Polskie Radio
Section05
Beata Płomecka

Świętujemy Dzień Europy. Uroczyste obchody w wielu miastach

Dziś Dzień Europy. Mija 74.rocznica ogłoszenia deklaracji Roberta Schumana, uznawanej za początek integracji europejskiej. Z tej okazji główne zabytki na terenie Unii Europejskiej zostaną podświetlone. Będzie też wezwanie do głosowania za miesiąc w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybory w unijnych krajach odbędą się od 6 do 9 czerwca, ale obywatele większości państw, w tym Polski, pójdą do urn ostatniego dnia, w niedzielę.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Beata Płomecka

TYLKO U NAS Pokazać piękną Polskę. Wielkie święto w Brukseli

W Brukseli w sobotę obchodzono wielkie święto polonijne. Po raz trzeci zorganizowano Dzień Polski w belgijskiej stolicy. Tym razem jednak okazja jest wyjątkowa - 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zaprezentowały się regiony, organizacje polonijne i polskie szkoły. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka sprawdziła, jakie atrakcje czekały na uczestników.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Polonia Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Bruksela Polacy za granicą emigracja

Bilans Polski w UE. Walter-Drop: wykorzystaliśmy szansę

Dobrze wykorzystaliśmy szansę, wchodząc do Unii. Tak 20 lat Polski we Wspólnocie podsumowała szefowa gabinetu pierwszego negocjatora, Jana Kułakowskiego. Agnieszka Walter-Drop, obecnie dyrektor generalna w Parlamencie Europejskim, odpowiedzialna za sprawy logistyki i tłumaczeń wspominała finał negocjacji w grudniu 2002 roku na szczycie w Kopenhadze w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Beata Płomecka Jan Kułakowski Unia Europejska integracja europejska Polska w Unii Europejskiej Europa

"Jedyne takie miejsce" prosto z "serca Europy", czyli Bruksela od kulis

Obchodzimy 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Roman Czejarek zaprosił na specjalne wydanie audycji "Jedyne takie miejsce" - prosto z Brukseli. Jak wygląda to miasto od kulis? Czekoladki, piwo, piłka nożna, rowery, koronki, Papa Smerf oraz Marks i Engels w pubie pod łabędziem. 
Zobacz więcej na temat:  Bruksela Roman Czejarek Unia Europejska Belgia Beata Płomecka Europa kulinaria kuchnia europejska społeczeństwo turystyka

20 lat Polski w UE. Serafin wskazał kluczowe korzyści

Wzrost gospodarczy oraz zamożności i otwarte możliwości rozwoju dla Polaków - tak przedstawiciel Polski przy Unii Piotr Serafin podsumowuje korzyści 20-lecia członkostwa we Wspólnocie. Serafin, w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką, podkreślił, że rozwój kraju to nie tylko zasługa napływu unijnych funduszy, ale też możliwość ekspansji handlu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Płomecka polityka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Magdalena Skajewska