Polskie Radio
Section05

Strefa Rodzica

Jak możemy wspomóc mieszkańców kresów? Rozmowa z prezesem fundacji "Dunajec"

Każdy z nas czasami potrzebuje pomocy, chociaż niektórym ciężko jest o nią prosić. Na szczęście istnieje wiele dobrych ludzi, którzy starają się wesprzeć innych bezinteresownie. Jednym z nich jest gość Strefy Rodzica i prezes Fundacji Dunajec, Zbigniew Konopka, który już od wielu lat niesie pomoc Polakom na Kresach. Na czym dokładanie skupiają się działania organizacji oraz jak można ich wesprzeć? Odpowiedzi udzieliły także wolontariuszki fundacji, Katarzyna i Renata.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców DAB+ pomoc

Jak zdrowo rozszerzyć dietę dziecka?

Okres letni to dobry moment na wykorzystanie sezonowych warzyw i owoców, wprowadzenie ich do diety dziecka, a także zastąpienie cukru owocową słodyczą. W procesie rozszerzania diety malucha można kierować się metodą Baby Led Weaning, która zakłada m.in. samodzielne jedzenie posiłków oraz spożywanie pokarmów o niezmienionej konsystencji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wzbogacania doświadczeń żywieniowych osób najmłodszych? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z Joanną Anger, blogerką i współautorką książki o sezonowym BLW.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców dieta DAB+ zdrowie dziecka dziecko

Jak wyglądało dzieciństwo znanych piłkarzy? Rozmowa z autorką sportowych biografii

Niewątpliwie historia piłkarzy wzbudza ogromne zainteresowanie wśród fanów tego sportu, także tych najmłodszych. Bardzo często wiedzę odnośnie życia sportowców zdobywa się czytając książki na ich temat. Niemniej jednak w większości przypadków format takich lektur sprawia, że są one mało przyjazne dla dzieci, m.in. ze względu na mały druk czy znikomą ilość zdjęć. Biorąc to pod uwagę polska dziennikarka telewizyjna i pisarka, Yvette Żółtowska-Darska, stworzyła serię biografii piłkarzy dla dzieci, o których opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna Podcast Strefa rodzica wychowanie radio dla rodziców radio dla dzieci

Badania profilaktyczne. Jak skutecznie zachęcić bliskich do ich robienia?

Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz się badaliście? Już same wyniki morfologii krwi potrafią wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia, a im szybciej wykryje się daną chorobę, tym będą większe szanse na jej wyleczenie. Niemniej jednak, pomimo że badanie to nie trwa długo, rzadko kiedy je wykonujemy. Ze względu na to powstała akcja zachęcająca osoby po 40-tym roku życia do wykonywania regularnych przeglądów zdrowia. O kampanii #WyślijOjcaNaBadania i #ChrońToCoJestWażne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dziedciom, jej inicjator, Jan Walaszek.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie radio dla rodziców radio dla dzieci Podcast Strefa rodzica

Czas odkrywania siebie podczas 9 miesięcy ciąży. Rozmowa z autorką książki

Łatwy dostęp do internetu sprawia, że mamy możliwość szybkiego dotarcia do informacji dotyczących ciąży. Chociaż na temat okresu okołoporodowe wypowiada się wiele osób, nie każda z nich jest specjalistą w tej dziedzinie. Z tego też powodu gościem Strefy Rodzica była położna Izabela Dębińska, autorka książki "Lekko w ciąży". Poradnik ten opisuje wyjątkowy czas odkrywania siebie na nowo podczas 9-miesięcznego oczekiwania na dziecko.
Zobacz więcej na temat:  ciąża zdrowie radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

Konkursy talentów dla dzieci. Rozmowa z mamą reprezentantki Polski na Eurowizji Junior 2020

W dzisiejszych czasach istnieje wiele programów telewizyjnych i konkursów dzięki którym dzieci mogą pokazać światu swój talent. Jest to dla nich także szansa na przełamanie tremy przed publicznymi występami. Z drugiej jednak strony takie sytuacje wiążą się z ogromnym współzawodnictwem, na co nie każda młodsza osoba jest gotowa. O swoich rodzinnych doświadczeniach w tej kwestii opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Tracz, mama rozśpiewanej Oli i Ali, laureatki pierwszej edycji Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.  
Zobacz więcej na temat:  eurowizja junior rodzicielstwo rozwój dziecka wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców

Beztroski urlop rodzinny. Czy to możliwe?

Wizja relaksu oraz odpoczynku od pracy i codziennych zmagań sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wakacje. Niemniej jednak oczekiwania wobec tego okresu mogą być różne dla dzieci i dorosłych, co wynika z ich odmiennych potrzeb. Nie przekreśla to jednak szansy na beztroski urlop. Co więcej, czas ten jest szansą dla członków rodziny na lepsze poznanie siebie i innych, o czym w audycji "Strefa Rodzica" mówiła Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy.
Zobacz więcej na temat:  urlop rodzina wakacje radio dla dzieci radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Neuhoff-Murawska zdrowie zdrowie dziecka zdrowie i dieta radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo tata radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

"Nie ma nudy". Jakie organizacje można wesprzeć?

Rok od pierwszej publikacji nadeszła kontynuacja projektu charytatywnego o nazwie "Nie ma nudy!". Już po raz trzeci poprzez zakup e-booka z aktywnościami dla dzieci możemy wesprzeć jedną z wybranych organizacji. Czego dokładnie dotyczy kolejna edycja? W "Strefie Rodzica" opowiedzieli o tym Anna Trzpil-Zagórska, inicjatorka akcji, Barbara Wrona, korektorka, Dorota Raczek z Fundacji SMA, Małgorzata Olasińska-Chart ze Stowarzyszenia Polska Misja Medyczna, Dorota Perłowska z Fundacji Rasowy Kundel oraz Danuta Piątkowska z Fundacji Arkadia.
Zobacz więcej na temat:  pomoc radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

IX Plenerowy Zjazd Dużych Rodzin. Gdzie się odbędzie i czego można się spodziewać?

Zaplanowanie wspólnego wyjazdu może być trudniejsze dla rodzin wielodzietnych. To właśnie między innymi z tego powodu co roku organizowany jest Plenerowy Zjazd Dużych Rodzin będący okazją dla rodziców i dzieci do wspólnego spędzenia czasu. Jest to także szansa na poznanie nowych ludzi z którymi można podzielić się podobnymi doświadczeniami. O tegorocznej, dziewiątej edycji, która odbywa się w Warszawie opowiedziały w Strefie Rodzica Judyta Kruk oraz Dobromiła Olszewska ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
Zobacz więcej na temat:  rodzina radio dla rodziców radio dla dzieci

Dwujęzyczność pomocna w osiąganiu sukcesów?

Niewątpliwie znajomość języka obcego jest bardzo przydatna w życiu. Jak się okazuje dwujęzyczność nie tylko zwiększa dostęp do informacji, ale także ulepsza kreatywne myślenie oraz ułatwia analizowanie złożonych wiadomości. Co więcej u dzieci potrafiących komunikować się w dwóch lub kilku językach zwiększają się możliwości osiągnięcia sukcesu. Niestety poziom języka angielskiego w Polsce jest wciąż nierównomierny. Z tego też powodu powstał program "Dwujęzyczny Przedszkolak", o którym w "Strefie Rodzica" opowiedziała jego pomysłodawczyni, Aneta Zwolińska.
Zobacz więcej na temat:  edukacja języki obce

Czym jest zespół metaboliczny i jak jemu zapobiegać?

Organizm człowieka potrzebuje składników, które będą go budować, regenerować i pomogą mu w przystosowaniu się do obecnych warunków życia wywołujących m.in. stres i niepokój. Niestety sposób odżywiania się wielu z nas, a także nieprawidłowa dieta skutkują zespołem metabolicznym, czyli grupą chorób dietozależnych, metabolicznych. Temat ten został omówiony w "Strefie Rodzica" przez dietetyka Justynę Mizerę.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dieta radio dla rodziców DAB+ radio dla dzieci

Jak wygląda życie z dzieckiem pod żaglami ?

Wizja ucieczki od codziennych obowiązków i wypłynięcia w rejs jest czasem dla wielu z nas bardzo kusząca. Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy dorośli baliby się podjąć taką decyzję, zwłaszcza jeśli mają oni dzieci. Niemniej jednak żeglarstwo w towarzystwie osób młodszych jest możliwe, czego najlepszym przykładem są goście "Strefy Rodzica", Edyta Kos-Jakubczak, Adam Jakubczak i ich córka Kalinka, którzy w ciągłym ruchu są już od ponad 12 lat.
Zobacz więcej na temat:  żeglarstwo Rodzina pod żaglami radio dla rodziców radio dla dzieci

Jak radzić sobie z emocjami po narodzinach dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama, rozmawia ze specjalistką inteligencji emocjonalnej o tzw. baby blues. Czym on dokładne jest i jak go rozróżnić od prawdziwej depresji poporodowej?
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Jak mądrze planować czas?

Pandemia sprawiła, że nasze życie zostało przeorganizowane. Niektórzy z nas zmienili także swoje cele i wartości. Uwagę, którą w znacznym stopniu poświęcaliśmy pracy zaczęliśmy skupiać na sobie i swojej rodzinie. Uświadomiliśmy sobie również, że aby móc doświadczać radosnych chwil, trzeba mieć czas, by w nich uczestniczyć. Jak zatem dobrze ustalać priorytety? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Bożeną Kowalkowską, autorką książki "Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie".
Zobacz więcej na temat:  planowanie rodzina radio dla rodziców radio dla dzieci

Niekonwencjonalne formy edukacji w Polsce

Ostatnie kilkanaście miesięcy sprawiło, że ludzie zaczęli dostrzegać, które obszary edukacji można poprawić. Efektem tego jest wzrost zainteresowania i otwartość społeczeństwa na rozmowy dotyczące polskiego szkolnictwa. Co więcej obecne pokolenie uczniów ma łatwiejszy dostęp do wymiany informacji między sobą, dzięki czemu jest bardziej świadome swoich praw oraz możliwości w zakresie systemu nauczania. W związku z tym w Strefie Rodzica porozmawialiśmy z prezeską fundacji Bullerbyn, Marianną Kłosińską o modelach szkoły w dzisiejszych czasach.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica edukacja

Co się dzieje, gdy przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dzieci?

Zdarza się, że opinia innych ludzi jest dla nas tak ważna, że przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dziecka, nie zważając na jego potrzeby i pragnienia. Przez to osoby młodsze mogą rosnąć z przekonaniem, że określony sposób prezentowania się zapewnia akceptację. To natomiast może skutkować rosnącym napięciem, a także przywiązaniem większej uwagi do wyglądu niż na przykład do zdrowia. O tym, dlaczego tak się dzieje opowiedziała w "Strefie Rodzic"a Katarzyna Gałązka, trenerka FamilyLab.
Zobacz więcej na temat:  wychowanie rodzicielstwo radio dla rodziców radio dla dzieci Aleksandra Jasińska