Polskie Radio
Section05
energetyka

Rośnie globalna moc energii odnawialnej. MAE: kryzys energetyczny staje się punktem zwrotnym

W czasie najbliższych 5 lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat. Oczekuje się, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2.400 gigawatów - wynika z informacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Stwierdzono, że globalny kryzys energetyczny napędza inwestycje w odnawialne źródła energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia odnawialna OZE rozwój bezpieczeństwo energetyczne

Wchodzi w życie embargo UE na rosyjską ropę sprowadzaną drogą morską

Od poniedziałku obowiązuje unijne embargo na ropę z Rosji sprowadzaną droga morską. Decyzja w tej sprawie zapadła na szczycie z udziałem europejskich przywódców pod koniec maja i kilka dni później została ostatecznie potwierdzona. Dodatkowo także dziś wszedł w życie w Unii Europejskiej, uzgodniony z grupą G7, pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja wojna 2022 ropa naftowa energetyka sankcje Unii Europejskiej

Jaka jest sytuacja polskiego górnictwa węgla kamiennego? Znamy opinię Agencji Rozwoju Przemysłu

Polskie górnictwo węgla kamiennego próbuje nadążyć za rosnącym popytem na węgiel, ale wieloletnie naciski UE na likwidację tej branży doprowadziły do sytuacji, że nie da się odtworzyć nowych ścian wydobywczych, krócej niż za rok lub dwa. To spowodowało, że rząd zdecydował o interwencyjnym zakupie węgla w wielu krajach po wprowadzaniu embarga na rosyjski węgiel.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel górnictwo Polska Grupa Górnicza wojna na Ukrainie embargo

"To jeszcze bardziej uderzy w dochody Rosji". Ostateczna decyzja krajów UE ws. ropy

Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły pułap cenowy na rosyjską ropę, który ma wynieść 60 dolarów za baryłkę. Dziś zostały sfinalizowane niezbędne procedury. Limity są wprowadzane wspólnie przez Unię Europejską i kraje grupy G7. Mają znacząco zmniejszyć zyski Rosji ze sprzedaży ropy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja polityka ŚWIAT Beata Płomecka energia Ukraina Europa energetyka bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA

Poseł PiS: Polska spełnia unijne wymagania dotyczące energii z OZE. Teraz KE powinna dać nam spokój

- Właśnie przekroczyliśmy wymaganą od nas ilość energii generowanej z OZE. Myślę, że jest to dobry argument do tego, żeby tłumaczyć Unii Europejskiej czy prosić o to, żeby nam już dała święty spokój, jeśli chodzi o wszelkie próby nacisku na Polskę - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Filip Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach energetyka Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska OZE

Szansa na tańsze paliwa na stacjach. Eksperci: jest potencjał do ewentualnych korekt cen

Nadal jest potencjał do spadku cen paliw, mimo że w ostatnich dniach w hurcie widać było podwyżki - ocenili w piątek analitycy portalu e-petrol.pl, zaznaczając, że obecnie mamy do czynienia z bardzo wysokimi marżami w detalu. Eksperci w okresie między 5 a 11 grudnia spodziewają się zmiany cen w dół dla wszystkich paliw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa ceny paliw benzyna lpg energetyka

Most energetyczny Polska-Ukraina powstanie w przyszłym roku, jeśli nie przeszkodzą ataki Rosji

Połączenie Rzeszów-Chmielnicki między Polską a Ukrainą może być gotowe do pracy w pierwszym kwartale 2023 roku, ale wiele zależy od sytuacji nad Dnieprem. Ukraińcy chcieli eksportować energię, ale przez ataki rosyjskie są zmuszeni do importu. Te ataki mogą także utrudnić prace przy moście energetycznym polsko-ukraińskim.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie energetyka