Polskie Radio
Section05
Miron Zajfert

Paweł Szamburski: nową płytą Bastardy upamiętniamy Mirona Zajferta

- Ten album to zamknięcie dużego etapu naszej twórczości. Wiele nigunów zagraliśmy przed publicznością, te pieśni w tradycji chasydzkiej wywodzą się z ceremonii radości, ale obok niej mamy też smutek. Dzięki temu dostrzegliśmy nasze role w zespole. Bastarda to połączenie trzech żywiołów, całkowicie demokratyczne i piękne - mówił w Dwójce Paweł Szamburski, klarnecista i założyciel zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Szamburski Dwójka Jakub Kukla Trio Bastarda Miron Zajfert

Wspomnienie Mirona Zajferta

Był wizjonerem, który spaja środowisko, który je tworzy, wyznacza nurty, inspiruje i prowadzi. Nigdy na swoje festiwale czy wydarzenia nie zapraszał gotowych projektów, on je kreował, często zupełnie od zera, sięgając po bardzo ciekawe, najczęściej zapomniane teksty kultury – o zmarłym w poniedziałek (20.02) Mironie Zajfercie mówił w „Poranku Dwójki” Tomasz Pokrzywiński, wiolonczelista. W środowych „Źródłach” Mistrza wspominamy przede wszystkim muzyką, której Zajfert był inicjatorem, ojcem chrzestnym, kuratorem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Miron Zajfert

Nie żyje Miron Zajfert. "Był przyjacielem muzyków, jednym z liderów środowiska"

- Był wizjonerem, który spaja środowisko, który je tworzy, wyznacza nurty, inspiruje i prowadzi. Nigdy na swoje festiwale czy wydarzenia nie zapraszał gotowych projektów, on je kreował, często zupełnie od zera, sięgając po bardzo ciekawe, najczęściej zapomniane teksty kultury - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński o Mironie Zajfercie, który zmarł w poniedziałek (20.02).
Zobacz więcej na temat:  Miron Zajfert odeszli 2023 Paweł Siwek Dwójka KULTURA Tomasz Pokrzywiński

Muzyka Wiary Muzyka Pokoju. W poszukiwaniu wspólnych kodów

- Ten festiwal jest poszukiwaniem uniwersalnych kodów, które tworzą komunikat, wysyłany przez człowieka w kierunku Istoty Najwyższej. I nieważne, jakiej religii ta kwestia dotyczy, bo to sygnał, który możemy ująć w kilku wyrazach: chcemy cię nazwać, chcemy, abyś nas usłyszał i wysłuchał. Nasz festiwal od początku próbuje opowiedzieć ten komunikat dźwiękami i nieoczywistą muzyką naszych czasów - mówił w Dwójce Miron Zajfert, dyrektor Festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju.
Zobacz więcej na temat:  Miron Zajfert muzyka współczesna Dwójka Roch Siciński KULTURA

Festiwal Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju. "Wartość tej muzyki jest niezmienna"

- Program tegorocznego festiwalu, który domykał się późną jesienią ubiegłego roku, skorelowany był z rzeczywistością względnie uporządkowaną. Potem to wszystko się rozkołysało, ale te projekty, które się zrodziły z myślą o tegorocznej edycji, o dziwo nabrały innego spojrzenia, które nazywam epidemiczną ostrością patrzenia na nowe sytuacje - mówił w Dwójce Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna Miron Zajfert KULTURA Paweł Siwek

Muzyka Wiary Muzyka Pokoju – podejście trzecie

Nazwa festiwalu od samego początku w 2017 roku wydała się enigmatyczna i niemal tak samo bogata znaczeniowo, co niejasna. Stawiana na ewidentnie sakralnym podmurowaniu, ale ze świeckim, ludzkim wykończeniem, z tegoroczną odsłoną urosła o trzecią kondygnację, umacniając tylko swoje filary - czyli stronę muzyczną.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka klasyczna improwizacja Jazz Marcin Masecki Miron Zajfert recenzja Aleksandra Tykarska