Polskie Radio
Section05
alimenty

Dzieci cierpią, gdy rodzic nie płaci alimentów

Sytuację dzieci w polskich rodzinach poprawiają m.in. programy realizowane przez rząd. Z drugiej strony, wciąż do cierpienia najmłodszych przyczyniają się rodzice, którzy nie płacą alimentów. Na ten temat w Polskim Radiu 24 rozmawiali: rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Monika Janus, socjolog Marek Grabowski (Fundacja Mamy i Taty) oraz Rafał Wąworek (Stowarzyszenie Narodowe Centrum Ojcostwa).
Zobacz więcej na temat:  Rodzina 500+ dzieci alimenty rodzice rozwód rodzina

Alimenty przyznawane będą w kilka dni

Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa rodziców do kontaktów z dzieckiem i ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia reformy prawa rodzinnego, którą proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. – Projekt jest już po konsultacjach międzyresortowych i wkrótce trafi pod obrady rady ministrów. Jesteśmy przekonani, że będzie pozytywna decyzja rządu i wtedy trafi on do parlamentu, a później do podpisu pana prezydenta – mówił w audycji "Jakim prawem” Michał Woś, pełnomocnik ministra sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości prawo rodzina alimenty dla rodziców alimenty

Alimenty natychmiastowe. Zmiany w alimentach 2018

Każdy uprawniony, kto będzie się ubiegał o alimenty, będzie w stanie uzyskać je w ciągu kilku dni - zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort planuje też zmiany w przepisach gwarantujące dzieciom kontakty z obojgiem rodziców. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Mariusz Kotlarczyk i Ewelina Aleksandrowicz ze Stowarzyszenia Dzieciakom.org oraz mec. Danuta Wawrowska ze Stowarzyszenia Alimenty to nie prezenty.
Zobacz więcej na temat:  alimenty prawo