Polskie Radio
Section05
demonstracje

Zamknięte stacje metra i placówki handlowe. Moskwa szykuje się na demonstrację zwolenników Nawalnego

Moskiewska administracja ogłosiła wprowadzenie ograniczeń w związku z jutrzejszą demonstracją opozycji. W całej Rosji mają się odbywać wiece i pikiety w obronie Aleksieja Nawalnego. Jak podają rosyjskie media niezależne, lokalne władze oraz organy ścigania podjęły działania prewencyjne, aby zastraszyć osoby, które planują przyłączyć się do protestu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Aleksiej Nawalny demonstracje Władimir Putin

"Prymat emocji nad rozumem". Dr Tymoteusz Zych o Strajku Kobiet

- Rozum jest potrzebny do tego, żeby toczyć jakąkolwiek normalną debatę. Chodzi tak naprawdę o to, żeby możliwość prowadzenia rzeczywistej debaty, zrozumienia pewnych problemów, zrozumienia racji różnych stron toczącego się sporu, przykryć po prostu przez emocje - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris, odnosząc się do agresji i wulgarnych okrzyków na demonstracjach po publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 strajk kobiet POLSKA Robert Tekieli społeczeństwo protest demonstracje aborcja Trybunał Konstytucyjny

"Dopadniemy każdego". Lempart grozi lekarzom, chce ich ścigać za odmowę wykonania zabiegu aborcji

- Jesteśmy gotowe, żeby wyjść na ulice - oświadczyły przedstawicielki Strajku Kobiet po publikacji uzasadnienia wyroku TK. - Wzywamy wszystkich, aby tym razem iść tak, żeby zostawiać ślady. Wyraźcie swój gniew tak, jak uważacie - nawoływała Marta Lempart. Demonstranci zebrali się przed siedzibą TK. Liderka protestów zagroziła urzędnikom i tym lekarzom, którzy odmówią zabiegu aborcji.
Zobacz więcej na temat:  strajk kobiet aborcja społeczeństwo protest demonstracje Marta Lempart Trybunał Konstytucyjny POLSKA

Skarga na aresztowanie Nawalnego. Moskiewski sąd rozpatrzy apelację

28 stycznia moskiewski sąd obwodowy rozpatrzy skargę na aresztowanie Aleksieja Nawalnego - poinformowała adwokat opozycjonisty Olga Michaiłowa. Polityk został zatrzymany po powrocie do Rosji. Wcześniej leczył się w Niemczech po tym, gdy w sierpniu próbowano go zamordować przy użyciu trującej substancji bojowej. Relacja Macieja Jastrzębskiego.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Europa protest demonstracje sąd wolność słowa Moskwa Maciej Jastrzębski ŚWIAT

Ekspert ds. wschodnich: dla Kremla kłopotem nie są demonstracje, ale powrót Nawalnego do Rosji

- Deklaracja Nawalnego, że wraca do kraju, zupełnie zniszczyła plany rosyjskich władz. Sam fakt, że jest tutaj na miejscu, jest dla nich dużo bardziej kłopotliwy niż gdyby został na emigracji - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich Warsaw Institute.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Aleksiej Nawalny Rosja Europa protest demonstracje opozycja propaganda

Iskrzy w środowisku LGBT. Wulgarny wpis Lempart o poseł Lewicy i protest pod "GW"

Kolektyw "Stop Bzdurom" i znany jako "Margot" Michał Sz. wystosowali wezwanie do "Gazety Wyborczej". Aktywiści LGBT żądają usunięcia ich z listy "50 śmiałych 2020" stworzonej przez dodatek "Wysokie Obcasy", nazywając ranking "nieśmiesznym żartem". W nocy z czwartku na piątek protestowali przed siedzibą "Gazety Wyborczej" przy ul. Czerskiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA LGBT Gazeta Wyborcza protest demonstracje protesty w Warszawie Warszawa Marta Lempart

"Szokujące obrazki". Komentarze do protestów i zamieszek w Waszyngtonie

- Te obrazki, które teraz pokazują media na całym świecie, dosłownie szokują. Chyba niewielu się spodziewało, że będą aż tak drastyczne - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia na Florydzie Jan Pachlowski. Wydarzenia w Waszyngtonie komentowali w PR24 także amerykanista dr Marek Kawa i korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka USA Waszyngton Donald Trump Joe Biden wybory w USA wybory prezydenckie w USA demonstracje protest

PODSUMOWANIE ROKU Pandemia COVID-19, zamieszki w USA, protesty na Białorusi. Sprawdź najważniejsze wydarzenia na świecie z 2020 r.

Uderzenie wirusa SARS-CoV-2, śmierć George'a Floyda, po której nastąpiły masowe zamieszki w USA przeciwko rasizmowi, protesty na Białorusi uderzające w reżim Alaksandra Łukaszenki... Rok 2020 z pewnością nie należał do spokojnych. Zapraszamy do krótkiego przeglądu najważniejszych wydarzeń na świecie mijających 12 miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 pandemia epidemia USA Ameryka Stany Zjednoczone Zamieszki w USA Białoruś Europa protest demonstracje infografika ŚWIAT