Polskie Radio
Section05
Andrzej Grabowski

Maja Kleczewska przed premierą w Teatrze im. Słowackiego: w "Weselu" Wyspiańskiego jest wszystko

- "Wesele" było realizowane w Teatrze Słowackiego wiele razy, to nie jest tekst łatwy dla reżysera. Należy zastanowić się skąd Wyspiański czerpał inspiracje i za nim podążać. Moim przewodnikiem był film Andrzeja Wajdy. To dzieło wybitne, bardzo się nim inspiruję. Najważniejszy gość, który przynosi złoty róg, to gość z Ukrainy. Nie trzeba niczego szukać, u Wyspiańskiego wszystko jest - mówiła w Dwójce Maja Kleczewska, reżyserka najnowszej premiery w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kleczewska TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków spektakl premiera reżyser Stanisław Wyspiański Wesele Dwójka Jakub Kukla Krzysztof Głuchowski Marian Dziędziel

"Sportowy weekend". Piłkarska ekstraklasa i Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce

Sobota to drugi dzień 19. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. W części półfinałowej wieczornej sesji wystąpiło czworo reprezentantów Polski. Dwoje z nich ustanowiło rekordy kraju. Najpierw Jakub Szymański finiszował na 60 m pł tuż za rekordzistą świata, Grantem Hollowayem, z wynikiem 7.46 sek. Kilkanaście minut później Ewa Swoboda wygrała półfinałową serię z czasem 6.98 sek. To o 0.01 sek szybciej niż jej własny, dotychczasowy rekord Polski.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Polskie Radio 24

Puchar Świata w Zakopanem. O co powalczą Polacy w konkursie drużynowym?

PolSKI Turniej wkracza w decydującą fazę. Już dziś od godz. 16.00 w Zakopanem zobaczymy konkurs drużynowy Pucharu Świata w skokach narciarskich. - Jak posłucha się Dawida Kubackiego, to budzi się u niego jakiś optymizm. Może nie na podium, bo konkretnie o wynikach nie mówił, ale rzeczywiście może wystarczy na czwarte albo piąte miejsce? - mówi Andrzej Grabowski, dziennikarz sportowy Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Z głową w górach Karolina Rożej Daniel Wydrych

Skoki narciarskie: początek w Ruce i polski turniej. Puchar Świata 2023/2024 czas zacząć!

Po kilku miesiącach oczekiwania i przygotowań skoczkowie powrócą do walki o Puchar Świata. Inauguracją zmagań będą zawody w fińskiej Ruce, a finał tradycyjnie zostanie rozegrany w Planicy. Nadzieje na sukces naszych skoczków, a zwłaszcza jednego z nich, są spore. Oprócz tego w tym sezonie zobaczymy kilka zmian, a jedną z nich będzie turniej rozegrany w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Katarzyna Gójska Skoki narciarskie Dawid Kubacki sporty zimowe

Skoki narciarskie umierają? "Trzeba zacząć się zastanawiać, jak nawigować ten statek"

"Skoki narciarskie mogą umrzeć" - taką smutną wizję roztacza Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz. Przyczynami mają być między innymi problemy ze śniegiem w Europie, które dotyczą nawet alpejskich lodowców. Niepokojące są także propozycje ograniczające obecność skoków podczas Igrzysk Olimpijskich. Od pewnego czasu trwają więc prace, które mają przedłużyć żywotność tej dyscypliny.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Patryk Michalski Skoki narciarskie Adam Małysz sporty zimowe