Polskie Radio
Section05
Agata Tuszyńska

Agata Tuszyńska: w radiu zrozumiałam, czym jest montowanie rzeczywistości

- Za każdym razem, gdy wchodzę do gmachu Polskiego Radia, przypominam sobie, jak jako mała dziewczynka siadywałam pod stołem montażowym, a mój ojciec poprawiał swoje wywiady. Wtedy zrozumiałam, na czym polega montowanie rzeczywistości, na czym polega sztuka czynienia lepszych materiałów z nieco gorszych - mówiła w Dwójce dr Agata Tuszyńska, biografka, reporterka i poetka, a prywatnie córka legendarnego dziennikarza sportowego i radiowca Bogdana Tuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Agata Tuszyńska literatura Bogdan Tuszyński poezja biografia Dwójka KULTURA Robert Mazurek

Romain Gary - błyskotliwy żongler faktami

- Uważam, że absolutnym mistrzostwem świata było to, co zrobił z francuskimi krytykami i w jaki sposób zdobył dwa razy Nagrodę Goncourtów, chociaż w życiu pisarskim autor może ją zdobyć tylko raz - mówiła w Dwójce Agata Tuszyńska, autorka książki "Żongler. Romain Gary", biografii Romaina Gary'ego – francuskiego pisarza, urodzonego w Wilnie, dyplomaty, scenarzysty, podróżnika.
Zobacz więcej na temat:  pisarz Romain Gary Francja Agata Tuszyńska literatura książki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka

Agata Tuszyńska: z czasem strata dojrzewa

- Nie braliśmy pod uwagę tego, że możemy nagle obudzić się ze śmiertelnym wyrokiem. Nie wiedzieliśmy na początku, jak się do tego ustosunkować, jak skonfrontować się z taką rzeczywistością - gościem "Rozmów po zmroku" była Agata Tuszyńska, autorka książki "Ćwiczenia z utraty", która po kilkunastu latach od śmierci męża dopisała do książki nowe akapity.
Zobacz więcej na temat:  Agata Tuszyńska Dwójka Jakub Kukla śmierć choroba

Historia zapomnianej piosenkarki Wiery Gran

Spektakl „Jutro będzie za późno” już od ponad roku jest wystawiany na deskach Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. Aleksandra Lis, która wciela się w postać Wiery Gran - przed wojną popularnej piosenkarki, dziś zapomnianej i wyklętej przez plotkę o kolaboracji z gestapo. Aktorka opowiadała w Polskim Radiu 24 o spektaklu „Jutro będzie za późno” i pracy nad rolą.
Zobacz więcej na temat:  Wiera Gran Toruń Agata Tuszyńska