Polskie Radio
Section05

gaz ziemny

Konsultacje gazowe w Berlinie. "Wykluczyć niebezpieczeństwo"

Ukrainie zależy, aby tranzyt rosyjskiego gazu na zachód odbywał się według europejskich regulacji prawnych. Tak ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin określił priorytety dzisiejszych rozmów na temat gazu. W Berlinie spotkają się przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej, aby omówić tranzyt rosyjskiego błękitnego paliwa przez Ukrainę od 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Europa ŚWIAT Niemcy Nord Stream 2 Pawło Klimkin

Ważne ustalenia szczytu NATO. Groźby Trumpa poskutkują?

- Polska ma swój istotny interes, żeby ciężary były dźwigane proporcjonalnie, bo inaczej ten sojusz będzie skuteczny na papierze, a nie w przypadku ewentualnych konfliktów hybrydowych, które są rozpatrywane jako przyszły teatr działań zbrojnych w Europie - mówił w Polskim Radiu 24, Marcin Makowski, dziennikarz "Do Rzeczy" i "Wirtualnej Polski", komentując zakończony w Brukseli szczyt NATO, poświęcony zwiększeniu wydatków na obronność. W Polskim Radiu 24 ustalenia szczytu NATO komentował również prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista.
Zobacz więcej na temat:  polityka NATO szczyt NATO Nord Stream 2 Donald Trump Niemcy Rosja gaz łupkowy

Prezydent: Europa potrzebuje różnych źródeł energii

Europa potrzebuje różnych źródeł energii - tak polski prezydent komentuje sprawę amerykańsko-niemieckiego sporu wokół kwestii energetycznych. Temat nieoczekiwanie pojawił się przed rozpoczynającym się wkrótce w Brukseli szczytem NATO. Wszystko za sprawą amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który oskarżył Niemcy, że te robią gazowe interesy z Rosją, zamiast przeznaczać pieniądze na obronę.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 prezydent Andrzej Duda ŚWIAT

Polsko-rosyjskie spory energetyczne

Polska  - Gazprom Eksport minimalizuje znaczenie korzystnego dla PGNiG wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie; będzie musiał zwrócić PGNiG nadpłatę, prawie za cztery lata - stwierdza PGNiG. Koncern dodaje, że Gazprom potwierdził swoją przegraną. Sprawę sporu z Gazpromem komentowali w audyci Spojrzenie na Wschód Iwona Wiśniewska (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Piotr Stępiński (Bizes Alert).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gazprom PGNiG Nord Stream 2

Ekspert: uzgodnienia szły zgodnie z rosyjską linią

- Protokoły i instrukcje są utajnione, ale z informacji, do których docierałem wynikało, że pierwsze instrukcje, jakie dostał zespół negocjacyjny, były odmienne od kroków, które były potem realizowane. Te instrukcje w pewnym momencie zostały zdjęte - mówił w audycji "W samo południe" dr Przemysław Zaleski, ekspert od spraw bezpieczeństwa energetycznego z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom Waldemar Pawlak bezpieczeństwo energetyka POLSKA Najwyższa Izba Kontroli

Poseł Kukiz'15: sprawa umów gazowych dla prokuratury

– Poddańcze zachowanie, jakie politycy PSL wykazują od lat w stosunku do Rosji, wychodzi nam bokiem – powiedział w Rozmowie PR24 Jarosław Sachajko. Poseł Kukiz’15 na naszej antenie odniósł się w ten sposób do opublikowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotychczas objętego klauzulą "zastrzeżone", raportu dotyczącego zawieranych w latach 2006-2011 umów gazowych między Polską a Rosją.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom Kukiz'15 polityka energetyka Polskie Radio 24

Ekspert: Polska w zasadzie nie zarabiała na tranzycie gazu

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała dotychczas objęty klauzulą "zastrzeżone" raport dotyczący zawieranych w latach 2006-2011 umów gazowych Polski i Rosji. – Biorąc pod uwagę to, ile pieniędzy za tranzyt gazu z Rosji otrzymuje Ukraina czy inne kraje, to w zasadzie nic nie zarabialiśmy – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z "BiznesAlert.pl". Raport po kontroli zawierania umów gazowych do tej pory był niedostępny dla opinii publicznej z powodu wyłączenia w 2013 roku jego jawności na wniosek kontrolowanych podmiotów. Był to m.in. ówczesny minister gospodarki Waldemar Pawlak. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska energetyka

NIK ujawnia raport dotyczący umów gazowych

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport po kontroli zawierania umów gazowych. Izba pozytywnie oceniła zapewnienie przez organy państwowe i PGNiG w latach 2006–2011 ciągłości dostaw gazu ziemnego z importu oraz uniknięcie ryzyka niezaspokojenia potrzeb polskich odbiorców. Wskazała przy tym nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki dot. porozumień gazowych z Gazpromem. Dotychczas dokument był niedostępny dla opinii publicznej. 
Zobacz więcej na temat:  NIK Gazprom PGNiG GOSPODARKA