Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Tak w UE dyskryminuje się Europę Środkową i Wschodnią. Raport dot. obsady stanowisk

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową European Democracy Consulting (EDC) ujawnia kontrowersyjny wzór w obsadzaniu najwyższych stanowisk w administracji UE: większość zajmują przedstawiciele Europy Zachodniej i Południowej. Środkowa i Wschodnia pozostaje daleko w tyle.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Jacek Saryusz-Wolski Europa Środkowo-Wschodnia instytucje europejskie

Putin chce karać za porównywanie ZSRR i III Rzeszy. "Powrót do stalinowskiej pamięci"

- Próba reinterpretacji historii (...) to jest ciągle ten sam kierunek, w którym próbuje się tożsamość rosyjską budować tylko i wyłącznie na micie zwycięskiej Armii Czerwonej, zapominając zupełnie o fakcie współpracy z Hitlerem, o fakcie sojuszu i podziału strefy wpływów w naszej części Europy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł KO Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce Polskie Radio Antoni Trzmiel Paweł Kowal ŚWIAT Europa Rosja II wojna światowa polityka historyczna Władimir Putin

Kuźmiuk: są podejrzenia, że firmy sprzedają szczepionki korzystniej dla siebie, poza Unią

- Firmy tłumaczą oficjalnie, że mają problemy produkcyjne, stąd zmniejszone dostawy szczepionek. Ale rodzą się coraz mocniejsze podejrzenia, że są one sprzedawane w korzystniejszych dla tych przedsiębiorstw cenach, poza Unią Europejską. Szczepionka pojawia się w różnych krajach trzecich - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Zbigniew Kuźmiuk szczepienia choroby zakaźne koronawirus Komisja Europejska Polskie Radio 24

Dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Przedstawiciele KE chcą ujawnienia umowy z AstraZeneca

Przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili, że domagają się, aby została upubliczniona umowa z firmą AstraZeneca na dostawy do Unii Europejskiej szczepionek przeciw COVID-19. Kilka godzin temu informowała o tym agencja Reutera. AstraZeneca, która w piątek ma otrzymać zgodę na sprzedaż swoich preparatów w UE powiadomiła Brukselę, że dostawy do krajów członkowskich będą mniejsze niż planowano w pierwszym kwartale.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia Europa COVID-19 koronawirus Komisja Europejska Unia Europejska pandemia infografika ŚWIAT

Czeskie media opublikowały artykuł prezydenta Andrzeja Dudy o aspiracjach Europy Środkowej

Czeski portal Echo24 opublikował artykuł prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent pisze w nim o wyzwaniach stojących przed Europą Środkową oraz o jej pozycji na świecie. Publikacja powstała w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu: Dekada Europy Centralnej" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda prezydent Europa Środkowa grupa wyszehradzka Trójmorze Czechy

"Nie będzie mógł sobie pozwolić na ścisłą współpracę z rządami oskarżanymi o homofobię". Publicysta o Bidenie

- Nacisk polityków lewicowych na Joe Bidena i Kamalę Harris będzie na tyle silny, że nie będą mogli oni sobie pozwolić na ścisłą współpracę z rządem oskarżanym na przykład o homofobię - ze względu na wewnętrzną politykę, na relacje z lewym skrzydłem Partii Demokratycznej – podkreślił w Polskim Radiu 24 publicysta Łukasz Adamski. 
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA ŚWIAT Joe Biden