Polskie Radio
Section05
komunizm

"Żadnej władzy nie zależało na skazaniu Kiszczaka"

– Nikomu nie zależało na skazaniu Czesława Kiszczaka czy Wojciecha Jaruzelskiego – oceniał w Kulisach Spraw Andrzej Kołodziej, były działacz Solidarności i Solidarności Walczącej. Gość Polskiego Radia 24 mówił o braku odpowiedniego rozliczenia w III Rzeczpospolitej zbrodni komunistycznych – wydarzeń Grudnia ’70, czy też pacyfikacji kopalni „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski PRL kopalnia Wujek komunizm sądownictwo historia PRL Andrzej Kołodziej Grudzień 1970 HISTORIA

Wicemarszałek Senatu Maria Koc: mści się gruba kreska

Do zmiany tzw. ustawy dezubekizacyjnej, obniżającej emerytury i renty byłych pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin wzywali w sobotę uczestnicy manifestacji przed Sejmem. Mówiła o tym w programie Dwóch na Jednego Maria Koc, wicemarszałek Senatu (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba bezpieczeństwa PRL komunizm Ministerstwo Sprawiedliwości Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz emerytura

"Zgliszcza". Piotr Zaremba o realiach powojennej Polski

Próba odnalezienia się w realiach zrujnowanego kraju, dylematy i trudne wybory, a także perspektywa pójścia na układ z nowym okupantem. Powojenna Polska była miejscem, w którym rozegrało się wiele ludzkich dramatów. Jak wyglądała? Kto odgrywał w niej najważniejsze role? Kto był z kim i przeciw komu? O tym opowiada najnowsza książka publicysty Piotra Zaremby – "Zgliszcza".
Zobacz więcej na temat:  książki PRL komunizm historia Polski

 "Solidarności" walka z cenzurą 

Już w 1946 roku władze PRL wprowadziły cenzurę, w ramach której kontrolowały treści przeznaczone do rozpowszechnienia. Dążenia do tego, by rzetelnie informować obywateli podjęła kilkadziesiąt lat później Solidarność. Walczono o dostęp do mediów publicznych i zmianę ustawy o cenzurze. Działacze szybko zaczęli również tworzyć władne media: biuletyny, radio czy telewizję. W audycji "Pamiętaj, to Solidarność" mówił o tym dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.  
Zobacz więcej na temat:  Solidarność historia PRL komunizm PRL cenzura

Ustawa o służbie zagranicznej. Nowe otwarcie

Sejm nie zgodził się z wnioskiem o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Teraz projekt trafi do komisji. Zgodnie z nim, funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli być dyplomatami. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  PRL Sejm Ministerstwo Spraw Zagranicznych komunizm dekomunizacja Paryż Francja terroryzm

IPN wznawia prace na "Łączce". Historycy znajdą Fieldorfa?

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął we wtorek ostatni etap poszukiwań szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, pogrzebanych na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone są w miejscu, gdzie w latach 40 i 50. XX wieku Urząd Bezpieczeństwa potajemnie grzebał żołnierzy Armii Krajowej, potrwają do końca czerwca. Prace na Łączce pozwolą na wydobycie wszystkich znajdujących się tam szczątków ofiar UB. O poszukiwania szczątków ofiar UB mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm Powązki Warszawa historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk Emil Fieldorf Ekshumacje na Powązkach