Polskie Radio
Section05
Tybet

Świat z perspektywy Imperium Rzymskiego. O niezwykłości dzieła Pliniusza Starszego

Dwa tysiące lat temu urodził się Pliniusz Starszy - autor monumentalnej "Historii naturalnej". W swoim dziele zawarł około 20 tysięcy informacji ze wszystkich ówczesnych dziedzin wiedzy, od astronomii, geografii, zoologii po m.in. anatomię, botanikę i mineralogię. To właśnie w jednej z ksiąg tej pracy odnajdujemy passus relacjonujący wyprawę rzymskiego ekwity po bursztyn nad Bałtyk.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Tybet Pliniusz starożytność

Siedziba bogów i centrum świata. Kajlas, czyli święta góra Tybetu

Na jej szczyt nie wszedł żaden człowiek, choć na tle himalajskich olbrzymów nie wypada tak imponująco. Ma 6714 metrów wysokości, a kształtem przypomina piramidę pokrytą w górnych partiach śniegiem. Mnisi ze świątyń, których wokół góry jest kilka, od stuleci pilnują, aby nikt nie wspinał się na jej ściany. Zlokalizowana w Tybecie góra Kajlas stanowi ważny obiekt w azjatyckich wierzeniach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Tybet buddyzm Azja góry religia geografia

Elżbieta Brzozowska: Dalajlama to dla Tybetańczyków postać najważniejsza

- Status Dalajlamy stał się kwestią polityczną, od kiedy władzę w Tybecie przejęli chińscy okupanci. Do roku 2011 piastował pozycję zarówno przywódcy duchowego, jak i politycznego, jednak namówił swoich rodaków do pełnej demokratyzacji. Ale wciąż pozostaje centralną postacią dla diaspory tybetańskiej - mówiła Elżbieta Brzozowska, redaktorka wznowionej autobiografii Dalajlamy "Wolność na wygnaniu".
Zobacz więcej na temat:  Dalajlama Tybet Chiny Dwójka Paweł Siwek biografia KSIĄŻKA religia