Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Mińsk: 200 lat Filomatów i Filaretów. "Wspólne dziedzictwo"

- Dzięki ideom filomatów Polacy mogli zachować swojego narodowego ducha, siłę, niepodległość. Ale są oni ważni także dla Białorusinów – podkreślił Marusz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku. Mówił, że w białoruskich elitach jest świadomość, że jest to część naszego wspólnego dziedzictwa. Większość filomatów wywodziła się z tradycji i z ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Mińsk HISTORIA ŚWIAT Adam Mickiewicz

Jest plan prezydentów Polski i Ukrainy ws. sporów o historię

Musi być przywrócona zgoda na ekshumację; zwrócimy się do wicepremierów, ministrów kultury o uzgodnienia dotyczące jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji - powiedział prezydent Andrzej Duda w Charkowie. Prezydent Petro Poroszenko opowiedział się za podniesieniem statusu wzajemnej współpracy w sprawach historycznych. Polski prezydent deklarował wsparcie ukraińskiego planu misji pokojowej w Donbasie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Ukraina Rosja ekshumacja OBWE

Premier: po 1989 r. pozwolono Jaruzelskiemu obsadzać sądy komunistami

"W rozmowach Okrągłego Stołu pomiędzy polskimi komunistami a opozycją demokratyczną, ówczesny prezydentowi, generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu, człowiekowi który był wierny Sowietom, pozwolono na nominowanie komunistycznych sędziów do sądów wolnej Polski" - pisał w komentarzu dla amerykańskiego "Washington Examinera" premier. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT rząd Mateusz Morawiecki Stany Zjednoczone reforma sądownictwa media