Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Niemiecka prasa jednym głosem z Platformą Obywatelską. "Spiegel" dzieli Polskę na "postępową" i "zacofaną"

Publicysta Jan Puhl, dzieli na łamach tygodnika nasz kraj na Polskę "A" – przeżywającą "boom wielkich miast, postępową, nowoczesną", leżącą przeważnie na Zachodzie i reprezentowaną przez Tuska oraz na Polskę "B" - "biedniejszą, gorzej wykształconą", obawiającą się równouprawnienia kobiet, osób LGBT i imigrantów. Przedstawicielem tej części kraju ma być Jarosław Kaczyńsk. Niemiecka prasa śledzi kampanię wyborczą w Polsce. "Der Spiegel" pisze o "decydującym starciu", w którym upaść może "ważny bastion prawicowego populizmu na kontynencie" – oczywiście, w razie odzyskania władzy przez Donalda Tuska. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy wybory w Polsce wybory polityka kampania wyborcza

Dantejskie sceny na Lampedusie. W stronę wyspy płyną migranci uzbrojeni w maczety, rzucają w łodzie kamieniami [WIDEO]

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński udostępnił w mediach społecznościowych wideo, na którym widać zmierzających w kierunku włoskiej wyspy Lampedusa migrantów z Afryki. Na nagraniu można dostrzec, że cudzoziemcy rzucają kamieniami w stronę zbliżających się do nich łodzi, a kilku z nich trzyma w ręku maczetę. Tymczasem Parlament Europejski chce przyspieszyć prace nad tzw. paktem migracyjnym, który ma pozwolić na przymusową relokację migrantów do państw Unii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Lampedusa kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Dominik Tarczyński

Sąd zwolnił migrantów oczekujących na deportację. Premier Włoch nie kryje oburzenia

"Walka z nielegalną imigracją staje się trudniejsza, jeśli w tym samym czasie inne kraje działają w diametralnie innym kierunku i jeśli nawet część Włoch robi wszystko, co możliwe, by sprzyjać nielegalnej imigracji" - oceniła w mediach społecznościowych premier Włoch Giorgia Meloni. Skomentowała w ten sposób orzeczenie sądu zwalniające grupę migrantów z ośrodka dla oczekujących na deportację.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy Giorgia Meloni kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie

Porażka niemieckiej polityki azylowej. Chadecy wzywają Scholza do działania: "musimy powstrzymać nielegalne migracje"

- Kanclerz Niemiec Olaf Scholz musi wysłać sygnał do całego świata, że nasze możliwości przyjmowania kolejnych imigrantów się wyczerpały i musimy powstrzymać nielegalne migracje - powiedział sekretarz generalny opozycyjnej chadeckiej CDU Carsten Linnemann dziennikowi "Bild".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Niemcy Olaf Scholz

Coraz większa aktywność rosyjskiego lotnictwa na Morzu Czarnym. Brytyjski resort obrony ostrzega

W ostatnich tygodniach komponent lotniczy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przyjął szczególnie ważną rolę w operacjach floty, która zmaga się ze zbiegającymi się zagrożeniami na południowej flance wojny na Ukrainie - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Morze Czarne wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja

Imigrant zdewastował kościół w Paryżu. Trwa zbiórka na naprawę. Potrzeba kilkudziesięciu tysięcy euro

Kościół św. Franciszka Ksawerego w Paryżu został dwukrotnie zdewastowany przez tego samego imigranta, który rozbił i zdekapitował figury świętych - podała parafia w biuletynie informacyjnym. Jak dodano, trwa zbiórka na renowację figur świętych, które zostały zniszczone w marcu oraz w czerwcu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Kościół imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023

"Niektóre kraje utrudniają walkę z nielegalną migracją". Meloni wskazuje na niemieckie fundacje

Włoska premier w mediach społecznościowych napisała, że są państwa, które utrudniają walkę z falą nielegalnej migracji. Giorgia Meloni nie wymieniła żadnego konkretnego kraju, ale jest jasne, że chodzi o Niemcy, które uszczelniają swoje granice, a współfinansują niemieckie statki ratownicze, przewożące migrantów do Włoch.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Giorgia Meloni kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie migracja

Nalot dronów na zakłady w Smoleńsku. Produkowane są tam pociski, którymi Rosja ostrzeliwuje Ukrainę

Trzy spośród czterech dronów, które w niedzielę zaatakowały budynek zakładów zbrojeniowych w Smoleńsku w zachodniej Rosji, trafiły w ten obiekt i spowodowały tam znaczące uszkodzenia. W tej fabryce produkowane są pociski manewrujące Ch-59, przy pomocy których wróg ostrzeliwuje Ukrainę - oznajmił ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni

Szczyt UE. Polska chce mocniejszych zapisów ws. migracji. Koniec z zachętami dla przybyszów

Polska apeluje o zaostrzenie projektu wniosków na piątkowy szczyt Unii Europejskiej w hiszpańskiej Grenadzie. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Warszawa chce wzmocnić zapisy między innymi dotyczące migracji, rozszerzenia UE i współpracy z NATO. Przygotowaniom szczytu poświęcone było dzisiejsze spotkanie ambasadorów 27 krajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka imigranci w Europie

Ukraińska kontrofensywa na południu utknęła. Zdaniem ekspertów to kluczowy odcinek frontu

Ukraińcy próbują przeciąć rosyjskie linie obrony w obwodzie zaporoskim, wciąż jednak nie udaje się im istotnie przesunąć swoich pozycji w głąb terytorium wroga na południu kraju - wynika z najnowszych doniesień. Tymczasem według ekspertów to właśnie południowy odcinek frontu jest kluczowy dla dalszych losów wojny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023

"Ukraina przyszłym członkiem UE". Borrell przed szczytem szefów MSZ Unii w Kijowie

W poniedziałek w Kijowie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich z szefem ukraińskiego MSZ. To pierwsza narada wyjazdowa unijnych ministrów na Ukrainie, która walczy z rosyjskim najeźdźcą i ma być gestem poparcia dla tego kraju. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Kijów Unia Europejska Beata Płomecka