Polskie Radio
Section05
chrześcijaństwo

Odnaleziono prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin Apostoła Narodów, św. Piotra. Odnalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich potwierdza tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael HISTORIA Kościół religia chrześcijaństwo archeologia

Akcja "Polska pod Krzyżem" szansą na odnowę życia duchowego

Organizatorzy "Wielkiej pokuty" i "Różańca do granic" z Fundacji Solo Dios Basta przygotowują ogólnopolskie nabożeństwo "Polska pod Krzyżem". Odbędzie się ono 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu. O szczegółach wydarzenia mówił Lech Dokowicz, jeden z organizatorów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia wiara chrześcijaństwo katolicyzm Polska pod Krzyżem 2019

"Czarna" i "biała" legenda Zakonu Krzyżackiego

Dla Polaków Krzyżacy to ucieleśnienie zła i przemocy. Dla Niemców to nośnik cywilizacji zachodnioeuropejskiej i forpoczta postępu na zdobytych terenach. Tak diametralnie różnie ocenia się Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Zakon Krzyżacki. W "Eurece" o tym, jak w historiografii polskiej i pruskiej (a potem niemieckiej) kształtował się stereotyp Zakonu.
Zobacz więcej na temat:  Krzyżacy chrześcijaństwo Katarzyna Kobylecka HISTORIA NAUKA

Akcja "Polska pod Krzyżem". Duchowe świadectwo Polaków

– Nasza akcja jest zaproszeniem na modlitwę. Wydarzenie ma zachęcić do wyznania wiary, podjęcia nawrócenia i postawienia krzyża w centrum swojego życia – powiedział w audycji "Terlikowski na froncie" Maciej Bodasiński współtwórca inicjatywy “Różaniec do granic”, a także planowanego na 14 września wydarzenia "Polska pod Krzyżem".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wiara społeczeństwo religia chrześcijaństwo Polska pod Krzyżem 2019

Dlaczego mieszkańcy Sudanu przechodzili z chrześcijaństwa na islam?

Do XIV wieku królestwo Makurii, leżące na terenie dzisiejszego Sudanu, było dobrze prosperującą chrześcijańską enklawą, sąsiadującą od północy z arabsko-muzułmańskim żywiołem. Kiedy jednak w 1364-66 roku król Makurii podjął decyzję o opuszczeniu Dongoli - stolicy królestwa, mieszkańcy tego miasta zaczęli szybko przechodzić na islam.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo islam Sudan archeologia