Polskie Radio
Section05

historia Polski

Myśl endecka w okresie PRL. Prof. Żaryn: używana jako sposób do legitymizacji władzy komunistycznej

- Część ludzi, którzy w warunkach krajowych po 1956 roku odwoływali się do Narodowej Demokracji i jej programu, używali argumentów, które mogły zalegitymizować władzę komunistyczną w ramach dialogu ze społeczeństwem - powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn PRL historia PRL Narodowa Demokracja

"Największym szczęściem jest bycie wolnym". Majka Dłużewska o doświadczeniu "Solidarności"

- Brakuje nam wyobraźni, czym była "Solidarność". Patrząc dziś na Białoruś uświadamiam sobie, że to podobna energia, podobne doświadczenie - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Hanna Radziejowska (Instytut Pileckiego). - Jakie piękne twarze mają dziś Białorusini. Myśmy też takie mieli. Przez chwilę - stwierdziła Majka Dłużewska, dokumentalistka, działaczka opozycji demokratycznej. Gościem audycji "Aria i Barbaria" był także grafik i architekt Miłosz Lodowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Piejko Solidarność strajki sierpniowe Anna Walentynowicz sierpień 80 Stocznia Gdańska PRL Gdańsk

"ECS miejscem politycznej manifestacji". Nawrocki o obchodach 40. rocznicy powstania "Solidarności"

- Zawsze wyrażałem swoje zdziwienie i oburzenie wydarzeniami towarzyszącymi odbywającymi się w Europejskich Centrum Solidarności, takiemu politycznemu zagarnianiu tego miejsca przez władzę miasta Gdańska oraz przez opozycję - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Właśnie w takich kategoriach przyglądam się działalności politycznej ECS - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność PRL porozumienia sierpniowe strajki sierpniowe Stocznia Gdańska komunizm Krzysztof Wyszkowski Tadeusz Płużański

"Nie pozwolimy zabić pamięci". Kołakowski o obchodach 40. rocznicy powstania "Solidarności"

- W Polsce odbywa się w tej chwili rewolucja kulturowa, której trzeba postawić tamę. Żeby się temu przeciwstawić, nie wystarczą już tylko działania obywateli i dziennikarzy. Potrzebna tu jest także jakaś reakcja ze strony państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołakowski, opozycjonista z czasów PRL, bard i nauczyciel akademicki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność PRL porozumienia sierpniowe strajki sierpniowe Stocznia Gdańska komunizm Tadeusz Płużański

Jastrzębowski: nie udało się skutecznie odkłamać historii Polski

- Nie udało nam się skutecznie odkłamać naszej historii. To mnie dziwi, bo mamy wszystkie argumenty do tego, aby mówić absolutną prawdę. To dotyczy przede wszystkim postaci Lecha Wałęsy - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Sławomir Jastrzębowski. Gośćmi audycji byli także Wojciech Reszczyński z tygodnika "Sieci" i Przemysław Harczuk z "Super Expressu". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Solidarność sierpień 80 Gdańsk Europejskie Centrum Solidarności

Alternatywne obchody 40-lecia Solidarności w ECS. Były opozycjonista: działalność antysolidarnościowa i wywrotowa

- Poprzez uroczystości w Europejskim Centrum Solidarności chce się budować nową Solidarność. Zapowiedział to Rafał Trzaskowski, który zajmuje się burzeniem, sianiem anarchii i finansowaniem ze swojego urzędu działań destabilizujących Polskę, chrześcijaństwo, tradycję i rodzinę - powiedział Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Solidarność Tadeusz Płużański opozycja demokratyczna Andrzej Rozpłochowski PRL

"Była odpowiedzią na zagrożenia". Marek Lewandowski o Solidarności

- Solidarność zawsze była odpowiedzią na zagrożenia, które przed nami stawały. Dlatego raz była bardziej ruchem społecznym, raz wręcz partią polityczną, innym razem komitetem wyborczym i związkiem zawodowym - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Gośćmi audycji byli także: Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ "Solidarność" i dr Wojciech Myślecki, działacz opozycji demokratycznej w czasie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Solidarność Jerzy Jachowicz sierpień 80

Anna Walentynowicz - matka Solidarności. "Była wyczulona na ludzką krzywdę"

Polska działaczka społeczna, opozycjonistka w PRL, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ Solidarność, dama orderu Orła Białego. Anna Walentynowicz to jedna z bohaterek Sierpnia ’80 i polskiej drogi do wolności. To właśnie jej życiu poświęcona była audycja "Polki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Walentynowicz sierpień 80 strajki sierpniowe Stocznia Gdańska PRL Solidarność Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Gdańsk komunizm historia PRL ludzie