Polskie Radio
Section05

literatura

"Truchlin". Czeski bestseller z mroczną dzielnicą Pragi w tle

Szczypta grozy, detektywistyczne zacięcie autora i podkreślające pełną napięcia atmosferę czarno-białe ilustracje to tylko niektóre z zalet powieści "Truchlin" autorstwa Vojtěcha Matochy. O książce, która doczekała się nominacji do najważniejszych nagród literackich, w audycji "Posłowie" mówili Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski książki czytelnictwo

Józef Ujejski – wybitny badacz literatury i filozofii epoki romantyzmu

Mija 83. rocznica śmierci znanego i lubianego profesora Uniwersytetu Warszawskiego, badacza pięknego okresu polskiej literatury – romantyzmu. Józef Ujejski zmarł 8 lipca 1937 roku w Warszawie. Zasłynął niezwykle przenikliwą monografią o Konradzie Korzeniowskim – wybitnym pisarzu polskiego pochodzenia, publikującym pod pseudonimem Joseph Conrad.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski romantyzm Józef Korzeniowski

"To sól kina amerykańskiego". Prof. Piotr Kletowski o gatunkach filmowych

- Utarło się, że kino amerykańskie to kino gatunkowe, a europejskie - bardzo od gatunków odległe, takie artystyczne, modernistyczne. Ten podział nie jest jednak zbyt sztywny i wcale nie taki jednoznaczny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kletowski, filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" opowiedział o książce zatytułowanej "Europejskie kino gatunków 2", której jest współautorem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura polska Koronawirus w Polsce społeczeństwo FILM

Krzysztof Zajas: powrót do Dostojewskiego był wstrząsającym doświadczeniem

- Jeszcze raz przekonaliśmy się, po wielu latach i po setkach, jeśli nie tysiącach, przeczytanych książek, że Dostojewski jest jednak mistrzem. Jest absolutnym mistrzem prozy, konstruowania i sytuacji, i charakterów, i napięć między poszczególnymi częściami. I kompozycja, i stylistyka, i język, i psychologia są absolutnie na najwyższym poziomie - mówił w "Witaminach literackich" gość Kingi Michalskiej, literaturoznawca Krzysztof Zajas. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kinga Michalska

Marek Zagańczyk: książki powinny czasami zawracać w głowie

- Niezwykłość książki Hajduka polega na tym, że ona sama jest gawędą. Dużo rzeczy się tam miesza, prowadzi w różne strony, wiele furtek się otwiera, tak, że momentami kręci się nam w głowie. Dobrze jest tych zawrotów głowy zbyt wielu nie doświadczać, ale w taki sposób powinny oddziaływać książki - opowiadał o "Wolności słonecznej" Marek Zagańczyk, gość Doroty Gacek.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Marek Zagańczyk

Łukasz Musiał: dawna literatura podpowiada, jak sobie radzić w trudnych czasach

- Było to dla mnie objawienie ostatnich miesięcy. Książka ta pokazuje przede wszystkim bunt. Ten bunt i tak nie ma większych szans na powodzenie. W życiu jest jakiś posępny fatalizm, który to uniemożliwia. Ale buntując się pokazujemy, że nie jesteśmy jeszcze do końca "przemieleni", urobieni, że gdzieś mamy jeszcze jakieś rezerwy - tak o książce Aksela Sandemosea "Uciekinier przecina swój ślad" opowiadał gość "Literackich witamin" Łukasz Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek