Polskie Radio
Section05

folklor

Nasze niematerialne: Babski Comber na Śląsku Opolskim

Babski Comber na Śląsku Opolskim jest popularnym zwyczajem okresu końca karnawału. Combry organizowane są przez wiele grup kobiet na terenie całego województwa, a uczestniczą w nich również niemal wyłącznie kobiety. Do czasu II wojny światowej funkcjonował on jako obrzęd przejścia dla młodych mężatek inicjowany przez starsze zamężne gospodynie. Później stał się zabawą dla wszystkich kobiet z danej miejscowości bez względu na stan cywilny.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa karnawał

Kaszubska wrażliwość Olo Walickiego na 88. urodziny Dwójki

Olo Walicki debiutował jako szesnastolatek grając w awangardowym zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami: Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską oraz Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera. W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec

Festiwal Kultury Celtyckiej w Dowspudzie

Po polkach czas na rodzime reele i jigi. Czy to możliwe, by te melodie rozbrzmiewały pod strzechą w naszej szerokości geograficznej? Ludwik Michał hrabia Pac znany jest przede wszystkim jako żołnierz, ale także gospodarz korzystający z osiągnięć rolniczych narodów z zachodniej Europy, m.in. ze Szkocji. Przyjezdni stamtąd przywieźli nie tylko know-how pracy rolniczej, ale i miłość do muzyki czy sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Ossowski folk

Gdzie mieszka pamięć? 

Jak to się dzieje, że coś pamiętamy? I po co właściwie pamiętać o czymś, czego już nie ma? W świecie ludzi pozbawionych pamięci, nie wiedzielibyśmy nic - jak mówić, pisać i czym są rzeczy, na które patrzymy. Przeminęłyby też piękne, tradycyjne piosenki, nie wiedzielibyśmy jak tańczyć ludowe tańce i nie znalibyśmy opowieści o wsiach, z których pochodzili nasi dziadkowie i babcie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk kultura ludowa Muzyka dla dzieci Hanna Szczęśniak pamięć mózg

Afrotopie. Państwowe Muzeum Etnograficzne wbrew stereotypom

Jak oddać odebrany przed laty głos? Jakie są metody rozliczenia z kolonialną przeszłością? O podmiotowości Afryki, spojrzeniu z wewnętrznej perspektywy, o stawaniu wbrew stereotypom - o tym rozmawialiśmy z dr Magdaleną Wróblewską, dyrektorką Państwowego Muzeum Etnograficznego, które niedługo otworzy wystawę "Afrotopie".
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski Maria Czok Piotr Kędziorek

Nasze niematerialne: Tradycje dudziarskie w Wielkopolsce

Tradycje dudziarskie w Wielkopolsce obejmują szerokie spektrum zjawisk, na które składają się w szczególności: muzyczna praktyka wykonawcza, wyrób instrumentu i właściwy muzyce tradycyjnej ustny przekaz międzypokoleniowy w formie relacji „mistrz-uczeń” oraz tzw. „metodą nutową”.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa dudy