Polskie Radio
Section05
PMI

Jakie są nastroje polskich przedsiębiorców? Znamy najnowszy wskaźnik PMI

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu wyniósł 46,6 pkt. wobec 48,3 pkt. w marcu - podał S&P Global. Kwietniowy wskaźnik indeksu osiągnął najniższą wartość od czterech miesięcy. To efekt spadku popytu, choć spadły koszty produkcji, najbardziej od sierpnia 2020 roku. Ale i tak wskaźnik PMI dla Polski jest wyższy niż średnia w strefie euro oraz we Francji i w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa PMI rating inflacja

Eksperci: nastroje przedsiębiorców powinny poprawić się w drugim półroczu

Nastroje polskich przedsiębiorców kolejny miesiąc się pogarszają, ale jest to trend podobny do tego, jaki ma miejsce wśród przedsiębiorców całej strefy euro. Wyraźnie widać różnie w poszczególnych branżach zależnie od tego na ile są one energochłonnej, czy produkują na potrzeby krajowe czy na eksport  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Hubert Gąsiński z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja recesja sprzedaż eksport

Eksperci: silne fundamenty gospodarki buduje nasz zróżnicowany przemysł

Choć polska gospodarka ma silne fundamenty to jednak uzasadnione są obawy przedsiębiorców o przyszłość: o spadki zamówień, o wysoką presję inflacyjną, o rosnące koszty, których już nie sposób przerzucać na klientów. Jednak jest też prawdą i to, że wiele rozwiniętych państw zazdrości nam zdywersyfikowanego przemysłu, który dobrze dostosowuje się do trudnych warunków. Musimy też zaakceptować niestandardowe działania państwa, które ingeruje w rynek w celu wsparcia konsumentów - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, i dr Sławomir Dudek z FOR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI produkcja przemysłowa przemysł

Eksperci: konsumenci kupują mniej, koncentrują się tylko na rzeczach najpotrzebniejszych

Polscy konsumenci nadal sporo kupują, ale są to towary zdecydowanie tańsze, nabywane w mniejszych ilościach ale częściej, wykorzystują wszelkie możliwe promocje. Nadal istotnie poziom popytu poprawiają uchodźcy z Ukrainy, co nieco zaburza obraz zachowań polskich konsumentów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Grażyna Spytek-Bandurska z Federacji Przedsiębiorców Polskich i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja tarcza antyinflacyjna konsument wydatki wynagrodzenia

Eksperci: popyt będzie hamował dlatego przedsiębiorcy zaczną oszczędzać i pilnować kosztów

W kolejnych miesiącach dojdzie do hamowania popytu, nie tylko w Polsce. Będzie więc hamował także nasz eksport. Tymczasem przedsiębiorcy zostają z gigantycznymi zapasami, kupionymi dramatycznie drogo, a ceny na stal, aluminium, plastik zaczęły spadać już wiosną. Dlatego teraz będzie miało miejsce pilnowanie kosztów i hamowanie wzrostu wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja obligacje Rada Polityki Pieniężnej NBP wojna na Ukrainie oszczędności PMI przemysł usługi