Polskie Radio
Section05
folklor

VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzec

Od poniedziałku kultowy stołeczny klub Stodoła rozbrzmiewa barwną muzyką mniejszości narodowych. 21. listopada rozpoczął się VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej. Festiwal ma na celu przypomnienie o wpływach, jakie inne narodowości wywarły na kształtowanie się polskiej kultury i tożsamości.  Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce ukraińskiej, romskiej i żydowskiej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Ukraina Romowie Żydzi

W magicznym świecie bułgarskich pieśni i opowieści

Pięć dni, 36 artystów, 19 spektakli, 8 wydarzeń towarzyszących, goście z całego świata – w Warszawie trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. „Pieśniarze i ich opowieści” – to tytuł tegorocznej edycji festiwalu nawiązuje do słynnej książki Alberta Lorda „Pieśniarz i jego opowieść”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Bułgaria opowiadanie Nowa Tradycja Ukraina mniejszości narodowe

O chałupie i innych budynkach na wsi / Про хату та інших господарськіх спорудах

Сьогодні розповімо нашим молодим слухачам про різні господарські споруди. Але спочатку хата! Dziś opowiemy naszym młodym słuchaczom o różnych gospodarskich budynkach. Ale najpierw chałupa!
Zobacz więcej na temat:  wieś folklor folk kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina rolnictwo

Punk, muzyka wiejska i dryfujące Odpoczno

Długo trzeba było czekać na następczynię intrygującego debiutu Odpoczna, zespołu, który czerpie z muzyki opoczyńskiej, środkowopolskiej i na tej bazie buduje wypowiedź całkowicie autorską. Pandemia to oczywiście tylko jedna z przyczyn, wcale nie najważniejsza. Odejście wokalistki Joanny Gancarczyk wstrząsnęło zespołem, który musiał wymyślić się na nowo.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor recenzja world music Michał Wieczorek MUZYKA