Polskie Radio
Section05
demonstracje

Całe ulice w ogniu, Lidl zaatakowany samochodem. Uczestnicy zamieszek we Francji nie mają granic

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin powiedział, że wysłał na ulice francuskich miast 45 tysięcy policjantów. Mają oni opanować falę trwających już trzy dni zamieszek, które wybuchły po tym jak policjant zastrzelił nastoletniego migranta na przedmieściach Paryża. W Marsylii podpalono między innymi największą bibliotekę w mieście oraz zaatakowano kamieniami autokar polskiego przewoźnika, w którym znajdowali się turyści z Tajlandii jadący do Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa zamieszki demonstracje służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie

TYLKO U NAS Marsz opozycji czy marsz Tuska? Lider PO ograł antyrządowych sojuszników, ale "nie powiedział nic przełomowego"

- Ten marsz niewiele zmieni, choć wzmocni pozycję Donalda Tuska w ramach opozycji. Proszę przyjrzeć się strukturze tego wydarzenia. Lider PO wystąpił zarówno na początku, jak i na końcu. Cały marsz toczył się wokół niego, wszystko inne było ilustracją - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl politolog prof. Kazimierz Kik, odnosząc się do marszu Platformy Obywatelskiej, który 4 czerwca przeszedł ulicami Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk opozycja polityka Marek Jurek Kazimierz Kik rząd PiS Prawo i Sprawiedliwość PO Platforma Obywatelska demonstracje PSL Polska 2050 Szymon Hołownia Władysław Kosiniak-Kamysz POLSKA

Niemcy: starcie słowne Olafa Scholza z demonstrantami. "Podżegacz wojenny i kłamca"

Portal internetowy dziennika "Bild" informuje, że podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza na Europejskim Festiwalu SPD w Falkensee pod Berlinem słychać było grupę około 100 osób, krzyczących między innymi: "podżegacz wojenny", "kłamca" i "bandyta". Protestujący żądali "pokoju bez broni”. Niektórzy mieli na sobie koszulki z symbolami Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Olaf Scholz SPD demonstracje społeczeństwo Europa ŚWIAT

Francuzi wciąż protestują przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Na ulice ma wyjść 1,5 miliona demonstrantów

We Francji odbywają się dziś pochody organizowane przez związki zawodowe z okazji Święta Pracy. W tym roku centrale związkowe spodziewają się wysokiej frekwencji z powodu trwającego od ponad czterech miesięcy konfliktu społecznego wokół reformy podwyższającej wiek emerytalny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja manifestacje protest demonstracje emerytura

Tysiące demonstrantów na ulicach Gruzji. Policja użyła armatek wodnych, są poszkodowani

W Tbilisi policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom, którzy próbowali dostać się do budynku parlamentu. W stolicy Gruzji przez cały dzień protestowało tysiące kobiet - przeciwniczek projektu ustawy o tak zwanych "zagranicznych agentach". Wieczorem dołączyli do nich mężczyźni. Do podobnych zdarzeń doszło też dzień wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  protest Gruzja demonstracje ŚWIAT Europa Tbilisi

Protesty w Mołdawii. Czy ten kraj będzie kolejnym celem ataku Putina?

We wtorek, 28 lutego, wielotysięczne tłumy protestujących zablokowały ulice Kiszyniowa, stolicy Mołdawii. Organizatorem protestu była promoskiewska Partia Szor, kierowana przez ukrywającego się przed mołdawskim wymiarem sprawiedliwości Ilana Szora. Ten niespełna 40-letni oligarcha próbuje w ten sposób oddziaływać na sytuację w kraju kierowanym przez prezydent Maię Sandu.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Mołdawia protest demonstracje wojna na Ukrainie energia ceny wzrost

Piloci Ryanaira w Belgii kontynuują swój protest. Dotychczas odwołano blisko 80 lotów

Weekendowy strajk pilotów tanich linii lotniczych Ryanair dotknął około 13 tysięcy pasażerów - poinformowała belgijska telewizja RTL. Odwołanych zostało prawie 80 lotów z międzynarodowego lotnisk Zaventem w belgijskiej stolicy i Charleroi pod Brukselą. Szczegóły zna korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje Ryanair Beata Płomecka

Czują się "niedoceniani". W Belgii trwa kolejny strajk pilotów linii lotniczych Ryanair

Belgijscy piloci tanich linii lotniczych Ryanair rozpoczęli strajk, który potrwa przez cały weekend. W te dni planowane są połączenia z Charleroi pod Brukselą między innymi do kilku miast w Polsce. Belgijscy związkowcy zaznaczają, że zostanie odwołanych większość lotów z tego lotniska i wszystkie z międzynarodowego portu lotniczego Zaventem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje protest Ryanair samolot Beata Płomecka