Polskie Radio
Section05
NSA

"Fiskus musi udowodnić przedsiębiorcy nadużycie w VAT"

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że organy podatkowe mogą odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT-u w przypadku nadużycia, ale najpierw fiskus musi to nadużycie udowodnić. O tym, czy jest to wyrok przełomowy, który znacząco zmieni praktykę administracji skarbowej w odniesieniu do kwestii odliczania VAT-u, rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski), radca prawny Paweł Pelc i ekonomista Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  vat NSA fiskus podatki finanse

"Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna stawić się przed komisją"

W tym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że nie może ocenić kompetencji ani komisji reprywatyzacyjnej ani warszawskiego ratusza. Hanna Gronkiewicz-Waltz została uznana za organ i nie będzie stawiała się na kolejnych posiedzeniach komisji. Sprawę skomentowali goście "Śniadania w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Grzegorz Długi Katarzyna Lubnauer Jarosław Kalinowski Jacek Sasin Krzysztof Szczerski Andrzej Halicki Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja Warszawa NSA Trójka

Jan Śpiewak: padł ostatni pretekst Gronkiewicz-Waltz

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił cztery wnioski prezydent Warszawy w sprawie rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego pomiędzy nią a Komisją Weryfikacyjną. - Prezydent Warszawy próbowała sztuczką prawną zablokować pracę komisji weryfikacyjnej. Padł ostatni pretekst Hanny Gronkiewicz-Waltz, by nie stawać przed komisją, nawet jej własna partia chce, by stanęła przed komisją – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak z Wolnego Miasta Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Gronkiewicz-Waltz Warszawa reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna NSA dzika reprywatyzacja

"Komisja weryfikacyjna pokazuje swoją niekompetencję"

Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej z uzasadnienia decyzji NSA wynika, że komisja weryfikacyjna jest organem administracji rządowej, który nie ma prawa ingerować w samorząd terytorialny. - Nie będę namawiał prezydent Warszawy, by stanęła przed komisją weryfikacyjną. Nie podoba mi się sposób prowadzenia tej komisji – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szczerba.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja NSA Komisja Weryfikacyjna

Gronkiewicz-Waltz nie stawi się przed komisją weryfikacyjną

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że rano został złożony wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego z komisją weryfikacyjną. Jak podkreślała, nie ma możliwości, by Warszawa była stroną w komisji. Wystąpienie prezydent Warszawy komentował w Polskim Radiu 24 Stefan Sękowski, publicysta „Nowej Konfederacji” i „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja Warszawa NSA Patryk Jaki