Polskie Radio
Section05

katalonia

"Referendum jest krokiem prawie ostatecznym”

W Barcelonie nie jeżdżą autobusy ani metro, w regionie zamknięte są kioski, restauracje i piekarnie – w ten sposób mieszkańcy regionu protestują przeciwko przemocy policji, do której doszło w niedzielę podczas głosowania w referendum niepodległościowym. W Polskim Radiu 24 o referendum rozmawiali prof. Cezary Taracha (Katolicki Uniwersytet Lubelski) i dr Pablo de la Fuente (Uczelnia Vistula).
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania referendum w Katalonii strajki

Następstwa referendum w Katalonii

Niedzielne referendum w sprawie niepodległości Katalonii po decyzji premiera Hiszpanii Mariano Rajoya przekształciło się z miejsca, gdzie ludzie chcieli wrzucać kartki do urny w miejsce bitwy i to dosłownie. Ponad 90 procent z 2 milionów 260 tysięcy głosujących opowiedziało się za niepodległością. Kto próbuje zbić kapitał polityczny na wydarzeniach w Hiszpanii?
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania referendum Śląsk Ryszard Czarnecki Andrzej Czerwiński Polskie Stronnictwo Ludowe Marek Mądrzejewski

„Secesja Katalonii może zmienić rynek gazu w UE”

Hiszpania jest liderem eksportu LNG w Europie. Działa tam sześć terminali, a kraj realizuje około połowę dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem tych obiektów. Komisja Europejska uznaje rozwój importu gazu skroplonego za priorytet. Wskazuje, że istnieje już infrastruktura pozwalająca zrealizować do 43 procent zapotrzebowania na gaz za pomocą dostaw LNG. O referendum w Katalonii w kontekście dostaw gazu mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Hiszpania niepodległość Unia Europejska referendum w Katalonii Wojciech Jakóbik bezpieczeństwo energetyczne LNG

Hiszpania. O konsekwencjach referendum w Katalonii

W Katalonii rozpoczął się we wtorek rano strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w regionie. Metro i autobusy w Barcelonie kursują z mniejszą częstotliwością. Zablokowane są drogi. O konsekwencjach referendum w Katalonii mówili w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista z Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Michał Kuź  (ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania referendum niepodległość Mariano Rajoy Madryt

"Od czasów Franco nie było tak brutalnych akcji policji"

W katalońskim referendum za oddzieleniem się od Hiszpanii opowiedziało się 90 proc. głosujących. O przebiegu głosowania, agresywnych działaniach hiszpańskiej policji i blisko 900 osobach, które trafiły do szpitali, rozmawiali w audycji Świat w Powiększeniu przedstawicielka rządu Katalonii w Polsce Ewa Cylwik i koordynator Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce Jaume Cassanyer.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hiszpania referendum

UE powinna interweniować ws. referendum w Katalonii?

- Moim zdaniem to nie jest temat dla UE. Utrzymanie porządku publicznego to jest wyłączna kompetencja państw członkowskich. W żadnym zakresie nie zachodzi na obszar kompetencji Komisji Europejskiej. Jednak w związku z tym, że wszyscy to oglądamy, pojawia się oczekiwanie, że KE mogłaby jakoś ukarać, zaradzić, potępić. Tylko wtedy musiałaby wszystkie kraje członkowskie karać za brutalność policji, bo wszędzie się zdarzają podobne sytuacje - mówił na antenie radiowej Jedynki Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA referendum w Katalonii Hiszpania Unia Europejska Sławomir Dębski Adrian Bąk Grzegorz Ślubowski