Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Cud jedności". Tomasz Łysiak o Bitwie Warszawskiej

- Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej miało olbrzymie znacznie dla Polski, ale też dla Europy. O ile granica zachodnia była kształtowana za pomocą traktatów, granica wschodnia była zdobywana szablą i bagnetem i walki trwały tam praktycznie non-stop - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, pisarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Tadeusz Płużański HISTORIA

"To wielki krok w drodze odbudowania prawdy". Premier o otwarciu Parku Pamięci

- Park Pamięci ma przywracać godność nie tylko tym, którzy ryzykowali życie, ratując Żydów, ale także wszystkim Polakom - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki w Toruniu. Jak podkreślił, Park to dzieło krzyczące na cały świat o straszliwym losie Polaków podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki II wojna światowa Toruń kujawsko-pomorskie

Etos II RP. "Do dziś pokutuje mit domku z kart"

- Zetknąłem się kiedyś z krytyką na temat jednego z moich utworów o latach międzywojennych. Napisano, że "rehabilituję II RP a to jest niedopuszczalne". Opadły mi ręce. Jeśli nie będziemy się odwoływać do II RP, to co nam zostaje? Nieszczęsny PRL? - mówił w Polskim Radiu 24 dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk. Gośćmi byli również dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski i dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  II RP PRL II wojna światowa

Prezydent: pamięć o Polakach ratujących Żydów nieusuwalną częścią polskiej tożsamości

"Pamięć o niezwykłych-zwykłych Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej jest nieusuwalną częścią polskiej tożsamości" - napisał w liście do uczestników otwarcia Parku Pamięci Narodowej w Toruniu prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ci ludzie uratowali kilkadziesiąt tysięcy współobywateli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda II wojna światowa społeczeństwo

"Nie mogło nie wybuchnąć". Pisarz Bohdan Urbankowski o Powstaniu Warszawskim

- Zaniechanie byłoby przekreśleniem życia tych, którzy chcieli walczyć o Polskę. Byłoby potwierdzeniem sowieckim zarzutów, że Polska kolaboruje z Hitlerem stojąc z bronią u nogi. Byłoby przekreśleniem nadziei nawet na niewielką niepodległość - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i filozof Bohdan Urbankowski, autor książki "Gniazdo Polskie. Wspólna pamięć narodu".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa

Powstanie wirtualna mapa Kresów Wschodnich

Powstanie portal o dziedzictwie dawnych Kresów Wschodnich, który będzie pierwszą tak szeroką bazą informacyjną na ten temat. - To terytorium stało się obszarem oddziaływania pewnej historycznej cywilizacji o bardzo wyraźnym profilu ustrojowym, która była także atrakcyjną ideą dla podmiotów funkcjonujących na tym terenie. To fenomen dawnej Rzeczpospolitej - mówił Waldemar Rataj z Akademii Dziedzictwa Kresów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą Kresy Polonia w USA

Łaźnia i nauka, czyli udajemy się do wód

115 lat temu, w 1905 roku, powstało Polskie Towarzystwo Balneologiczne. Słowo balneologia ma łacińsko-greckie pochodzenie. W tłumaczeniu na język polski to połączenie słów: łaźnia i nauka. W starożytnej Grecji, Egipcie i Rzymie stosowano kąpiele wodolecznicze. Kiedy między XVII-XIX wiekiem wprowadzono picie wód mineralnych i różne zabiegi z użyciem wody mineralnej, balneologia ponownie rozkwitła. 
Zobacz więcej na temat:  woda medycyna