Polskie Radio
Section05

folklor

Festiwal Kultury Celtyckiej w Dowspudzie

Po polkach czas na rodzime reele i jigi. Czy to możliwe, by te melodie rozbrzmiewały pod strzechą w naszej szerokości geograficznej? Ludwik Michał hrabia Pac znany jest przede wszystkim jako żołnierz, ale także gospodarz korzystający z osiągnięć rolniczych narodów z zachodniej Europy, m.in. ze Szkocji. Przyjezdni stamtąd przywieźli nie tylko know-how pracy rolniczej, ale i miłość do muzyki czy sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Ossowski folk

Gdzie mieszka pamięć? 

Jak to się dzieje, że coś pamiętamy? I po co właściwie pamiętać o czymś, czego już nie ma? W świecie ludzi pozbawionych pamięci, nie wiedzielibyśmy nic - jak mówić, pisać i czym są rzeczy, na które patrzymy. Przeminęłyby też piękne, tradycyjne piosenki, nie wiedzielibyśmy jak tańczyć ludowe tańce i nie znalibyśmy opowieści o wsiach, z których pochodzili nasi dziadkowie i babcie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk kultura ludowa Muzyka dla dzieci Hanna Szczęśniak pamięć mózg

Afrotopie. Państwowe Muzeum Etnograficzne wbrew stereotypom

Jak oddać odebrany przed laty głos? Jakie są metody rozliczenia z kolonialną przeszłością? O podmiotowości Afryki, spojrzeniu z wewnętrznej perspektywy, o stawaniu wbrew stereotypom - o tym rozmawialiśmy z dr Magdaleną Wróblewską, dyrektorką Państwowego Muzeum Etnograficznego, które niedługo otworzy wystawę "Afrotopie".
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski Maria Czok Piotr Kędziorek

Nasze niematerialne: Tradycje dudziarskie w Wielkopolsce

Tradycje dudziarskie w Wielkopolsce obejmują szerokie spektrum zjawisk, na które składają się w szczególności: muzyczna praktyka wykonawcza, wyrób instrumentu i właściwy muzyce tradycyjnej ustny przekaz międzypokoleniowy w formie relacji „mistrz-uczeń” oraz tzw. „metodą nutową”.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa dudy

Biesy w nas. Monodram "Tristis diabolus" Pawła Szamburskiego i Marcina Wichy. Zaprasza Hanna Szczęśniak

W wierzeniach ludowych zamieszkują bagna, lasy, wodę stojącą, mogą stać się wężem, psem, świnią, czarnym kotem, posiadają ptasi dziób, smocze skrzydła, długie szpony, kły i uszy. W narracjach chrześcijańskich najczęściej przybierają postać stworzenia o czerwonej skórze, rogach, długim ogonie i kopytach. W Muzycznych Spotkaniach rozmawiać będziemy jednak o diable zgoła innym, bo zmęczonym, zgorzkniałym i cynicznym, po prostu – ludzkim.
Zobacz więcej na temat:  world music Hanna Szczęśniak klarnet Marcin Wicha Paweł Szamburski

"Nosferatu". Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zrozumieć horror Roberta Eggersa

Robert Eggers znany jest ze skrupulatnego podejścia do materiału źródłowego. Jego filmy to nie tylko doskonała rozrywka, ale też popis erudycyjnego podejścia do tematu filmu. Reżyser nie zawodzi i w przypadku "Nosferatu", który poza tym, że jest pierwszorzędnym filmem grozy, stanowi też kopalnię odniesień do folkloru naszej części Europy.
Zobacz więcej na temat:  FILM wampir Drakula Robert Eggers kino