Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Kryzys rządowy w Wielkiej Brytanii. Dr Winkler: 38 osób podało się do dymisji

- Już w tej chwili pozycja Borisa Johnsona jest bardzo osłabiona i bardzo niewielu brytyjskich premierów przetrwało odejście ministra finansów, który jest uznawany za numer dwa w brytyjskim gabinecie na swoim stanowisku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr politolog Krzysztof Winkler. Ekspert Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego skomentował napiętą sytuację polityczną w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Wielka Brytania Boris Johnson Adam Dąbrowski

NA ŻYWO Rosjanie prowadzą mobilizację na Krymie [RELACJA]

Rosjanie na terenie Krymu i Sewastopola prowadzą "kampanie mobilizacyjne" w celu przygotowania rezerw wojskowych do udziału w walkach na Ukrainie. - Wysyłają ludzi na wojnę przeciwko własnemu państwu. Ukrywają prawdziwe straty, organizują tajne pogrzeby - donosi Tamila Taszewa, rzecznik prezydenta Ukrainy odpowiedzialna za okupowany Krym. Na bieżąco śledzimy sytuację na Wschodzie. 
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Donbas RELACJA ŚWIAT Europa

Droga Szwecji i Finlandii do NATO. Piotr Kubiak: nie można przewidzieć reakcji Rosji

- Wszystkie scenariusze są realne i chyba obecnie nie można powiedzieć, co się może wydarzyć, jeśli chodzi o reakcję Rosji - tak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 akcesję Szwecji i Finlandii do NATO dyrektor programowy Radia Gdańsk Piotr Kubiak. Gościem Krzysztofa Świątka w "Debacie dnia" był również Jakub Dymek z tygodnika "Przegląd".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek ŚWIAT Europa NATO Szwecja Finlandia polityka bezpieczeństwo

NASZ NEWS Czesi zwołują pilne spotkanie ministrów UE do spraw energii. Chodzi o możliwe niedobory prądu w zimie

Za niecałe trzy tygodnie, 26 lipca, odbędzie się w Brukseli nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów do spraw energii - ustaliła korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Pilne spotkanie zwołały Czechy, kierujące w tym półroczu pracami Unii Europejskiej. - Ministrowie przedyskutują przygotowania na zimę Wspólnoty w sektorze energetycznym - poinformowała czeska prezydencja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy energetyka Beata Płomecka

Gaz i atom elementami taksonomii. Beata Płomecka: 50 głosów przeważyło nad decyzją PE

- 50 głosów przeważyło nad decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie zakwalifikowania błękitnego paliwa i energii jądrowej do paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Beata Płomecka. Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli skomentowała kwestie związane z tak zwaną taksonomią oraz polityką klimatyczną Unii Europejskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Beata Płomecka ŚWIAT Europa Francja Strasburg Parlament Europejski Unia Europejska gaz gaz ziemny atom energetyka GOSPODARKA klimat polityka

Wkrótce pierwsze dostawy norweskiego gazu do Polski. Anna Moskwa: dowód wartości naszych relacji

Na początku przyszłego roku Norwegia stanie się wiodącym dostawcą gazu zimnego do Polski.  Zdecydowali o tym na spotkaniu w Oslo minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister przemysłu naftowego i energii Norwegii Terje Aasland.  - Od wielu lat przygotowywaliśmy się do rezygnacji z importu rosyjskiego gazu - podkreśliła polska ministrer.
Zobacz więcej na temat:  Norwegia Unia Europejska gaz energetyka Anna Moskwa Baltic Pipe ŚWIAT Europa

Protesty rolników w Holandii. Sachajko: szaleństwo dotyczące redukcji emisji tlenków azotu nie musi się zdarzyć

- Upadnie ideologia, którą głosi europoseł Sylwia Spurek i wielu oderwanych od życia polityków - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.  Blokady centrów dystrybucyjnych sieci supermarketów, prowadzone przez rolników w Holandii, sprawiły, że na półkach w sklepach zaczyna brakować towarów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia rolnictwo rolnicy emisja gazów ŚWIAT

"Mamy więcej znaków zapytania niż odpowiedzi". Dr Kędzierski o odbudowie Ukrainy

- Tutaj mamy więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Po pierwsze nie wiemy, kiedy i jakim wynikiem skończy się wojna na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski. Ekonomista skomentował odbudowę Ukrainy, która została omówiona w szwajcarskim Lugano. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe polityka zbrodnie wojenne

Doradca prezydenta Ukrainy: Rosja nie ma siły, aby nas pokonać

Rosjanie nie mają wystarczającej liczby jednostek bojowych i nowoczesnej broni, by pokonać Ukrainę - powiedział w wywiadzie dla "Bilda" Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. - Dlatego potrzebujemy, by przemysł europejski i amerykański dostarczał nam więcej broni dalekiego zasięgu i systemów obrony przeciwrakietowej. Rosja prowadzi teraz wojnę terrorystyczną z ludnością cywilną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Rosja Europa

Wojna na Ukrainie. Kacewicz: widać, że Rosja wchodzi w etap pauzy operacyjnej

- Wyraźnie widać, że Rosja coraz bardziej wchodzi w etap (...) pauzy operacyjnej. Jednak tak naprawdę ona się jeszcze nie zaczęła, ponieważ trwają bardzo intensywne walki już za Lisiczańskiem oraz w okolicach Bahmutu - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kacewicz (TV Biełsat). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Rosja Antoni Trzmiel Polskie Radio 24

Polityka Litwy wobec Rosji. Analityk PISM: od lat podkreślała, że zagrożenie jest realne

- Litwa tak jak pozostałe państwa bałtyckie od lat podkreślała fakt, że rosyjskie zagrożenie jest jak najbardziej prawdopodobne - mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Dudzińska. W ten sposób analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych skomentowała konsekwentną politykę Wilna wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Europa Litwa bezpieczeństwo Rosja polityka