Polskie Radio
Section05
PMI

Dr Artur Bartoszewicz: inflacja będzie narastać, trzeba podejmować radykalne i szybkie kroki

- Myślę, że nie ma przestrzeni i argumentów za tym, żebyśmy mogli powiedzieć, że jest jakiś punkt czasowy w najbliższym okresie, w którym można będzie mówić o odwróceniu tendencji - o inflacji mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz (SGH).
Zobacz więcej na temat:  inflacja GOSPODARKA firma produkcja przemysłowa działalność gospodarcza sprzedaż przedsiębiorstwo popyt PMI POLSKA Polskie Radio 24 ceny żywności

Wyższy wskaźnik PMI skutkiem szybszego wzrostu produkcji. PIE: spowolnienie w IV kwartale będzie niewielkie

- Wskaźnik PMI poprawił się w listopadzie głównie dzięki szybszemu wzrostowi produkcji i nowych zamówień, choć tylko krajowych - skomentował środowy odczyt Adam Antoniak z Pekao. Oznacza to, że spowolnienie aktywności w IV kwartale 2021 r. będzie niewielkie - prognozuje z kolei Polski Instytut Ekonomiczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorstwo produkcja przemysłowa przemysł PMI

PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł do 53,4 pkt PIE: tendencja widoczna w państwach UE

PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł we wrześniu do 53,4 pkt z 56 pkt w sierpniu. To już trzeci spadek z rzędu – poinformowała firma IHS Markit. "Indeks PMI powraca na standardowe poziomy, zgodnie z tendencjami widocznymi w całej Europie. Rosnące niedobory wskazują, że kolejne miesiące przyniosą wolniejszy wzrost przemysłu" - napisano w komentarzu PIE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI przemysł przedsiębiorstwo produkcja przemysłowa

Eksperci: niezbyt wysoki poziom optymizmu przedsiębiorców to efekt opóźnień w dostawach

Choć nastroje przedsiębiorców są najniższe od kilku miesięcy, to jednak nie oznacza to braku nadziei na wzrost zamówień w przyszłości, na wzrost popytu. Raczej chodzi o ciągle związane z pandemią opóźnienia w dostawach czy wyczerpywanie się mocy produkcyjnych - mówili goście audycji "Rządy pieniądza" w Programie 1 Polskiego Radia: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja społeczeństwo

"To sugeruje co wydarzy się w najbliższej przyszłości". Ekspert o znacznej poprawie koniunktury w przemyśle

Indeks PMI wyraźnie przebił prognozy analityków i ustanowił nowy rekord. W czerwciu wskaźnik koniunktury w przemyśle wyniósł 59,4  punktu. Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomisty banku Pekao SA - nigdy tak szybkiej poprawy przemysłu jak obecnie menedżerowie logistyki nie raportowali.
Zobacz więcej na temat:  PMI GOSPODARKA przemysł usługi inflacja pkb koronawirus Koronawirus w Polsce

Eksperci: optymizm w przemyśle rośnie szybko, w usługach jest znacznie gorzej

Optymizm przedsiębiorców to dobry znak dla naszej gospodarki, ale oddaje on nastroje tylko w przemyśle. W usługach pandemiczne straty będą odrabiane jeszcze długo. Wsparciem mogą być liczniejsze szczepienia a od dziś także europejskie certyfikaty covidowe - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w PR24: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  przemysł GOSPODARKA PMI produkcja przemysłowa produkcja usługi