Polskie Radio
Section05
komunizm

Mit Żołnierzy Wyklętych. „Trzeba uważać, by nie przesadzić"

W ostatnich dniach dużo mówiono w mediach o „Niezłomnych”. Takie postaci, jak „Inka” czy „Zagończyk” były wspominane w kontekście obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy zbyt mocne eksponowanie polskich bohaterów z przeszłości może zaszkodzić pamięci o nich? Nad tym zastanawiali się goście audycji Szukając Dziury w Całym. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Łukasz Warzecha II wojna światowa Paweł Ukielski PRL komunizm historia Polski

Mit Żołnierzy Wyklętych w polskiej kulturze

Czy na zjawisko pośmiertnego „powrotu” Żołnierzy Wyklętych do naszej kultury i świadomości powinniśmy patrzyć z triumfem, rezerwą czy namysłem? Czy los żołnierzy, który był naznaczony klęską powrotu komunizmu może być dobrym wzorcem obywatelskim? Gośćmi audycji Rozpruwacz kulturalny byli: Wojciech Tomczyk - dramaturg i scenarzysta oraz dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci polityka historyczna historia Polski komunizm Wojciech Tomczyk

Żołnierze Wyklęci. Walka między Polakami czy z siłą obcą?

Zainicjonowany przez Lecha Kaczyńskiego i Janusza Kurtykę w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest corocznie 1 marca. Czy walka żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego była walką z Polakami czy siłą obcą?  O tym w Komentarzu Tygodnia dyskutowali Adrian Stankowski (Gazeta Polska), Artur Stelmasiak (Tygodnik Niedziela), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Krzysztof Iszkowski (Liberte).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL komunizm ZSRR historia Polski Adrian Stankowski Bogumił Łoziński

"Władze PRL do końca walczyły z prawdą o Katyniu"

Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katyń Związek Sowiecki ZSRR PRL cenzura Zbrodnia Katyńska historia Polski komunizm NKWD IPN HISTORIA

W biegu "Wilczym Tropem" pobiegło 60 tys. osób!

V edycja projektu "Tropem Wilczym" została zrealizowana w 273 miastach na terenie Polski i poza jej granicami. W biegu pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego pobiegło w tym roku ponad 60 tys. osób. O szczegółach akcji związanej z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówił w audycji Cafe Armia Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Dworczyk Żołnierze Wyklęci Ministerstwo Obrony Narodowej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych bieganie Kresy historia Polski komunizm

Żołnierze Wyklęci. Na długi czas zatarto o nich pamięć

- Nie tylko o nich nie mówiono, ale stworzono taką atmosferę, że przyznanie się, że miało się w rodzinie kogoś, kto po roku 1945 walczył z komunizmem, groziło konsekwencjami, nawet uwięzieniem, a już na pewno gorszą pracą i innymi przykrościami - przypominał prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Żołnierze Wyklęci Robert Kostro historia Polski II wojna światowa komunizm Janusz Odziemkowski

"Zostali skazani przez komunistów na niepamięć"

– Po 1989 roku nie pozwolono na to, by sędziowie i prokuratorzy biorący udział w procesach Żołnierzy Wyklętych zostali ukarani – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi Debaty Poranka byli również Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej” i prof. Rafał Wnuk, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm Jan Żaryn

"Profesor Szwagrzyk przywraca Niezłomnym sprawiedliwość"

Dziś (wtorek) wyróżnienie Człowieka Roku 2016 „Tygodnika Solidarność” odebrał prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i szef zespołu, który przeprowadza ekshumacje na warszawskiej „Łączce”. – Przyznanie nagrody prof. Szwagrzykowi to efekt jego pracy. Tego, że przywraca cześć bohaterom – mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Kozłowska, dziennikarka „Tygodnika Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  IPN Krzysztof Szwagrzyk Żołnierze Wyklęci Jarosław Szarek komunizm historia Polski