Polskie Radio
Section05
kultura żydowska

Rzeszów i społeczność żydowska. Jak Żydzi zapisali się w historii stolicy Podkarpacia?

Na przestrzeni wieków mieszkańcami Rzeszowa, oprócz Polaków, byli także przedstawiciele innych narodów. Swoje miejsce na ziemi znaleźli tutaj m.in. Rusini, Austriacy, Węgrzy oraz Żydzi. Ci ostatni pojawili się w mieście nad Wisłoką prawdopodobnie już w XVI wieku. - Wystawą "Rejsze - Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycyjni żydowskiej" chcemy przypomnieć Rzeszów, który już niestety bezpowrotnie przeminął - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Ożóg z Muzeum Okręgowego.
Zobacz więcej na temat:  Rzeszów kultura żydowska Jakub Domoradzki Żydzi Marzena Lorens Łukasz Ożóg jidysz społeczność żydowska Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Zbliża się jubileuszowy, 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Ponad 150 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle teatralne, spacery, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty kulinarne i wystawy - tak zapowiada się jubileuszowy 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce ukazujących kulturę żydowską rozpocznie się w sobotę (26 sierpnia) i potrwa do 3 września.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa kultura żydowska Festiwal Kultury Żydowskiej historia Polski

Gołda Tencer. "To, co my chcemy robić, to ocalić od zapomnienia"

– Tak, jak mówił w Warszawie Singer, język jidysz nie jest językiem martwym, tylko zmarłych. Tak samo jest z kulturą żydowską: ona żyje – mówiła Gołda Tencer w Polskim Radiu w 1999 roku. Dziś mija 74. rocznica urodzin tej wielkiej polskiej aktorki, reżyserki i piosenkarki związanej z Teatrem Żydowskim w Warszawie.   
Zobacz więcej na temat:  kultura żydowska Gołda Tencer Warszawa Łódź piosenka TEATR II wojna światowa pamięć

PR24 Hanna Pałuba o 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera

W dniach 27.08 - 04.09 odbywać się będzie w Warszawie 19. Festiwal Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera. W tym roku festiwal będzie wyjątkowy, bo naznaczony trwającą na Ukrainie wywołaną przez Rosjan wojną. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Hanna Pałuba organizatorka festiwalu z Fundacji Shalom.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa kultura żydowska

Izabela Teodorkiewicz: na tym festiwalu są prawdziwe perełki, które warto zobaczyć

- Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", to nie tylko duże koncerty i wielkie gwiazdy, ale tez spotkania literackie, warsztaty, spacery po żydowskiej warszawie. My czytamy naszej publiczności wspaniałych klasyków żydowskich, razem poznajemy poezję, razem gotujemy, razem tańczymy i bawimy się. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie - mówiła w Dwójce Izabela Teodorkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz literatura kultura żydowska Festiwal Kultury Żydowskiej Jakub Kukla Dwójka

Izabela Teodorkiewicz: "Warszawa Singera" to przede wszystkim muzyka

- Nasz festiwal w tym roku osiąga pełnoletność. To dla nas wielka duma i radość, że jest nadal lubiany i odwiedzany, a artyści wciąż zgłaszają swoje propozycje i chętnie uczestniczą w wydarzeniach. Cieszymy się, że festiwal się rozwija i możemy spędzić tych kilka dni, poznając kulturę żydowską - mówiła w Dwójce Izabela Teodorkiewicz, dyrektor ds. programowych festiwalu "Warszawa Singera".
Zobacz więcej na temat:  Isaac Bashevis Singer Paweł Siwek kultura żydowska Dwójka KULTURA