Polskie Radio
Section05
infrastruktura

Rusza rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Tarnowie. Adamczyk: zmniejszy się poziom zagrożenia

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie rozpoczął prace nad rozbudową wałów przeciwpowodziowych rzeki Biała w Tarnowie. Prace będą prowadzone na długości prawie 13 km. To ważna część ogólnopolskiego projektu ochrony przed powodzią w dorzeczu Odry i Wisły.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA małopolskie Tarnów powódź ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk inwestycje infrastruktura

ANALIZA W Polsce ruszają dotacje na zakup aut elektrycznych. Sprawdzamy zachęty w innych krajach Europy

Od dziś będzie można ubiegać się o niemal 19 tysięcy złotych dotacji na zakup auta elektrycznego. O wsparcie z programu "Mój elektryk" będą mogły starać się osoby fizyczne, w kolejnych tygodniach będą ogłaszane podobne propozycje dla firm i organizacji oraz dopłaty do leasingu pojazdów. Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dopłaty do zakupu aut elektrycznych i wodorowych przeznaczy 500 milionów złotych. Sprawdzamy, jak w innych europejskich krajach są promowane samochody elektryczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emisja co2 samochody elektryczne samochody hybrydowe infrastruktura

Rusza program "Mój elektryk". Można wnioskować o dopłatę do zakupu auta elektrycznego

Od dziś osoby fizyczne mogą ubiegać się o dotacje na zakup aut elektrycznych i wodorowych. Wnioski elektroniczne przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja wyniesie 18 750 złotych, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny - 27 tysięcy złotych. Na dopłaty z programu "Mój elektryk" przeznaczono 500 milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samochody elektryczne samochody elektromobilność dofinansowanie ekologia infrastruktura GOSPODARKA

POLSKI ŁAD Pandemia przyśpieszy cyfryzację, a Polski Ład jest krokiem w dobrym kierunku. Tak uważają eksperci

Pandemia pogłębiła wykluczenie cyfrowe. Propozycje Polskiego Ładu dotyczące  e-usług trzeba ocenić pozytywnie, ale trzeba zadbać, aby na wskutek cyfryzacji usług publicznych nie ucierpiały osoby, które nie potrafią, bądź nie chcą załatwiać spraw przez internet - twierdzą eksperci Fundacji Instrat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja Polski Ład usługi online inwestycji infrastrukturalne UE infrastruktura infratsruktura IT

Samorządy dostaną rekompensatę za spadek wpływów z PIT. Resort finansów doprecyzowuje ustawę

Ministerstwo Finansów jest na finiszu prac nad ustawą, która zmieni sposób finansowania samorządów. Pojawi się subwencja rozwojowa, która zdejmie z samorządów ciężar nowych inwestycji, inaczej też będą liczone ich wpływy podatkowe – powiedział w czwartek wiceminister finansów Jan Sarnowski w telewizji wPolsce.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki JST samorząd infrastruktura

POLSKI ŁAD Wsparcie dla budownictwa mieszkaniowego w Polskim Ładzie. Resort rozwoju przedstawił szczegóły ustaw

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ukończyło prace nad dwoma projektami ustaw, które są częścią Polskiego Ładu: o bonie mieszkaniowym i gwarancjach spłaty kredytów hipotecznych oraz o domu do 70 mkw. bez formalności. Ruszyła też pełna cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego i CEEB. Sprawdzamy, na czym będzie polegało rządowe wsparcie. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo inwestycje Ministerstwo Rozwoju Polski Ład infrastruktura

PLL LOT chce pomóc pasażerom w podróżach w dobie pandemii. Wprowadza internetowego doradcę

PLL LOT wprowadza wirtualnego doradcę turystycznego, który pomaga podróżnym w sprawdzeniu aktualizowanych co godzinę informacji na temat restrykcji wjazdowych do danego kraju. Informacja jest dostępne na stronie www.LOT.com, gdzie są opublikowane linki do formularzy i deklaracji, w tym zdrowotnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LOT turystyka transport społeczeństwo POLSKA podróże infrastruktura

Tusk chwali się budową dróg za rządów PO. Minister infrastruktury: po swojemu ocenia rzeczywistość

Zdaniem Donalda Tuska, w czasie rządów Platformy Obywatelskie "wybudowano najgęstszą - zaraz po niemieckiej i angielskiej - w Europie sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce". Temu stwierdzeniu zdecydowanie zaprzeczył aktualny minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Tak wygląda rzeczywistość - powiedział w programie "#Jedziemy" w TVP Info. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska Donald Tusk Prawo i Sprawiedliwość polityka infrastruktura Andrzej Adamczyk ministerstwo infrastruktury