Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Kryzys migracyjny w Europie. Europoseł Zalewska punktuje fiasko niemieckiej polityki

- Przypomnę słynne napisy na dworcach niemieckich, witające nielegalnych imigrantów. To jest cała polityka niemieckiej lewicy ze wsparciem CDU, a w Parlamencie Europejskim ze wsparciem EPP - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Anna Zalewska, nawiązując do polityki migracyjnej Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Anna Zalewska Paweł Zieliński migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Niemcy Olaf Scholz CDU Unia Europejska Europarlament Parlament Europejski Komisja Europejska Włochy Rzym Berlin

Granica polsko-czeska. Niemiecki Związek Zawodowy Policji sprzeciwia się zaostrzeniu kontroli

Związek Policji (GdP) wypowiedział się przeciwko wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych, mających na celu ograniczenie migracji na granicach z Polską i Czechami. Zdaniem związkowców byłoby to "nieskuteczne". W weekend o możliwości wprowadzenia takich kontroli mówiła szefowa MSW Nancy Faeser, uzasadniając, że taki krok pomógłby w walce z przemytem ludzi - relacjonuje tygodnik "Spiegel".
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo granica ŚWIAT Niemcy polityka społeczeństwo Czechy POLSKA

Rosja omija sankcje. Eksportuje ropę z użyciem europejskiego transportu, ma flotę tankowców-cieni

Pomimo sankcji i pułapów cenowych, nałożonych przez grupę największych gospodarek świata zachodniego (G7), Rosja w dalszym ciągu korzysta z transportu krajów Unii Europejskiej i G7, by eksportować ropę naftową - informuje agencja Bloomberga. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Władimir Putin wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje ropa naftowa serwis wschodni G7 GOSPODARKA

Przydacz o wystąpieniu Zełenskiego w ONZ: w jego otoczeniu są osoby, które źle mu podpowiadają

- Wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ zostało krytycznie odebrane w Polsce i innych krajach. W otoczeniu prezydenta są osoby, które mu źle podpowiadają - mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Marcin Przydacz Wołodymyr Zełenski Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 relacje polsko-ukraińskie

Parlament Kanady uhonorował nazistę. Premier Trudeau: to głęboko zawstydzające

Premier Kanady Justin Trudeau odniósł się do uhonorowania w parlamencie Kanady weterana walczącej u boku Niemców podczas II wojny światowej ukraińskiej dywizji SS Galizien. - To, co się stało, jest głęboko zawstydzające dla kanadyjskiego parlamentu, a tym samym dla wszystkich Kanadyjczyków - oświadczył szef kanadyjskiego rządu, cytowany przez publicznego nadawcę CBC.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Kanada Justin Trudeau nazizm

PR24 Niemcy ingerują w sprawy Polski. Czarnecki komentuje

- Do tej pory były święte reguły w Parlamencie Europejskim, które zakładały, że nie może być żadnych debat poświęconych krajowi, w którym trwa kampania wyborcza - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS. Ryszard Czarnecki ocenił, że Niemcy ingerują w sprawy przeciwko Polsce, a przykładów na to jest mnóstwo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej imigracja imigranci w Europie Komisja Europejska

"To możliwe". Beata Szydło odniosła się do informacji o propozycji dla Ukrainy ws. obalenia polskiego rządu

Beata Szydło skomentowała na platformie X doniesienia Dominiki Cosić o wsparciu Niemiec i Francji akcesji Ukrainy do UE w zamian za pomoc w obaleniu polskiego rządu. "Czy Niemcy »kupują« władze Ukrainy wizją szybkiego wejścia do UE? Jest to możliwe. Ale w takim razie władze Ukrainy wykazywałyby się skrajną naiwnością" - napisała była premier.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rząd Beata Szydło Niemcy Francja ŚWIAT Europa