Polskie Radio
Section05
UE

NASZ WYWIAD Białoruski działacz: Kreml chce okupować Białoruś ze względów czysto militarnych. Chodzi o tzw. balkon

- Rosja Putina jest zainteresowana przede wszystkim terytorium Republiki Białoruś, ze względów czysto wojskowych - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, białoruski opozycjonista z Ruchu Solidarności „Razem”. Wezwał Zachód do działania: jak zauważył, mimo trudnej sytuacji na Białorusi nie widać nowych struktur informacyjnych, nowych ośrodków kształtowania białoruskich elit.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE opozycja demokratyczna ŚWIAT

NASZ WYWIAD B. kandydat na prezydenta Białorusi: po lekcji Krymu Zachód musi stawić Rosji opór, bo po Białorusi może być Polska

Aleksander Łukaszenka upadnie, gdy tylko zabraknie pieniędzy dla tych, którzy bronią jego władzy z pomocą pałek – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wital Rymaszeuski, członek Rady Koordynacyjnej. Wyraził nadzieję, że Zachód po wydarzeniach w Gruzji, na Ukrainie, dojrzał do zdecydowanej reakcji na działania Rosji, ostrych sankcji, w przypadku, gdyby ta nastawała na niezależność Białorusi. Tylko ostra reakcja może zapobiec zagrożeniu dla Białorusi, potem Polski, innych krajów Europy – mówi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE opozycja demokratyczna ŚWIAT

"Boimy się prowokacji". Białoruski działacz o możliwych działaniach rosyjskich służb

Aleś Michalewicz powiedział Polskiemu Radiu, że białoruska opozycja obawia się zbrojnych prowokacji ze strony Rosji. Wiceprzewodniczący białoruskiego Niezależnego Związku Zawodowego w rozmowie z moskiewskim korespondentem Maciejem Jastrzębskim podkreślił, że reżim Aleksandra Łukaszenki nie zaprzestał stosowania brutalnych metod do zdławienia ruchów protestacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Unia Europejska UE Europa ŚWIAT

Unia Europejska potępia działania białoruskich władz. Jest zdecydowana na sankcje

Unia Europejska potępiła łamanie prawa na Białorusi, eskalacje przemocy i przymusowe wygnania z kraju członków opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Wezwała do zwolnienia politycznych więźniów i podkreśliła, że jest zdecydowana objąć sankcjami osoby odpowiedzialne za przemoc. Oświadczenie w imieniu 27 krajów opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Unia Europejska UE Europa ŚWIAT

"Pokażemy, dlaczego reformujemy sądy". Kaleta chce podnieść sprawę Bońka i Nisztora na forum UE

"Będzie to kolejny przykład, którego będziemy używać na forum UE, pokazując, dlaczego z taką determinacją reformujemy sądy" - napisał na Twitterze Sebastian Kaleta. Wiceminister sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie zakazującego publicyście Piotrowi Nisztorowi publikacji treści związanych z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo Zbigniew Boniek Piotr Nisztor Sebastian Kaleta UE Unia Europejska

Jarosińska-Jedynak: nie ma naszej zgody na powiązanie funduszy UE z kwestią praworządności

- Jest determinacja wśród przywódców państw członkowskich, aby dojść do konsensusu - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Minister funduszy i polityki regionalnej odniosła się do budżetowych negocjacji na szczycie UE w Brukseli, które powinny zostać wznowione dziś około godziny 16.00.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Katarzyna Gójska Małgorzata Jarosińska-Jedynak Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej budżet UE 2021-2027 Unia Europejska UE budżet unijny

Jaki podział funduszy europejskich? Poseł PiS: twarde negocjacje to dobry znak

Twarde negocjacje na temat wielkich pieniędzy – podziału środków w siedmioletnim budżecie UE i o funduszy odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie pandemicznym. O perspektywach dla Polski w tym zakresie rozmawiali w Programie 1 Polskiego Radia Robert Telus (PiS), Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia COVID-19 USA Tydzień Kontra Tydzień POLSKA Marek Mądrzejewski Unia Europejska UE

Szef Rady Europejskiej opublikował projekty nowego budżetu UE i funduszu odbudowy

Szef Rady Europejskiej zaproponował nieznaczne zmniejszenie unijnego budżetu na lata 2021-2027 w porównaniu z majową propozycją Komisji. Natomiast fundusz odbudowy po pandemii Charles Michel chce utrzymać na tym samym poziomie, podobnie jak podział na granty i pożyczki. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed kilkunastu dni.
Zobacz więcej na temat:  Charles Michel Rada Europejska Unia Europejska UE budżet UE 2021-2027 fundusze unijne

Szef RE opublikował projekty nowego budżetu UE i funduszu odbudowy. Nieznacznie mniejsza kwota

Szef Rady Europejskiej przesłał unijnym stolicom swoje propozycje dotyczące budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Zgodnie z informacjami brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed kilkunastu dni, unijny budżet jest nieznacznie mniejszy w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej z końca maja.
Zobacz więcej na temat:  Charles Michel Europa Rada Europejska Unia Europejska UE ŚWIAT budżet UE 2021-2027 fundusze unijne GOSPODARKA

Unijny szczyt ws. budżetu i funduszu odbudowy 17 i 18 lipca

Unijny szczyt dotyczący budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa odbędzie się 17 i 18 lipca. Poinformował o tym rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej. Wcześniej informacje o tym terminie przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej na spotkaniu z przewodniczącymi grup politycznych w Europarlamencie. Wideoszczyt przed kilkoma dniami nie przyniósł rozstrzygnięć w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  UE budżet unijny