Polskie Radio
Section05
kwartet smyczkowy

II Konkurs Szymanowskiego - Turicum Quartet i Neuma Quartet nagrodzone w finale kwartetów smyczkowych

Znamy wyniki II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii kwartet smyczkowy. Jury w składzie: Peter Schuhmayer (przewodniczący), Arkadiusz Kubica, Kyril Zlotnikov, Izabella Szałaj-Zimak, Guy Danel, Jonathan Brown i Piotr Reichert zdecydowało nie przyznać I nagrody. II miejsce zajął Turicum Quartet (Szwajcaria), a III miejsce - Neuma Quartet (Polska). Serdecznie gratulujemy!
Zobacz więcej na temat:  II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego Dwójka kwartet smyczkowy

II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego na antenie Dwójki

Trwa II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. Rywalizacja toczy się w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, specjalną kategorią, jest kompozycja. Wydarzenie szeroko relacjonuje Program 2 Polskiego Radia. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski MUZYKA Katowice konkurs Dwójka Konkurs im. Karola Szymanowskiego fortepian skrzypce kwartet smyczkowy głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego

II Konkurs Szymanowskiego. "Monbijou Quartet ma w sobie dużo artystycznej konsekwencji"

- Szwedzkiego Monbijou Quartet nie sposób było nie zauważyć w tych przesłuchaniach, poczynając od I etapu. To zespół, który ma najbardziej wyrazistą zbiorową osobowość spośród uczestników konkursu. Nie znaczy to, że są idealni, ale ich interpretacje, nierzadko narysowane bardzo odważną kreską, są godne uwagi - mówił w Dwójce Andrzej Sułek, podsumowując II etap Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "kwartety smyczkowe".
Zobacz więcej na temat:  kwartet smyczkowy Konkurs im. Karola Szymanowskiego II Konkurs im. K. Szymanowskiego Katowice konkurs MUZYKA Andrzej Sułek Dwójka

II Konkurs Szymanowskiego. "Słuchanie kwartetów smyczkowych w I etapie było przyjemnością"

Wszystkie kwartety przeszły do II etapu Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. - Miałem przyjemność wysłuchania uczestników konkursu kwartetów smyczkowych. Może nie były to zespoły co do jednego wybitne, owszem dała się zauważyć spora rozpiętość artystycznych jakości. Nie było jednak wśród nich takiego, którego dyskwalifikowałby jego poziom. Kilka zespołów wydaje mi się bardzo obiecujących - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego kwartet smyczkowy MUZYKA Dwójka Andrzej Sułek

Consone Quartet: u Beethovena narracja pełna jest zakrętów

- Muzyka Beethovena jest zwykle wielkim wyzwaniem wykonawczym, ale jednocześnie jest bardzo pociągająca. Oczywiście Beethoven jest klasykiem i w pewnym sensie podąża za wszelkimi modami klasycyzmu, na czele z wykorzystaniem formy sonatowej itd. Jednak swoją muzyką nie daje on poczucia relaksu, mówiąc kolokwialnie, nie odpuszcza słuchaczowi - mówiła w Dwójce Magdalena Loth-Hill z zespołu Consone Quartet, który wystąpił we wtorek (29.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2023 koncert Karol Furtak kwartet smyczkowy Dwójka MUZYKA Ludwig van Beethoven

Nowy album Meccore String Quartet - hołd dla Krzysztofa Pendereckiego

- Inspiracją do powstania tej płyty była nasza długoletnia artystyczna znajomość z mistrzem Krzysztofem Pendereckim. Bezpośrednim impulsem był występ na festiwalu w Lusławicach, miejscu szczególnej pamięci profesora - mówił w Dwójce Wojciech Koprowski, pierwszy skrzypek Meccore String Quartet. W środowej audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o nowym albumie kwartetu z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Dwójka kwartet smyczkowy Jakub Kukla

Jan Jakub Bokun w "Miejscówce" zagra Mozartowskie "arcydzieło wszech czasów"

- Przyjmuje się, że w repertuarze każdego szanującego się klarnecisty znajdują się trzy kwintety klarnetowe ze smyczkami, to jest kwintet Mozarta, kwintet Webera i Brahmsa, ale bezsprzecznie najpiękniejszy z nich dla mnie samego to właśnie kwintet Mozarta. Myślę, że to jest w ogóle najpiękniejszy utwór z klarnetem, jaki kiedykolwiek został napisany - tak klarnecista Jan Jakub Bokun zapowiadał swój występ w ramach Dwójkowego cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Jan Jakub Bokun koncerty w Polskim Radiu Dwójka Paweł Siwek klarnet Wolfgang Amadeusz Mozart kwartet smyczkowy instrumentaliści

Michał Markiewicz: NeoQuartet ma unikalne brzmienie

- Muzycznie rozumiemy się doskonale. Na początku potrzeba czasu na swego rodzaju asymilację materiału, każdy następny utwór jest już trochę mniejszym wyzwaniem. Współcześni kompozytorzy często wymyślają swój muzyczny język, notację, a my musimy to potem sobie przetłumaczyć i zagrać - mówił altowiolista Michał Markiewicz, członek zespołu NeoQuartet, który w najbliższą sobotę (20.05) będzie gospodarzem "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Miejscówka z Dwójką kwartet smyczkowy kompozytor

Kwartesencja 2021. Paweł Czarny: wracamy z muzyczną ucztą

- Przed koncertem zaopatrzymy publiczność w niezbędne akcesoria: gąbki do mycia naczyń, szczoteczki do zębów oraz monetę. A na sali koncertowej będzie pojawiać się filmowa instrukcja, w jaki sposób posługiwać się tymi narzędziami i w którym momencie - opowiadał altowiolista Royal String Quartet Paweł Czarny o koncertach na zbliżającym się Festiwalu "Kwartesencja".
Zobacz więcej na temat:  kwartet smyczkowy Dwójka muzyka klasyczna KULTURA Roch Siciński

Equilibrium String Quartet na Domówce. "Kameralne dzieła Elsnera są niezwykłe"

- Elsnera spotkała historyczna niesprawiedliwość, ponieważ jest przysłonięty geniuszem Chopina. A jego kameralne utwory są bogate w tak niesamowitą melodyjność i śpiewność, że jest to muzyka warta uwagi - mówiła w Dwójce Sulamita Ślubowska, skrzypaczka i członkini zespołu Equilibrium String Quartet, który w sobotę (21.11) będzie gospodarzem "Domówki w Dwójce".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Dwójka Paweł Siwek kwartet smyczkowy KULTURA Józef Elsner

Wojciech Koprowski z Meccore String Quartet: połączył nas Chopin

- Zaczęło się od pewnego projektu kameralnego. Pojechaliśmy wykonać razem muzykę Fryderyka Chopina w obsadzie na fortepian i kwartet. To właśnie wtedy pojawił się zalążek pomysłu, że może by jakoś spleść muzyczne wątki naszego życia - mówił w "Poranku Dwójki" prymariusz polskiego kwartetu skrzypcowego. W najbliższą sobotę (3.10) Meccore String Quartet będzie gospodarzem "Domówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  kwartet smyczkowy Domówka w Dwójce Jakub Kukla koncert Dwójka