Polskie Radio
Section05

literatura

Artyści uwiedzeni przez totalitaryzm. "Wierzyli, że historia ma walor materialny"

Co sprawia, że Putin atakujący Ukrainę może liczyć na poparcie reżysera Olivera Stone'a, aktora Gerarda Depardieu czy muzyka Rogera Watersa? Za co podziwiali komunizm Ernest Hemingway i Jean-Paul Sartre? Dlaczego Jarosław Iwaszkiewicz stał się pupilem PRL-owskich władz? W kolejnym odcinku Historii żywej" rozmawialiśmy o ludziach kultury w służbie ideologii komunistycznej i nazistowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Jerzy Eisler Piotr Kofta Maciej Jastrzębski Gerard Depardieu totalitaryzm historia Polski II wojna światowa Rosja Władimir Putin Marlena Dietrich Oliver Stone Jerzy Andrzejewski Wiktor Woroszylski Władysław Broniewski demokracja Ernest Hemingway Jean Paul Sartre

Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera!

Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Urszula Honek nagroda Bookera Międzynarodowa Nagroda Bookera Olga Tokarczuk Stanisław Lem Wioletta Grzegorzewska literatura polska KSIĄŻKA opowiadanie Justyna Grabarz Trójka

Yang Lian laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta. "To poeta o niesłychanej wyobraźni"

- Do Yanga Liana trzeba podejść z pełną otwartością i gotowością na przygodę, co wydaje mi się wielką zaletą. Z jednej strony ta poezja jest pełna intuicyjnych połączeń obrazów, a z drugiej ostro społeczna. To są wiersze w jakiś nieoczywisty sposób polityczne przeciwko chińskiemu reżimowi. Ale również wiersze dotyczące pandemii, wojny na Ukrainie. On bardzo żywo komentuje wydarzenia, ale to nie jest publicystyka, to coś dużo bardziej subtelnego - stwierdziła Krystyna Dąbrowska, jurorka Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Yang Lian Dorota Gacek poezja Dwójka Michael Krüger Edward Hirsch Krystyna Dąbrowska

Nowy "Radiobook": Charlotte Brontë "Villette" cz. II. [POSŁUCHAJ]

Spośród czterech ukończonych powieści Charlotte Brontë (1816-1855) "Villette" nie jest tą najbardziej znaną (trudno przyćmić światową popularność "Dziwnych losów Jane Eyre"), zawiera za to najwięcej wątków autobiograficznych, co czyni książkę ciekawym dopełnieniem innych dzieł nie tylko samej autorki, ale też twórczości jej młodszych, równie sławnych i podobnie przedwcześnie zmarłych sióstr: Emily ("Wichrowe wzgórza") i Anny ("Agnes Grey").
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki W POLSKIM RADIU pr poleca Charlotte Brontë Anna Seniuk

Yang Lian laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Kim jest zwycięzca?

Yang Lian został ogłoszony laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. To wyróżnienie, od kilkunastu lat, przyznawane jest przez międzynarodowe jury na polu literatury światowej, za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA poezja Aleksandra Jasińska Magda Mikołajczuk Zbigniew Herbert Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Yang Lian Chiny

"Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski"

Marian Lalewicz, jeden z najbardziej pracowitych architektów swoich czasów. Do tego wykładowca, działacz społeczny, erudyta i podróżnik. W Polskim Radiu 24 o postaci wybitnego architekta mówiła Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, autorka książki "Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

Powieści "Kornik" i "Walentynka" - głos skrzywdzonych kobiet

Tym razem w "Czytelni" zaprezentowaliśmy dwie powieści, w których na pierwszy plan przebija się głos kobiet, szczerze i bez kompromisów mówiących o swojej złości i niezgodzie na męską dominację i przemoc. Były to następujące pozycje: Layla Martínez "Kornik" (tł. Maja Gańczarczyk) oraz Elizabeth Wetmore "Walentynka" (tł. Hanna Pasierska). Omówili je Iwona Rusek i Piotr Kofta.
Zobacz więcej na temat:  książki kobieta Małgorzata Szymankiewicz Iwona Rusek Dwójka Piotr Kofta

Herstorie - historia kobiet w głównym nurcie wiedzy historycznej

- Osoby zajmujące się historią kobiet bardzo by chciały, żeby to ani nie była historia alternatywna, ani równoległa, ani komplementarna, tylko żeby to była po prostu normalna historia, żeby historia kobiet była włączona do normalnego kanonu wiedzy historycznej - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz z Zespołu Archiwum Kobiet z IBL PAN.
Zobacz więcej na temat:  książki kobieta pisarze i poeci Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek historia Polski herstoria feminizm Polska Akademia Nauk