Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Rosja planuje atak hakerski na Gruzję oraz Bośnię i Hercegowinę? Zastępca szefa NATO ostrzega

Cytowany przez bukareszteńską telewizję Digi 24, zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana ostrzegł, że oba te kraje "są narażone na ryzyko stania się celem rosyjskiej agresji". Sprecyzował, że może ona zostać przeprowadzona m.in. w formie zmasowanego ataku cybernetycznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Gruzja Ukraina Bośnia i Hercegowina NATO cyberprzestępczość cyberatak cyberbezpieczeństwo

Żaryn wskazuje kłamstwa szefa Roskosmosu. "Manipulacja i próba zastraszenia Zachodu"

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych w serii twitterowych wpisów skomentował ostatnie wypowiedzi szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Dmitrija Rogozina. Stanisław Żaryn podkreślił, że wpisuje się on w działania rosyjskiej dezinformacji, manipulując relacjami NATO-Rosja oraz próbując zastraszyć Zachód.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stanisław Żaryn Rosja Ukraina wojna 2022

"Nie spoczniemy, dopóki nie wrócą do domu". Wiceszefowa ukraińskiego MON o żołnierzach z Azowstalu

Wiceszefowa ukraińskiego MON Hanna Malar podczas konferencji prasowej w Kijowie zapewniła, że Ukraina robi wszystko, co możliwe, żeby uratować obrońców Azowstalu. - Ratowanie żołnierzy nie zakończyło się, będziemy kontynuować tę operację, dopóki nie trafią oni na terytorium kontrolowane przez Ukrainę - mówiła wiceminister. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Mariupol

Ciężkie uzbrojenie dla Ukrainy. UE zwiększa fundusz do 2 miliardów euro

W Unii Europejskiej jest zgoda na zwiększenie do 2 miliardów euro funduszu na zakupy i dostawy broni dla Ukrainy. Pomysł, by do dostępnej puli dodać 500 milionów euro poparli ministrowie obrony krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Wczoraj zielone światło dali ministrowie spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 broń Unia Europejska Beata Płomecka fundusze unijne Europa

"Unijna tyraliera zaczęła się kręcić w miejscu". Józef Orzeł o stanowisku UE ws. sytuacji na Wschodzie

- Mamy do czynienia z tyralierą państw unijnych, które - jak się dotąd zdawało - w prawie równym ordynku zmierzają w stronę interesów Ukrainy. Teraz okazuje się jednak, że część z nich się waha, cofa, kręci w miejscu - mówił w Polskim Radiu 24 Józef Orzeł, szef Klubu Ronina.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska UE polityka Rosja Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Polskie Radio 24 Węgry Niemcy Francja Józef Orzeł

Areszt za żółto-niebieskie paznokcie? Jak rosyjskie władze ścigają przeciwników wojny

Portal Meduza informuje o coraz brutalniejszych represjach w Rosji wobec osób, które wyrażą sprzeciw wobec wojny z Ukrainą. Do aresztu można trafić za wyjście na ulice z antywojennym plakatem, pomalowanie paznokci na niebiesko-żółto, za opublikowanie komentarza w internecie, a nawet za wyrażenie opinii w gronie kilku osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Rosja Ukraina serwis wschodni reżim

Rosjanie zniszczyli bank roślinnych zasobów genowych. Korzystali z niego plantatorzy z całego świata

- W czasie ostrzału Charkowa na wschodzie Ukrainy rosyjska armia zniszczyła bank roślinnych zasobów genowych, jedną z największych takich instytucji na świecie, której zasoby chroniły nawet hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej - przekazał dr Serhij Awramenko z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowany we wtorek przez portal The Insider.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie żywność rośliny GOSPODARKA rolnictwo

78. rocznica bitwy o Monte Cassino. W środę główne uroczystości z udziałem ministra kultury

W środę 18 maja we Włoszech odbędą się uroczystości z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 130. rocznicy urodzin gen. Władysława Andresa. W oficjalnych obchodach weźmie udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Hołd żołnierzom Armii Andersa zostanie złożony także w Piedimonte San Germano, miasteczku wyzwolonym przez nich w 1944 r. 
Zobacz więcej na temat:  Monte Cassino ŚWIAT Europa Włochy HISTORIA historia Polski Władysław Anders armia Andersa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego