Polskie Radio
Section05
bezpieczeństwo na drodze

Policja: dobre warunki nie znaczą, że jest bezpiecznie

U progu wakacji i w środku długiego weekendu, policja przypomina, że dobre warunki pogodowe nie zawsze oznaczają, że na drodze jest bezpieczniej. – Przy ładnej pogodzie zdarzeń drogowych jest więcej – przekonywał w "Pulsie Trójki" podkomisarz Piotr Świstak z Komendy Stołecznej Policji. Gościem audycji była także psycholog transportu Ewa Odachowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA motoryzacja bezpieczeństwo na drodze wakacje 2019 wakacje Mariusz Krzemiński Trójka

Bezpieczeństwo na przejeździe kolejowym

Pociąg, który jest rozpędzony do 120 km/h potrzebuje ok 1000 - 1300 metrów, aby się zatrzymać. Dla porównania samochód, który jedzie z tą samą prędkością potrzebuje niewiele ponad 60 m do zatrzymania. Maszynista, który widzi samochód na przejeździe kolejowo - drogowym może jedynie wcisnąć hamulec bezpieczeństwa i czekać. 
Zobacz więcej na temat:  kolejnictwo PKP bezpieczeństwo na drodze pociągi Małgorzata Raducha ciekawostki transport bezpieczeństwo

Policjant: metr na drodze hamowania może uratować życie

- Pamiętajmy, że szczególnie w sytuacji, gdy temperatury się wahają wokół zera stopni, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, warto zdjąć nogę z gazu. Warto również zaufać producentom opon i zadbać o rodzaj dostosowany do pory roku, przyjrzeć się testom i wybrać właściwy model – mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie bezpieczeństwo policja bezpieczeństwo na drodze