Polskie Radio
Section05
Rafineria Gdańska

PR24 Ekspert analizuje raport NIK ws. fuzji Orlenu z Lotosem. "Postawiono ciężkie zarzuty"

- Jednym z najważniejszych wniosków NIK jest fakt, że oddaliśmy kontrolę nad ok. 20 proc. rynku paliwowego w Polsce na rzecz zewnętrznych podmiotów. Natomiast, gdyby Saudi Aramco zdecydowało się sprzedać swoje 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańsk, to - jako państwo - nie mamy narzędzi, żeby to powstrzymać - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetycznych Robert Tomaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Orlen lotos Rafineria Gdańska Najwyższa Izba Kontroli POLSKA

Obajtek podsumował wyniki Orlenu w 2023 roku. Chwilę wcześniej został odwołany

- Synergie wynikające z połączeń w grupie Orlen wyniosły w 2023 roku 1,5 mld zł - powiedział na konferencji prezes Daniel Obajtek. Dodał, że na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku trwa ogromna inwestycja. Chwilę przed jego wystąpieniem media obiegła wiadomość, że rada nadzorcza spółki odwołała go z zarządu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen gaz diesel benzyna paliwa energia elektryczna energetyka bezpieczeństwo energetyczne PGNiG LNG Rafineria Gdańska

ART. SPONSOROWANY Nowe możliwości pracy w Rafinerii Gdańskiej

Rafineria Gdańska Sp. z o.o. rozpoczęła we wrześniu kampanię rekrutacyjną pod hasłem "Przestrzeń dla fachowców, otwartość dla potencjału". Kampania miała na celu zachęcenie każdego potencjalnego kandydata do rozwijania swoich kompetencji i rozpoczęcia drogi zawodowej w Rafinerii Gdańskiej. To właśnie dzięki wiedzy i doświadczeniu pracowników oraz ciągłemu doskonaleniu zakładu w Gdańsku, rafineria przerabia ponad 10 mln ton ropy rocznie, będąc jednym z najnowocześniejszych podmiotów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Rafineria Gdańska GOSPODARKA energia POLSKA praca

ART. SPONSOROWANY Rafineria Gdańska miejscem rozwoju dla przyszłych pracowników

Od kilku lat trwa współpraca pomiędzy Rafinerią Gdańską, a Politechniką Gdańską w ramach kierunku „Inżynieria i Technologie Nośników Energii”. Studia odbywają się na Wydziale Chemicznym w trybie studiów stacjonarnych II stopnia. Formuła współpracy okazała się na tyle korzystna, że obie strony kontynuują ją już kilka lat. Z jednej strony uczelnia pozyskała do prowadzenia zajęć praktyków z rafinerii w Gdańsku, a z drugiej, przemysł otrzymuje absolwentów z kompleksowym przygotowaniem teoretyczno-praktycznym.  
Zobacz więcej na temat:  Rafineria Gdańska technologie energia GOSPODARKA POLSKA

"Właścicielem Rafinerii Gdańskiej jest w dużej części państwo polskie". Obajtek odpowiada na zarzuty opozycji w debacie

"Dzięki zakończonym fuzjom Orlen ma potencjał, aby zapewnić swoim klientom stabilne ceny paliw, które od kilku lat należą do jednych z najniższych w UE" - napisał na X (d. Twitter) Daniel Obajtek. Prezes Orlenu odniósł się w ten sposób do wypowiedzi polityków opozycji, które padły podczas przedwyborczej debaty w TVP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Daniel Obajtek PKN Orlen lotos Rafineria Gdańska GOSPODARKA

Rząd przyspiesza budowę małych reaktorów jądrowych. Sasin: zaoszczędzimy 20 miesięcy

- Transformacja energetyczna to nie jest zadanie na jedną kadencję ani na dwie, to jest bardzo długi proces, który musi być prowadzony w sposób konsekwentny - mówił w niedzielę w Warszawie wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin GOSPODARKA energetyka Daniel Obajtek elektrownia atomowa Orlen ropa naftowa paliwa gaz Rafineria Gdańska PGNiG

PKN Orlen zbuduje morski terminal paliwowy. Gdzie i kiedy powstanie?

Morski terminal przeładunkowy Grupy Orlen, który ma powstać do 2025 r. przy nabrzeżu Martwej Wisły w Gdańsku, początkowo będzie mógł obsługiwać ok. 130 statków rocznie. Docelowo liczba jednostek ma być nawet trzy razy większa - podał w lutowym wydaniu "Magazyn GO!", wewnętrzny periodyk koncernu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Gdańsk porty Bałtyk ropa naftowa Rafineria Gdańska infrastruktura

Niemiecka rafineria PCK Schwedt. Już w styczniu trafi tam ropa z Kazachstanu

Ministerstwo gospodarki Niemiec poinformowało, że jeszcze w styczniu planowana jest dostawa ropy naftowej z Kazachstanu do rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii - podała agencja dpa. 1 stycznia Niemcy wstrzymały import rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń, dlatego PCK szuka alternatywy dla rosyjskiego surowca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Niemcy Rafineria Gdańska ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne