Polskie Radio
Section05

literatura

"Jako pisarka eksperymentowałam". Małgorzata Hayles o swoich książkach

Pojezierze Drawskie to kraina, którą ukochała Małgorzata Hayles, znana jako Greta Drawska. - Ten pseudonim nie jest przypadkowy, ponieważ w ten sposób chciałam uhonorować ten region - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Bohaterka audycji "Moje książki" jest autorką cyklu powieściowego o prokurator Wandzie Just i podkomisarzu Piotrze Dereniu. Czy przy kolejnej książce pozostanie Gretą Drawską?
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak KSIĄŻKA książki KULTURA

Dramaty Jarosława Abramowa. "Był otwarty na teatr rozumiany wielorako"

- Jarosław Abramow-Newerly dość późno stał się twórcą teatralnym, wcześniej był twórcą kabaretowym. Jednak praca w Polskim Radiu była dla niego okresem formacji. To było zaplecze, które go wychowało, a potem on wkładał tam kawał swojego serca. To było jego środowisko, jego przyjaciele i jego moment - mówiła w Dwójce Karolina Felberg, autorka wstępu i wyboru dramatów do tomu "Klik-klak. Dramaty".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Abramow-Newerly Wacław Holewiński Dwójka KULTURA

Powstanie Warszawskie w dziełach literackich

Powstanie Warszawskie –  bohaterski zryw mieszkańców stolicy, którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem, to temat nie tylko wielokrotnie omawiany przez historyków, ale także będący źródłem tematów dla literatury, filmu i muzyki. Czy z punktu widzenia literackiego to bardziej historia zbiorowego bohatera czy opowieści o ludzkich losach na tle historii?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka KULTURA Powstanie Warszawskie Trójka

Niezwykły tydzień z językiem polskim. Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego

"Renesansowa perełka", "Padwa Północy", "miasto idealne" – na takie miana zasłużył sobie Zamość. To tu w dniach 1-7 sierpnia odbywa się festiwal Stolica Języka Polskiego i to tu spotkała się Katarzyna Stoparczyk z Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci Zamość poprawna polszczyzna język polski Piotr Duda KULTURA KSIĄŻKA

Józef Fert w PR24: Norwid szukał na drodze ortodoksji

- Norwid szukał na drodze zgody z Kościołem, ortodoksji. Cały wielki rozdział jego życia i twórczości przypadł na pontyfikat Piusa IX, wobec którego miał szczególny kult. Następni papieże podnieśli to, co Norwid podniósł - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid poezja historia Polski Kościół i kultura chrześcijaństwo KULTURA Polskie Radio 24

"Warszawskie dzieci '44". Jak żyli najmłodsi powstańcy?

Wojna widziana oczami dziecka jest zupełnie inna od tej "dorosłej", a po latach powstańcy wspominają to, co kojarzy się z emocjami. - Wyjącego psa zamkniętego w płonącym domu albo smak zupy z zielonego groszku, bo wówczas panował głód - mówiła Agnieszka Cubała, która w swojej książce postanowiła przyjrzeć się najmłodszym uczestnikom powstania. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski Agata Nowotnik Powstanie Warszawskie literatura polska

"Opowiemy o Żołnierzach Niezłomnych". Jacek Górski o Koncercie Niepodległości "Leśni" w 77. rocznicę Powstania

- Odniesienia lokalne nie tylko w trakcie Arboretum, ale też i w koncercie Niepodległości, gdzie opowiemy o Żołnierzach Niezłomnych, są zawsze bardzo ważne i emocjonujące dla nas, i dla publiczności - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek "Wiejski" Górski, autor i producent VII Projektu Arboretum "Powrót" oraz Koncertu Niepodległości "Leśni". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Wasilewski TEATR czytelnictwo SZTUKA FILM muzeum wystawa

Prof. Wasilewski w PR24 o "Bezecniku gramatyki polskiej"

- Mój syn, który ma 14 lat, bardzo chciał reformować język polski i zasady gramatyki. [...] I ja z takimi dużymi ambicjami podszedłem do tego, powiedziałem: "ja ci to wszystko wytłumaczę". I potem, kiedy zacząłem rozpisywać różne rzeczy, to nijak mi się to na poważnie nie kleiło - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Wasilewski, medioznawca i badacz języka, o swojej książce "Bezecnik gramatyki polskiej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Wasilewski TEATR KSIĄŻKA czytelnictwo SZTUKA FILM muzeum wystawa

Agnieszka Cubała: historie dzieci z powstańczej Warszawy są wstrząsające

- Historie dzieci uczestniczących w Powstaniu Warszawskim, a przede wszystkim obraz rzeczywistości, którą przeżywały, to dowód na to, że wojna jest najgorszą plagą, jaka może się komukolwiek przydarzyć - mówiła w Dwójce Agnieszka Cubała, autorka książki "Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie dzieci dzieciństwo Warszawa Paweł Siwek Dwójka II wojna światowa