Polskie Radio
Section05
Westerplatte

Program "Zwiastun". Żołnierze NATO oddali hołd obrońcom Polski z 1939 r.

Wojskowi z NATO poznają historię Polski. - W ramach tegorocznego etapu programu Polskiej Fundacji Narodowej "Zwiastun" żołnierze NATO stacjonujący w Polsce oddali hołd obrońcom Polski z 1939 r. w kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej - powiedział w poniedziałek Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO Westerplatte żołnierze II wojna światowa społeczeństwo

Wieluń - polska Guernica. Okrutne zbrodnie wojenne na mieszkańcach miasta

II wojna światowa rozpoczęła się w piątek 1 września o godz. 4.45 atakiem na Westerplatte. Jednym z pierwszych celów niemieckiego uderzenia był także przygraniczny, 16-tysięczny Wieluń. Niektórzy historycy uważają nawet, że zrzucenie bomb na to nie mające znaczenia strategicznego miasto wyprzedzało o kilka minut ostrzelanie polskiego wybrzeża.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski II wojna światowa 1939 Wieluń Westerplatte

Prezydent Duda na Westerplatte: władze Rosji próbują pisać historię od nowa, ale nic nie zmieni prawdy historycznej

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że II wojna światowa miała swój początek w pakcie Ribbentrop-Mołotow podpisanym kilka dni przed 1 września 1939 roku. W wystąpieniu podczas uroczystości na Westerplatte zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił uwagę, że obecnie rosyjscy historycy i rosyjskie władze próbują przeinaczać historię, wymazując fakt niemiecko-sowieckiego sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Westerplatte Andrzej Duda Niemcy Ministerstwo Obrony Narodowej

Schleswig-Holstein z "wizytą" w Gdańsku. Niemieckie media: to było "preludium do piekła"

1 września 1939 r. w północnych Niemczech był pięknym, letnim dniem. Niemiecki okręt wojenny i szkoleniowy "Schleswig-Holstein" opuścił port w Świnoujściu 24 sierpnia - oficjalnie w celu złożenia "przyjaznej wizyty" w Wolnym Mieście Gdańsku. Wydarzenie to stało się "preludium do piekła" - stwierdził portal Norddeutscher Rundfunk (NDR). Przypomniał też bestialski atak Niemców na bezbronny Wieluń, który poprzedził strzały na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa Westerplatte Wieluń

Metropolita gdański: obrońcy Westerplatte uczą, że o wolność i suwerenność trzeba walczyć zawsze

- Świadectwo niezłomnej postawy obrońców Westerplatte było dla wielu Polaków symbolem wolności i polskości, punktem odniesienia, który budował morale i sprawiał, że naród odnajdywał w sobie siłę i motywację do obrony przed najeźdźcą z Zachodu i Wschodu - powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w 84. rocznicę napaści Niemiec na Polskę. - Dziś trzeba budować jedność w narodzie - świadomość, że jesteśmy wielką wspólnotą, którą łączy ten sam język, kultura, tradycja, doświadczenia, a także wiara - podkreślił duchowny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomorskie Westerplatte II wojna światowa regiony

"Nazistowski reżim został pokonany, ale Polska nie odzyskała pełnej suwerenności". Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 r.

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin Westerplatte

TYLKO U NAS "Reset" to ważny dokument historyczny. Polacy zobaczyli, jak wyglądało zbliżenie Tuska z Rosją

Serial dokumentalny "Reset" został przygotowany przez redaktora Michała Rachonia i profesora Sławomira Cenckiewicza dla Telewizji Polskiej. Pierwszy jest dziennikarzem, publicystą radiowym i telewizyjnym, drugi polskim historykiem. Obu łączą zagadnienia związane z najnowszą historią Polski. Dzięki wielomiesięcznej pracy autorów cyklu dokumentalnego Polacy poznali kulisy polityki prowadzonej przez rząd premiera Donalda Tuska. Jej głównym założeniem było wprowadzenie resetu w stosunkach z Rosją i zbliżenie w relacjach z Putinem.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA telewizja publiczna społeczeństwo Reset Lech Kaczyński Katyń Westerplatte NATO Michał Rachoń Sławomir Cenckiewicz Donald Tusk Władimir Putin Radosław Sikorski