Polskie Radio
Section05
atak Hamasu na Izrael

Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Izraela. "Przekazałem wyrazy solidarności"

- Przekazałem wyrazy naszej solidarności z Izraelem. Potępiłem atak Hamasu, a zwłaszcza akty przemocy wymierzone w ludność cywilną. Zapewniłem o polskim wsparciu dla działań mających na celu przywrócenie bezpieczeństwa. Izrael ma prawo do obrony - napisał prezydent Andrzej Duda, informując o rozmowie telefonicznej ze swoim izraelskim odpowiednikiem - Izaakiem Hercogiem.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Gazy Izrael Hamas terroryzm konflikty międzynarodowe konflikt w Strefie Gazy Palestyna atak Hamasu na Izrael USA Joe Biden POLSKA

"Pośrednio finansujemy z naszych podatków terrorystów". Niemieckie media o wsparciu dla Hamasu

Izrael został zaatakowany przez palestyńskich terrorystów, a każdego roku do Palestyńczyków płynie ponad 340 milionów euro. Zakręcenie kurka z pieniędzmi to minimum, które musi się teraz wydarzyć. "Żadnych więcej niemieckich pieniędzy dla tych barbarzyńców!" - pisze w komentarzu portal dziennika "Bild".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Izrael atak Hamasu na Izrael polityka

Tysiące rakiet Hamasu spada na Izrael, masowe ostrzały Gazy. Rośnie bilans ofiar

Co najmniej 100 Izraelczyków zginęło, a 740 zostało rannych w wyniku trwających od rana ataków Hamasu. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael rozpoczął ostrzały Gazy w ramach operacji "Miecze z żelaza". Palestyńczycy informują, że po ich stronie zginęło 198 osób, a 1610 jest rannych. 
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna atak terrorystyczny Hamas Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael

"Te wydarzenia mają swój kontekst rosyjski". Prof. Grochmalski o atakach Hamasu na Izrael

Atak Hamasu na Izrael to bardzo korzystny scenariusz dla Moskwy, która ogniskuje zainteresowanie świata na Bliskim Wschodzie - powiedział w TVP Info ekspert ds. bezpieczeństwa z Akademii Sztuki Wojennej prof. Piotr Grochmalski. Ekspert wskazał też na wsparcie Iranu dla Palestyńczyków i arsenał Hamasu idący w dziesiątki tysięcy rakiet.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Hamas Strefa Gazy Rosja atak Hamasu na Izrael

Izraelscy zakładnicy w rękach Hamasu. Reuters: kilkadziesiąt osób przetrzymywanych w kibucu

Terroryści z Hamasu przetrzymują około 50 izraelskich zakładników w kibucu Beeri na południu kraju - poinformowała agencja Reutera. Ponadto, w mediach społecznościowych pojawiają się filmy, zdjęcia, dokumentujące uprowadzenia ludności cywilnej, a także wojskowych, w tym wysokiej rangi dowódców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Strefa Gazy Izrael Hamas terroryzm konflikty międzynarodowe konflikt w Strefie Gazy Palestyna atak Hamasu na Izrael

USA potępiły ataki na Izrael. Pentagon zapowiedział wsparcie w zapewnieniu ochrony ludności cywilnej

USA jednoznacznie i stanowczo potępiły ataki terrorystów Hamasu na Izrael. Biały Dom przekazał kondolencje rodzinom ofiar, a Pentagon zapowiedział wsparcie Izraela w zapewnieniu ochrony ludności cywilnej. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Marek Walkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Biały Dom Lloyd Austin Joe Biden Izrael terroryzm atak terrorystyczny Hamas atak Hamasu na Izrael

Prezydent Duda potępił ataki Hamasu na Izrael: naloty rakietowe i przetrzymywanie cywilów budzą nasz sprzeciw

Prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy współczucia wszystkim osobom, które dotknął atak w Izraelu. "Jestem zszokowany dzisiejszymi brutalnymi atakami Hamasu na Izrael. Ataki rakietowe i przetrzymywanie cywilów jako zakładników budzą nasz najgłębszy sprzeciw. Polska stanowczo potępia wszelkie akty przemocy" - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Izrael Palestyna Hamas atak Hamasu na Izrael

Porażka izraelskiego wywiadu. BBC: nie przewidział ataku Hamasu, władze wszczynają dochodzenie

- Władze Izraela wszczynają zakrojone na szeroką skalę dochodzenie w związku z tym, że służbom wywiadowczym nie udało się przewidzieć masowego i dobrze skoordynowanego ataku Hamasu - podała w sobotę stacja BBC, powołując się na anonimowe źródła izraelskie. Dochodzenie "będzie się toczyło latami" - powiedział BBC jeden z urzędników.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Strefa Gazy Hamas Bliski Wschód terroryzm atak Hamasu na Izrael