Polskie Radio
Section05

inwestycje

Prognozy gospodarcze na 2023 rok. Analitycy o perspektywach inflacji i wzrostu gospodarczego na świecie

Główne Instytucje międzynarodowe, tj. Komisja Europejska (KE), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zrewidowały swoje prognozy makroekonomiczne. Kryzys energetyczny powoduje problemy gospodarek rozwiniętych, które nadal borykają się z wysoką inflacją. Poznaj prognozy dla globalnej gospodarki na 2023 rok.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe bank centralny pieniądze infografika inflacja USA strefa euro Chiny ŚWIAT

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym. Celem jest realizacja Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

W 2023 r. zostanie wprowadzona możliwość kompensaty dochodów i strat z inwestycji w fundusze z dochodami i stratami z innych źródeł kapitałowych. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, planowana jest zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która umożliwi realizację Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Ma ona zawierać trzy podstawowe zmiany w zasadach opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych, uzyskanych przez osoby fizyczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA giełda papierów wartościowych obligacje podatki forex finanse osobiste

Wysokie stopy procentowe i uporczywa inflacja. Czy tak według ekonomistów będzie wyglądał 2023 rok?

Miniony rok dla banków centralnych oznaczał przede wszystkim podwyżki stóp procentowych mające na celu zwalczenie inflacji. Sprawdzamy, jak wyglądają prognozy dotyczące wzrostu cen i decyzji Rady Polityki Pieniężnej w nadchodzącym roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe bank centralny pieniądze infografika inflacja USA strefa euro magazyn 2022/2023 Chiny ŚWIAT

Wpływ wojny na Ukrainie na inflację. Czy jesteśmy w stanie przetrwać bez rosyjskich surowców?

Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do znaczącego wzrostu cen surowców. Zwiększone koszty transportu dóbr i produkcji energii przełożyły się na inflację. Rząd zapowiedział też zakończenie procesu uniezależniania nas od dostawcy ze Wschodu. Pozostaje pytanie, czy jesteśmy w stanie przetrwać bez rosyjskich surowców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe bank centralny pieniądze infografika inflacja USA strefa euro magazyn 2022/2023 Chiny ŚWIAT OPEC