Polskie Radio
Section05
komunizm

"Stałem się banitą, nie mogłem wrócić do ojczyzny"

Piotr Jegliński założył wydawnictwo Editions Spotkania, które drukowało książki zakazane w okresie PRL. Jednym z sukcesów stworzonej przez niego siatki kurierów, którzy przemycali zakazane publikacje. Jegliński miał zostać zlikwidowany w ramach nieudanej akcji MSW o kryptonimie ”Reszka”, która skończyła się jednak kompromitacją polskich służb. Piotr Jegliński był gościem audycji Wszystko jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL Solidarność Paryż Paryska "Kultura" Piotr Jegliński historia PRL komunizm HISTORIA

Beatyfikacja księdza Popiełuszki. Postulator był TW?

Jak wynika z ostatniej publikacji "Tygodnika Powszechnego", ks. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego, rozmija się w swoich twierdzeniach o przebiegu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki z ustaleniami prokuratury i śledczych. Gościem audycji Kulisy Spraw był Piotr Litka, dziennikarz "Tygodnika", autor publikacji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko beatyfikacja Tomasz Kaczmarek komunizm PRL

Śmierć Papały. Śledczy wiedzieli o związkach Mazura z SB?

Polonijny biznesmen jeszcze w 1998 roku w wywiadzie dla polskiej prasy powiedział, że nigdy nie miał kontaktów z wywiadem żadnego kraju. Edward Mazur mógł tak mówić, ponieważ jego akta były w zlikwidowanym dopiero w tym roku zbiorze zastrzeżonym IPN. Sławomir Cenckiewicz stwierdził, że Mazur kłamał, ponieważ do formalnego werbunku doszło 7 marca 1985 roku, a już wcześniej biznesmen miał niejasne kontakty z SB. - Musiało dojść do kontaktów ze służbami PRL, ponieważ miały one pakiet kontrolny nad sprawami wjazdu do kraju i prowadzeniem działalności gospodarczej – powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sławomir Cenckiewicz edward mazur służba bezpieczeństwa komunizm historia PRL Marek Papała

"ROPCiO był jednoznacznie narodowo-niepodległościowy"

Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela to była jawnie działająca w okresie PRL organizacja opozycyjną. - Zakres dziania ROPCiO miał być szerszy niż Komitetu Obrony Robotników, chodziło o kwestie formalne, jak i ideowe. Działaczom ROPCiO nie odpowiadała w KOR obecność ludzi, którzy mieli przeszłość we władzach PRL. ROPCiO był jednoznacznie narodowo-niepodległościowy i katolicki – powiedział w Polskim Radiu 24 profesor Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  PRL Antoni Dudek KOR Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela historia Polski komunizm Leszek Moczulski Aleksander Hall Andrzej Czuma

Słynne ucieczki z czasów PRL

Odebranie możliwości wyjazdu z kraju było jednym z elementów systemu komunistycznego w Polsce. Zamknięcie granic miało doprowadzić do przejęcia pełnej kontroli nad obywatelami. Wyjechać lub przyjechać do PRL mogli tylko nieliczni. – Granica była jak brama do raju – mówił w audycji Między Kropkami Jarosław Molenda, autor książki "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL ucieczki na Zachód Marek Hłasko komunizm

Prowokacja bydgoska. "Użyto ogromnych sił milicji"

Pobicie działaczy NSZZ Solidarność podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy przeszło do historii jako tzw. prowokacja bydgoska O jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń, do których doszło w czasie tzw. karnawału Solidarności, czyli w okresie między sierpniem 1980 a wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 roku mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Osiński, historyk, delegatura IPN w Bydgoszczy, współautor monografii "Kryzys bydgoski 1981. Przyczyny, przebieg, konsekwencje".
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Bydgoszcz historia Polski komunizm Jan Rulewski

Emancypacja kobiet w czasach Związku Radzieckiego

Czy reżim komunistyczny naprawdę starał się nadać kobietom więcej praw, czy tylko dawał im więcej obowiązków i sprowadził je do roli robotnic w wielkich zakładach pracy? O sytuacji kobiet w republikach ZSRR w audycji 7 Dni Wschód mówiły dr Ludwika Włodek z Uniwersytetu Warszawskiego, Anastazja Siergiejewa z Ruchu Za Wolną Rosję i Olga Popowycz ze Stowarzyszenia Nasz Wybór. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja ZSRR komunizm dzień kobiet

Sierpień'80. "Władze PRL zgodziły się na mniejsze zło"

Sierpień 1980 roku był jednym z kilku miesięcy, które odegrały dużą rolę w czasach PRL. Do historii przeszedł z powodu strajków robotniczych na Wybrzeżu, które zakończyło zawarcie czterech porozumień. Wydarzenia tamtego okresu wspominał w audycji "Pamiętaj – to Solidarność" dr Grzegorz Majchrzak.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL sierpień 80 Anna Walentynowicz strajki Grzegorz Majchrzak Stocznia Gdańska historia Polski komunizm

"Dzień Kobiet to element ideologii komunistycznej"

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Przez lata był on świętowany z obowiązku narzuconego przez władzę "ludową". - Został zaakceptowany przez władze komunistyczne w Związku Sowieckim jako część ideologii, której pewnymi wartościami było wyzwolenie kobiet od przemocy i rozszerzenie ich praw – powiedział w programie Spojrzenie na Wschód politolog dr Paweł Usow z Centrum Analiz i Prognoz Politycznych. Gościem programu był także historyk dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  dzień kobiet kobieta PRL ZSRR komunizm

Mit Żołnierzy Wyklętych. „Trzeba uważać, by nie przesadzić"

W ostatnich dniach dużo mówiono w mediach o „Niezłomnych”. Takie postaci, jak „Inka” czy „Zagończyk” były wspominane w kontekście obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy zbyt mocne eksponowanie polskich bohaterów z przeszłości może zaszkodzić pamięci o nich? Nad tym zastanawiali się goście audycji Szukając Dziury w Całym. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Łukasz Warzecha II wojna światowa Paweł Ukielski PRL komunizm historia Polski

Mit Żołnierzy Wyklętych w polskiej kulturze

Czy na zjawisko pośmiertnego „powrotu” Żołnierzy Wyklętych do naszej kultury i świadomości powinniśmy patrzyć z triumfem, rezerwą czy namysłem? Czy los żołnierzy, który był naznaczony klęską powrotu komunizmu może być dobrym wzorcem obywatelskim? Gośćmi audycji Rozpruwacz kulturalny byli: Wojciech Tomczyk - dramaturg i scenarzysta oraz dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci polityka historyczna historia Polski komunizm Wojciech Tomczyk

Żołnierze Wyklęci. Walka między Polakami czy z siłą obcą?

Zainicjonowany przez Lecha Kaczyńskiego i Janusza Kurtykę w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest corocznie 1 marca. Czy walka żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego była walką z Polakami czy siłą obcą?  O tym w Komentarzu Tygodnia dyskutowali Adrian Stankowski (Gazeta Polska), Artur Stelmasiak (Tygodnik Niedziela), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Krzysztof Iszkowski (Liberte).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL komunizm ZSRR historia Polski Adrian Stankowski Bogumił Łoziński