Polskie Radio
Section05
atak Hamasu na Izrael

Biały Dom zapewni wsparcie dla Izraela. "Ma prawo bronić siebie i swoich obywateli"

Biały Dom zapowiedział, że Stany Zjednoczone wesprą Izrael by mógł odpowiednio zareagować na ataki Hamasu. Przedstawiciele amerykańskiej administracji mówią, że nic nie usprawiedliwia aktów terrorystycznych i że Izrael ma prawo do samoobrony. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Marek Walkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Biały Dom Stany Zjednoczone Marek Wałkuski Izrael Hamas Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael

MSZ stanowczo odradza podróże do Izraela. Wprowadzono najwyższy poziom ostrzeżenia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wprowadziło czwarty, najwyższy poziom ostrzeżenia dla podróżujących na całym terytorium Izraela i odradza jakiekolwiek wyjazdy do tego kraju. W opublikowanym komunikacie przekazało, że ambasada RP w Izraelu od początku kryzysu pozostaje w stałym kontakcie z polskimi obywatelami przebywającymi na miejscu.
Zobacz więcej na temat:  atak Hamasu na Izrael bezpieczeństwo Izrael MSZ POLSKA społeczeństwo

Wojna Izraela z Hamasem. USA chcą zapobiec eskalacji kryzysu

Stany Zjednoczone poinformowały, że nawiązały współpracę z innymi rządami, aby zapobiec eskalacji kryzysu w związku z wojną Izraela z Hamasem. Administracja prezydenta Joe Bidena przekazała również, że USA nie ma na razie żadnych informacji świadczących o udziale Iranu w ataku Hamasu. Jak jednak dodano, Stany Zjednoczono "uważnie przyglądają się tej kwestii".
Zobacz więcej na temat:  atak Hamasu na Izrael Izrael wojsko bezpieczeństwo Strefa Gazy ŚWIAT Bliski Wschód USA

Joe Biden wezwał do pomocy w walce z Hamasem. "Izrael ma prawo się bronić"

Prezydent USA Joe Biden na portalu X (dawniej Twitter) napisał, że "Świat widzi przerażające obrazy. Tysiące rakiet spada na izraelskie miasta. Terroryści Hamasu zabijają nie tylko izraelskich żołnierzy, ale cywilów na ulicach i w ich domach. Izrael ma prawo się bronić - kropka"
Zobacz więcej na temat:  atak Hamasu na Izrael konflikty międzynarodowe bezpieczeństwo wojsko Joe Biden ŚWIAT Bliski Wschód

"Każdy, kto niesie terror i śmierć, musi za to odpowiedzieć". Zełenski o ataku Hamasu na Izrael

- Kiedy dochodzi do takiego ataku terrorystycznego, wszyscy, którzy cenią życie, muszą być solidarni. My, na Ukrainie, jesteśmy szczególnie wrażliwi na to, co się stało - powiedział w cowieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nawiązując do ataku Hamasu na Izrael. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Bliski Wschód Ukraina atak Hamasu na Izrael Wołodymyr Zełenski

Atak Hamasu na Izrael. Rośnie bilans ofiar, po obu stronach ponad 400 zabitych

Rośnie liczba ofiar najnowszej wojny Izraela z Hamasem. Według przedstawicieli obu stron, zginęło dotąd około 250 Izraelczyków i co najmniej 232 Palestyńczyków. Wszystko to po tym, jak rano Hamas rozpoczął niespodziewany ostrzał rakietami oraz wdarł się na teren Izraela.
Zobacz więcej na temat:  atak Hamasu na Izrael konflikt w Strefie Gazy konflikty międzynarodowe wojsko Izrael ŚWIAT Bliski Wschód

Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Izraela. "Przekazałem wyrazy solidarności"

- Przekazałem wyrazy naszej solidarności z Izraelem. Potępiłem atak Hamasu, a zwłaszcza akty przemocy wymierzone w ludność cywilną. Zapewniłem o polskim wsparciu dla działań mających na celu przywrócenie bezpieczeństwa. Izrael ma prawo do obrony - napisał prezydent Andrzej Duda, informując o rozmowie telefonicznej ze swoim izraelskim odpowiednikiem - Izaakiem Hercogiem.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Gazy Izrael Hamas terroryzm konflikty międzynarodowe konflikt w Strefie Gazy Palestyna atak Hamasu na Izrael USA Joe Biden POLSKA

"Pośrednio finansujemy z naszych podatków terrorystów". Niemieckie media o wsparciu dla Hamasu

Izrael został zaatakowany przez palestyńskich terrorystów, a każdego roku do Palestyńczyków płynie ponad 340 milionów euro. Zakręcenie kurka z pieniędzmi to minimum, które musi się teraz wydarzyć. "Żadnych więcej niemieckich pieniędzy dla tych barbarzyńców!" - pisze w komentarzu portal dziennika "Bild".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Izrael atak Hamasu na Izrael polityka