Polskie Radio
Section05
Ukraina

"Niezachwiane poparcie" dla Kijowa. Rozmowy szefów dyplomacji USA, Francji i Niemiec o sytuacji w Donbasie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian i szef niemieckiego MSZ Heiko Maas udzielili poparcia Ukrainie w obliczu agresji wspieranych przez Rosję separatystów. Szefowie dyplomacji trzech państw dyskutowali telefonicznie o "potrzebie zakończenia przez Rosję niebezpiecznej i nieodpowiedzialnej retoryki, zbrojnej okupacji Krymu oraz prowokacji we wschodniej Ukrainie" - powiedział rzecznik amerykańskiego departamentu stanu Edward Price.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ukraina Niemcy Francja Rosja wojna na Ukrainie

Sytuacja w Europie Wschodniej. Marek Budzisz: geografia bezpieczeństwa w naszym regionie się zmienia

- Jeżeli nastąpi zaostrzenie sytuacji np. związanej z Tajwanem, to uwaga USA będzie musiała być przeniesiona na Daleki Wschód, a to oznacza zmniejszenie możliwości na naszej wschodniej granicy. Niektórzy analitycy wręcz uważają, że pozwoli to Rosji na niebezpieczne działania - powiedział o obecnej sytuacji m.in. w kontekście gromadzenia się wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Donbas Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojsko armia zagrożenie ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Jest odpowiedź USA na koncentrację rosyjskiej armii przy granicy z Ukrainą. Wysłano okręty

Władze USA poinformowały Turcję, że w sytuacji gdy Rosja zwiększyła swoje siły zbrojne na wschodniej granicy Ukrainy, dwa amerykańskie okręty wojenne przepłyną przez cieśniny tureckie i zostaną rozmieszczone na Morzu Czarnym do 4 maja. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko wyraził zaniepokojenie taką aktywnością na tym akwenie państw, które nie graniczą z jego wodami. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ukraina Rosja Morze Czarne

Konflikt na Ukrainie. Dr Sławomir Dębski: Rosja łamie prawo międzynarodowe

Wypowiedzi rosyjskich polityków i koncentracje rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy budzą coraz większy niepokój władz w Kijowie. - Rosja nie jest zainteresowana wycofaniem się z Donbasu, ani zwrotem Krymu. Na razie nie ma widoków na rozwiązanie tego konfliktu. Obyśmy uniknęli wojny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Sławomir Dębski Więcej świata Donbas Krym Ukraina Rosja

Talaga o sytuacji w Donbasie: groźba wojny również jest świetnym argumentem politycznym

- Może być to przygotowanie do ataku na Ukrainę, uzyskania od tego państwa dalszych terytoriów, np. korytarza między Donbasem a Krymem. Jednak groźba wojny, bez samej wojny, jest również świetnym argumentem politycznym i chyba o to w tej całej sytuacji chodzi - powiedział Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Ryszard Gromadzki Donbas Ukraina wojna na Ukrainie