Polskie Radio
Section05
alimenty

Nowe prawo alimentacyjne. "To przewrót kopernikański"

- Nawet jeśli nowe przepisy dotyczące płacenia alimentów nie są idealne, to w porównaniu z tym, co funkcjonowało w Polsce do tej pory – jest to przewrót kopernikański – powiedział w Polskim Radiu 24 adwokat Zbigniew Roman. Jak poinformował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wskutek zmian przepisów wprowadzonych przez resort, ściągalność alimentów wzrosła o ponad sto procent.
Zobacz więcej na temat:  alimenty Zbigniew Ziobro

Wzrastają kary za niepłacenie alimentów

Wzrastają kary za niepłacenie alimentów. Wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego, wprowadzająca możliwość karania za przestępstwo niealimentacji nawet rokiem więzienia. Przede wszystkim jednak wobec skazanych może być stosowany dozór elektroniczny. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Moniką Janus z Krajowej Rady Komorniczej i Pauliną Urbańską, przedstawicielką stowarzyszenia Alimenty To Nie Prezenty.
Zobacz więcej na temat:  alimenty dzieci

Jakie kierunki polityki prorodzinnej?

W zespole ds. budżetu Rady Dialogu Społecznego dyskutowano nad raportem podsumowującym politykę prorodzinną za ostatni rok i wskazującym dalszy jej kierunek. Podczas dyskusji pojawiło się sporo zastrzeżeń do ministerstwa rodziny. W przeważającej mierze padły one ze strony związków zawodowych. O planach rządu dotyczących polityki prorodzinnej rozmawiali w audycji Kapitał i Praca Agata Bartosik (NSZZ Solidarność), Renata Górna (OPZZ) i Paweł Lisicki (Konfederacja Lewiatan).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 program 500+ alimenty społeczeństwo rodzina dzieci związki zawodowe