Polskie Radio
Section05

Wołyń

Debata o Rzezi Wołyńskiej. "Temat nie jest zamknięty"

Możliwość pochówku ofiar oraz zaprzestanie szerzenia kultu UPA i OUN - to zdaniem historyków i badaczy zbrodni wołyńskiej konieczne warunki, które musi spełnić strona ukraińska by w pełni pojednać się z Polakami. Naukowcy mówili o tym w czwartek podczas debaty "Relacje polsko-ukraińskie a pamięć o Rzezi Wołyńskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeź Wołyńska Instytut Pamięci Narodowej Tadeusz Isakowicz-Zaleski debata

Historyk: rzeź wołyńska to spór historyczno-polityczny

Z rąk ukraińskich nacjonalistów tylko na Wołyniu zginęło, według różnych szacunków, 50-60 tysięcy ludzi (dzieci, kobiet, mężczyzn). Ale skala mordu była o wiele większa, bo na terenie Galicji Wschodnie, w obwodach lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim, a także na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu mogło zginąć jeszcze ok. 40 tysięcy Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Paweł Lekki HISTORIA Ukraina UPA dezinformacja Enigma

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: gloryfikacja UPA stała się kultem państwowym

- Kontrowersje wokół Rzezi wołyńskiej nie są winą historyków, czy rodzin ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii, ale polityków, którzy od 30 lat nie potrafią znaleźć porozumienia. O Ile III Rzeczpospolita we właściwy sposób opisała i upamiętniła zbrodnie  dokonywane przez Rosjan czy Niemców, tak wokół ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach nadal jest częściowa zmowa milczenia – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Ukraina ludobójstwo Rzeź Wołyńska

IPN szuka świadków zbrodni wołyńskiej. Apeluje o kontakt

Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie poszukują osób pokrzywdzonych i świadków zbrodni wołyńskiej. Ze stanowiska pionu śledczego IPN, z którym można zapoznać się na stronach Instytutu (stan na luty 2019 roku), wynika, że wciąż możliwe jest skuteczne oskarżenie sprawców zbrodni wołyńskiej - zakwalifikowanej przez prokuratorów jako zbrodnia ludobójstwa.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnie wojenne IPN Ukraina POLSKA historia Polski HISTORIA