Polskie Radio
Section05

Dwójka

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Hamlet, duchy i teatr przyszłości

Dziewięć premier, siedemnaście spektakli, trzy konkursy i dziesiątki wydarzeń towarzyszących - tegoroczny Festiwal Szekspirowski w Gdańsku zapowiada się imponująco. Jego hasło przewodnie, zaczerpnięte z "Hamleta" - "Słowa, słowa, słowa" - brzmi dziś jak diagnoza naszych czasów. W świecie przeładowanym komunikatami organizatorzy zachęcają, by na nowo przyjrzeć się słowom, ich sile i znaczeniu.
Zobacz więcej na temat:  festiwal szekspirowski Teatr Szekspirowski w Gdańsku Monika Zając agata grenda KULTURA spektakl

"Rozbieranie ze snu. Daniel Rycharski i Władysław Hasior". Zrozumieć polską wieś

- Na tej wystawie generalnie zajmujemy się rozbieraniem różnych mitów. Mitów narodowych, mitów związanych z pochodzeniem. Jednym z tych obecnie funkcjonujących jest mit chłopskich korzeni polskiego społeczeństwa - mówił w Dwójce artysta wizualny Daniel Rycharski o wystawie prezentującej prace jego i Władysława Hasiora, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Hasior wystawa Małgorzata Frymus Szczecin SZTUKA KULTURA Daniel Rychalski

"Królestwo" Michała Ciechomskiego. Filmowa opowieść o przynależności i przemocy

"Królestwo" to debiut reżyserski Michała Ciechomskiego. Jest opowieścią o potrzebie tożsamości i przynależności, nawet toksycznej. Inspirację do pracy artysta czerpał z rozmów z członkami skrajnie prawicowych organizacji. - To film, który w sposób artystyczny opowiada o rzeczach, które dzieją się w tym kraju na naszych oczach - opowiada w Dwójce reżyser.  
Zobacz więcej na temat:  Nowe Horyzonty Poranek Dwójki Marcin Pesta KULTURA Studio Munka Stowarzyszenie Filmowców Polskich Michał Ciechomski kino film polski

Archiwum Ringelbluma. Kronika życia i zagłady w warszawskim getcie

"Radość soboty. Archiwum życia i śmierci" to książka o ludziach, którzy zamiast broni wybrali słowo. Marta Grzywacz w poruszającym reportażu oddaje głos członkom grupy Oneg Szabat - żydowskim archiwistom warszawskiego getta, którzy mimo grozy codzienności dokumentowali życie, śmierć i nadzieję. Ich cicha praca miała jeden cel: ocalić pamięć i tożsamość narodu zagrożonego zagładą. - Myślę, że nawet 90 procent tego, co dzisiaj wiemy, zawdzięczamy archiwistom Oneg Szabat - mówiła w Dwójce autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  Archiwum Ringelbluma Monika Zając Marta Grzywacz Emanuel Ringelblum KULTURA

Muzyczna hipnoza i elektroniczne miraże. LUNAMË w Klubie Jazzowym

Klub Jazzowy znów rusza w trasę – tym razem do Łodzi. W piątek zapraszamy na wyjątkowy koncert zespołu LUNAMË, formacji saksofonisty Macieja Kądzieli. Na scenie pojawią się także: Natalia Kordiak (śpiew), Kasia Schmidt-Przeździecka (bas), Staszek Szmigiero (fortepian i syntezator) oraz Marcin Sojka (perkusja). Wydarzenie będzie można obejrzeć także w wersji wideo na naszym kanale YouTube.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Andrzej Zieliński Piotr Bielawski

Sam z muzyką. Poszukiwania i odkrycia Mateusza Kowalskiego

W audycji naszym gościem był Mateusz Kowalski - multiinstrumentalista, śpiewak, od ponad dekady studiujący muzykę tradycyjną polskiej wsi, głównie radomską i kielecką, często bezpośrednio od muzykantów i śpiewaczek. Znany jest między innymi z takich zespołów jak Tęgie Chłopy, Nicponie, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Kompania Adama Struga, Monodia Polska czy Radical Polish Ansambl.
Zobacz więcej na temat:  tradycja Hanna Szczęśniak muzyka współczesna muzyka elektroniczna muzyka eksperymentalna minimalizm folk muzyka świata

Marsz Pamięci 2025. Tym, którzy swoją muzyką dawali zapomnienie od koszmaru getta

- Co roku Marsz Pamięci jest poświęcony jakiejś określonej grupie mieszkańców getta warszawskiego albo nawet i konkretnym postaciom. Muzycy, którzy tam żyli albo tworzyli, dotychczas nie byli upamiętnieni, a było to bardzo znaczące i liczne środowisko zawodowe - mówiła w Dwójce Zuzanna Schnepf-Kołacz, zastępczyni dyrektora ds. programowych Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Żydowski Instytut Historyczny Katarzyna Hagmajer-Kwiatek MUZYKA Marsz Pamięci Warszawa Zuzanna Schnepf-Kołacz rocznica