Polskie Radio
Section05

Beata Płomecka

Czy korespondenci w Brukseli jeszcze są potrzebni? Rozmowa z Anną Słojewską

Po ponad 20 latach w Brukseli korespondentka dziennika "Rzeczpospolita" zakończyła pracę, bo jej redakcja zlikwidowała placówkę. W podcaście Szczyt Europy rozmawiamy z Anną Słojewską. Zastanawiamy się czy o sprawach europejskich można mówić zza biurka w Warszawie i czy w dobie mediów społecznościowych praca korespondenta w Brukseli ma jeszcze znaczenie. Odsłaniamy kulisy pracy coraz mniej licznej grupy polskich dziennikarzy w tym mieście. Przy okazji 21. rocznicy wejścia do UE opowiadamy jak Polska tej Unii się uczyła, nie od razu wyzbywając się kompleksów i jak Unia uczyła się Polski, nie od razu wyzbywając się protekcjonalnego tonu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Szczyt Europy Maciej Sokołowski podcast Rzeczpospolita

Czerwony sztandar wyprowadzić? Czyli kondycja lewicy w Brukseli

Lewica pręży muskuły, ale prawica jest szybsza i podbiera jej hasła. Czy jest jeszcze szansa dla europejskich socjaldemokratów, by zaczęli wygrywać wybory? Przy okazji 1 maja przyglądamy się kondycji europejskiej lewicy i sprawdzamy czy opinie o lewackiej Brukseli są ciągle aktualne. O diagnozie rozmawiamy z politologiem Rafałem Chwedorukiem i publicystą Jakubem Majmurkiem, a o recepty pytamy szefową grupy europejskich socjaldemokratów – Iratxe Garcię Perez oraz polskiego europosła tej frakcji Roberta Biedronia. 
Zobacz więcej na temat:  Szczyt Europy podcast lewica Rafał Chwedoruk Jakub Majmurek Unia Europejska

Czy można wyrzucić Węgry z Unii? Historia konfliktu Orbana z Brukselą

Opowiadamy historię trudnych relacji unijnych instytucji i naszych z Viktorem Orbanem. W co dziś gra premier Węgier? Dlaczego kolejne stolice tracą cierpliwość? O rozchodzących się ścieżkach Orbana z Brukselą Beata Płomecka i Maciej Sokołowski rozmawiają z węgierskim korespondentem Radia Wolna Europa Zoltanem Gyevaiem. Powraca też Tarcza Wschód, choć tym razem nie udało się złapać grubego zwierza jak to było kilka tygodni temu na ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Węgry infografika

Idą zmiany dla kierowców. Prawo jazdy stracisz w całej UE

Koniec z bezkarnością niebezpiecznych kierowców. Pozbawienie prawa jazdy w jednym unijnym kraju będzie obowiązywać w całej Wspólnocie. Polska prezydencja osiągnęła wstępne porozumienie w tej sprawie z negocjatorami Parlamentu Europejskiego. Teraz te ustalenia muszą jeszcze potwierdzić państwa członkowskie i europosłowie w głosowaniu na sesji plenarnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Radio kierowców bezpieczeństwo na drodze prawo jazdy Polska w Unii Europejskiej infografika

Nowy odcinek podcastu "Szczyt Europy": Szepty i mity o lobbingu w Brukseli

Jest ich prawie 30 tysięcy w Brukseli. Jednym kojarzą się z oszustwami i manipulacjami. A oni sami mówią, że dzięki nim unijne przepisy są lepsze. O pracy lobbystów, ich metodach dzięki którym przeforsowują swoje pomysły w najnowszym odcinku podcastu Szczyt Europy zatytułowanym "Szepty i mity o lobbingu w Brukseli".
Zobacz więcej na temat:  Podcast Szczyt Europy Szczyt Europy Maciej Sokołowski Polskie Radio TVN TVN 24

KE opublikuje tzw. białą księgę. Polsce zależy na jednej rzeczy

W środę Komisja Europejska ma w planach publikację tzw. białej księgi, dotyczącej wzmocnienia obronności i jej finansowania. Jak donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, nie ma w niej na razie mowy o konieczności ochrony wschodniej granicy - czyli o Tarczy Wschód. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Unia Europejska bezpieczeństwo wojna 2025 wojna na Ukrainie Rosja Tarcza Wschód Europa Ukraina

Uderzyć tam, gdzie boli - czyli w co celuje Unia w wojnie handlowej ze Stanami

Uderzyć tam, gdzie zaboli najmocniej - w najnowszym odcinku podcastu Szczyt Europy brukselscy korespondenci Polskiego Radia i TVN24 przyglądają się pierwszym strzałom, które padły w wojnie handlowej. Na 25-procentowe, amerykańskie cła na stal i aluminium Unia Europejska odpowie cłami odwetowymi. Pierwsze wejdą w życie 1 kwietnia, kolejne w połowie miesiąca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szczyt Europy

Belgia językiem podzielona

Belgia po wielu miesiącach ma nowy rząd, którego premier jest z nacjonalistycznej partii flamandzkiej. W Szczycie Europy rozmawiamy o tym, czym jest ten flamandzki nacjonalizm, czy Belgia to kraj upadły, któremu grozi rozpad. I co go spaja, może król, może strajki a może sama stolica - Bruksela. Gościem podcastu "Szczyt Europy" jest Jurek Kuczkiewicz. Zapraszają Beata Płomecka i Maciej Sokołowski. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Szczyt Europy Belgia prezydencja Polski w UE

Europa chce się zbroić na kredyt. Wkrótce głosowanie

W czwartek przywódcy państw Unii Europejskiej zdecydują o losie planów zbrojeniowych Wspólnoty, ogłoszonych we wtorek przez szefową KE Ursulę von der Leyen. Głosowanie nad wydatkami rzędu 800 miliardów euro będzie większościowe, dzięki czemu władze UE chcą ominąć ewentualne weto Węgier - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska wojna 2025 wojna na Ukrainie Europa

PODCAST "Szczyt Europy". Unijne kulisy i narady w bunkrze

Jak wygląda tajny bunkier, w którym unijni ambasadorowie naradzają się ostatnio w sprawach relacji z USA, jak wygląda praca Stałych Przedstawicieli państw członkowskich w Brukseli, a jak przygotowania do szczytów i podejmowanie decyzji? W najnowszym odcinku podcastu Szczyt Europy brukselscy korespondenci Polskiego Radia Beata Płomecka i telewizji TVN24 Maciej Sokołowski zaglądają za unijne kulisy. Gościem podcastu Szczyt Europy jest przedstawicielka Polski przy Unii Europejskiej Agnieszka Bartol. To pierwszy wywiad dla polskich mediów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szczyt Europy Parlament Europejski wojna 2025 Ukraina wojna na Ukrainie Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

NASZ NEWS Zaporowe cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Nowe ustalenia

Dobre wiadomości z Parlamentu Europejskiego dla zwolenników nałożenia ceł zaporowych na nawozy i produkty rolne z Rosji i Białorusi. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że za prace nad propozycją Komisji Europejskiej będę odpowiedzialni w większości deputowani z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. A to oznacza, że nie należy spodziewać się problemów z przyjęciem propozycji ani zbędnego przedłużania prac.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska rolnictwo sankcje Unii Europejskiej Rosja Białoruś