Polskie Radio
Section05
służba więzienna

Służba Więzienna z większymi uprawnieniami. Prezydent podpisał nowelizację

Nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zmiany zakładają m.in. utworzenie Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, który będzie miał za zadanie rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw popełnionych przez osadzonych w zakładach karnych lub aresztach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba więzienna służby i bezpieczeństwo prezydent Andrzej Duda ustawa

"Najwięcej kompetencji musi mieć mundurowy". Gen. Marcin Strzelec o Służbie Więziennej

- Służba Więzienna jest tym miejscem, w którym najwięcej kompetencji musi mieć mundurowy. Do tej pory, w porównaniu do innych formacji, podobnie licznych, Służba Więzienna nie posiadała jednostki akademickiej mającej na celu zadania naukowo-dydaktyczne - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Marcin Strzelec, generał Służby Więziennej, doktor nauk społecznych, rektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  służba więzienna POLSKA służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24

"Służba Więzienna pełni jedną z najtrudniejszych ról". Prezydent Duda podziękował funkcjonariuszom

Z okazji obchodów święta Służby Więziennej prezydent Andrzej Duda zwrócił się z podziękowaniami i życzeniami do pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej. "Działają Państwo w specyficznych warunkach. Na co dzień niewidoczni dla zwykłych obywateli, funkcjonariusze SW pełnią jedną z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych ról" - podkreślił prezydent. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo służba więzienna prezydent Andrzej Duda

Rzeszów: zabójstwo psycholog w zakładzie karnym. Wiceszef MS: zrobimy wszystko, by wyjaśnić tę sprawę

"Jestem wstrząśnięty śmiercią funkcjonariuszki Służby Więziennej w Zakładzie Karnym w Rzeszowie" - napisał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Kobieta pracowała jako psycholog. Miała zostać zaatakowana nożyczkami przez jednego z osadzonych. Wiceszef resortu zapowiedział wyjaśnienie sprawy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo zabójstwo służba więzienna Ministerstwo Sprawiedliwości podkarpackie Rzeszów Michał Woś

Wręczono odznaczenia i awanse Służbie Więziennej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Z okazji jutrzejszego Narodowego Święta Niepodległości, zasłużeni funkcjonariusze Służby Więziennej zostali uhonorowani w Warszawie nadanymi przez prezydenta Krzyżami Zasługi i odznakami resortowymi "Za zasługi w pracy penitencjarnej". Odznaczenia wręczyli minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera oraz wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 służba więzienna Andrzej Dera Michał Woś służby i bezpieczeństwo

Koronawirus w więzieniach. "Lockdown obowiązuje już od marca ubiegłego roku"

- Od ubiegłego roku w polskich więzieniach jest lockdown. Już w marcu zostały zamknięte jednostki penitencjarne pod względem widzeń, pracy zewnętrznej czy ograniczenia transportów. O to apelowaliśmy też jako służba więzienna – powiedział o sytuacji pandemicznej w polskich więzieniach chor. Andrzej Kołodziński z NSZZ Służby Więziennej.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus COVID-19 zdrowie służba więzienna areszt POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Senat wprowadził poprawki do ustawy o wsparciu służb mundurowych

 - Senat poparł w czwartek z poprawkami ustawę wprowadzającą m.in. dwustopniowe dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy podległych ministrowi SWiA oraz Służby Więziennej. Wprowadzone poprawki dotyczą m.in. podwyższenia maksymalnej kwoty zwrotu kosztów ochrony prawnej policjantów. W czwartek ok. godz. 22.45 obrady zostały przerwane, Senat będzie je kontynuował w poniedziałek o godz. 16.00.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat służby i bezpieczeństwo policja straż graniczna Służba Ochrony Państwa straż pożarna służba więzienna emerytura

Program "Praca dla więźniów". Ziobro: już milion uszytych maseczek

- W ciągu miesiąca w zakładach przywięziennych wyprodukowanych zostało milion maseczek ochronnych - poinformował minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro powiedział, że więźniowie wyprodukowali także inne środki ochronne. Podkreślił, że jest to efekt programu "Praca dla więźniów".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości POLSKA służba więzienna Koronawirus w Polsce infografika

Trzech aresztowanych za złamanie kwarantanny zakażonych koronawirusem. Są w całkowitej izolacji

- W zakładach karnych i aresztach śledczych w Polsce jest trzech osadzonych z koronawirusem - poinformowała w rozmowie z IAR podpułkownik Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Dodała, że kilkadziesiąt osób przebywa w kwarantannie.
Zobacz więcej na temat:  służba więzienna służby i bezpieczeństwo POLSKA Koronawirus w Polsce Ministerstwo Sprawiedliwości