Polskie Radio
Section05

UE

Przewozy towarowe z Chin. Polska zabiega o inwestorów do Korytarza Środkowego

Polski rząd zabiega o zainteresowanie inwestorów prywatnych i publicznych, aby zwiększyć przepustowość Korytarza Środkowego. Na jego wzmocnieniu skorzystałaby Polska. Tej sprawie była poświęcona wieczorna debata w Brukseli współorganizowana przez MSZ, Przedstawicielstwo Polski przy Unii, przy wsparciu między innymi Biura Polskich Kolei Państwowych w Brukseli. Dyskusja została poprzedzona prezentacją raportu Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Chiny Bruksela Belgia Beata Płomecka ŚWIAT Unia Europejska handel GOSPODARKA infrastruktura

Unia Europejska planuje uderzyć w gospodarkę Węgier? Jednoznaczne stanowisko

Brytyjski dziennik Financial Times informuje o planie uderzenia w gospodarkę Węgier, aby zmusić Budapeszt do zgody na pakiet finansowy dla Ukrainy, ale Unia Europejska zaprzecza. Wysoki rangą unijny urzędnik poinformował brukselskich korespondentów, że nie ma żadnego planu, nad którym obecnie pracowałyby kraje członkowskie.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Bruksela Beata Płomecka Węgry Rosja wojna na Ukrainie Ukraina

KE przyjęła pomoc dla polskich producentów kukurydzy. Wojciechowski: skala pomocy jest naprawdę ogromna

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc dla polskich producentów kukurydzy w wysokości miliarda złotych, czyli 230 milionów euro. Wniosek o zgodę na pomoc publiczną, czyli z budżetu państwa, wysłał do Komisji nowy rząd, jeszcze przed Świętami. Chodzi o wparcie producentów, którzy odnotowali straty w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT rolnictwo rolnicy Janusz Wojciechowski GOSPODARKA

Google to narzędzie w rękach reżimu Łukaszenki? Jourova: zaprzeczam, aby celowo współpracowali z dyktatorami

- Jestem w bardzo częstym kontakcie z szefami Google i innych dużych platform internetowych i nigdy nie powiedziałabym, że celowo współpracują z Łukaszenką lub innymi dyktatorami. Ale prawdą jest, że na wszystkich moich spotkaniach podkreślam, że powinni bardziej aktywnie wspierać rosyjskich dziennikarzy na uchodźstwie, a także białoruskich dziennikarzy - powiedziała w wywiadzie z Beatą Płomecką - Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Rosja Komisja Europejska Vera Jourova Beata Płomecka Unia Europejska google cenzura Raport Białoruś

Charles Michel zrezygnuje z szefowania RE przed upływem kadencji. Zamierza wystartować w wyborach do Europarlamentu

Charles Michel zrezygnuje ze stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej kilka miesięcy przed upływem kadencji, która kończy się 30 listopada. Belg ogłosił właśnie, że zamierza wystartować w czerwcowych wyborach do Europarlamentu, jako lider frankofońskich liberałów.
Zobacz więcej na temat:  Charles Michel Unia Europejska Europa Rada Europejska ŚWIAT Belgia Beata Płomecka

Historyczny moment dla Ukrainy. Zełenski podziękował Polsce. Odpowiedział Tuskowi

W czwartek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk zwrócił się do Prezydenta Ukrainy. "Drogi Wołodymyrze Zełenski, zrobiliśmy to! Naszą dzisiejszą decyzję o rozszerzeniu Unii Europejskiej dedykuję twoim Bohaterom, którzy poświęcili życie za niepodległą i europejską Ukrainę" - napisał. Prezydent Ukrainy w odpowiedzi na to podziękował Polsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Tusk wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja Wołodymyr Zełenski Unia Europejska Europa

Środki z KPO. Szynkowski vel Sęk: może się okazać, że nie chodziło o żadne zmiany legislacyjne, tylko o zmianę rządu

– Może się okazać, że nie chodziło o żadne zmiany legislacyjne, tylko o zmianę rządu i ta zmiana rządu, a właściwie to Donald Tusk, jest tym zasadniczym kamieniem milowym – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia Szymon Szynkowski vel Sęk. Gościem audycji był także Andrzej Szejna (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Donald Tusk Andrzej Szejna szymon szynkowski vel sęk Krajowy Plan Odbudowy Trójka