Polskie Radio
Section05
PRL

"Szczególnie wyklęty". 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

- Jako człowiek także wywiadu posiadał olbrzymią wiedzę o działaczach komunistycznych, w tym o Józefie Cyrankiewiczu, jego podwójnej roli w Oświęcimiu i później. W dużym stopniu może to być wierzchołkiem góry lodowej, jak bardzo rotmistrz Pilecki był niebezpieczny dla komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wiesław Jan Wysocki.  
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki komunizm PRL II wojna światowa

"Wyrok reżimu Kiszczaka i Jaruzelskiego". Jan Parys o historii pułkownika Kuklińskiego

- Wyrok śmierci na płk Kuklińskim z 1984 r. jest znakiem, wskaźnikiem, czym była PRL. Byliśmy częścią Układu Warszawskiego, to były lata załamania gospodarczego po tym, jak wprowadzono stan wojenny. Mieliśmy wtedy w kraju dyktaturę - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda Ryszard Kukliński USA Układ Warszawski PRL Jan Parys ZSRR

"Jestem wstrząśnięty tą informacją". Rozpłochowski o możliwym przedawnieniu zbrodni komunistycznych

- Z dniem 1 sierpnia 2020 r. ma ulec przedawnieniu ściganie za zbrodnie komunistyczne za wyjątkiem zabójstw. Jestem zdumiony i przerażony, że w tej sprawie jest cisza - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również inny opozycjonista z tego okresu, Andrzej Michałowski oraz Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA IPN PRL historia Polski Andrzej Rozpłochowski komunizm Tadeusz Płużański

Lata 1984-85: zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki i proces funkcjonariuszy SB

Rok 1984 rozpoczął się śmiercią działacza Solidarności Rolników Indywidualnych Piotra Bartoszcze, który zginął w tajemniczych okolicznościach w lutym. Kończył uprowadzeniem i brutalnym zamordowaniem w październiku ks. Jerzego Popiełuszki, duszpasterza warszawskiego kościoła św. Stanisława Kostki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Solidarność PRL prof. Andrzej Nowak historia PRL

Leopold Tyrmand - niespotykana osobowość, pisarz dziennikarz, propagator jazzu

W sobotę 16 maja przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, barwnej postaci powojennej Warszawy. Nawiązując do ogłoszonego przez Sejm RP Roku Leopolda Tyrmanda – z okazji rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pisarza – portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony temu znakomitemu twórcy. 
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand serwisy specjalne PRL Jazz Jazz Jamboree Warszawa