Polskie Radio
Section05

literatura

PR24 Krytycy Henryka Sienkiewicza. Prof. Wiesław Ratajczak: inaczej wyobrażali sobie wielkość

Henryk Sienkiewicz, pisarz wybitny, jeden z największych polskich twórców, pierwszy polski noblista, jeden z najważniejszych jeśli chodzi o kształtowanie polskiej świadomości narodowej. A jednak, choć doceniła Akademia Szwedzka, do dziś są tacy, którzy odmawiają Sienkiewiczowi wielkości. O tym w Polskim Radiu 24 mówił prof. Wiesław Ratajczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA KSIĄŻKA czytelnictwo Henryk Sienkiewicz KULTURA Zdzisław Krasnodębski

«Говори зі мною»! Вірші Юрія Іздрика

Успішний і скандальний, на всі руки майстер. Номінант на Шевченківську премію з літератури 2021, найсексуальніший український культурний діяч 2021 року. Автор культового «Воццека», вокаліст DRUMТИАТРу, один із представників «станіславського феномену». Юрій Іздрик — харизматичний та самобутній письменник, музикант і художник. 16 серпня він святкував шістдесят перший день народження.  З цієї нагоди в "Українсько-польських поетичних діалогах" три вірші Іздрика — "Молитва", "Інгаляція" та "Реторта" — українською та в польських перекладах Івони Борушковської.
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja tłumacz tłumaczenie

"Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u". Obraz społeczeństwa zawarty w lokum

Książka Agaty Szydłowskiej: "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u", nie jest zabawną opowieścią o mieszkaniach jak z komedii Barei, ze ścianami jak z tektury, wiecznymi niedoróbkami i absurdalnymi pomysłami na ich naprawianie. To szerokie spojrzenie na przemiany społeczne, polityczne i kulturowe przez pryzmat zdobywania i urządzania mieszkań w czasach Polski Ludowej. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk PRL książki

"Nieodwracalnie" – niezwykły thriller o kruchości relacji

– Początki książek są wyjątkowo trudne, bo my pisarze mamy wyjątkowo mało czasu, żeby przykuć czyjąś uwagę. Zdecydowałem się tutaj na prowadzenie trochę innej narracji na początku, żeby zaciekawić czytelnika i trochę mu pokazać, o czym to może być. Nie zdradzając za dużo, co się dzieje na początku, mamy parę, która jest z psem na spacerze – mówi o swojej najnowszej powieści Bartosz Szczygielski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KSIĄŻKA KULTURA

Nowy "Radiobook": "Matka królów" Józefa Ignacego Kraszewskiego - cz. II [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po raz kolejny do twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, z pewnością najbardziej płodnego polskiego autora, nie tylko w XIX wieku. Dwutomowa "Matka królów", wydana po raz pierwszy w roku 1883, jest jedną z 232 powieści w dorobku Kraszewskiego i 17. pozycją jego cyklu "Dzieje Polski".
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki W POLSKIM RADIU pr poleca

"Poczytnik". Reprint pism Tadeusza Gajcego

Na pamiątkę setnej rocznicy urodzin Tadeusza Gajcego Państwowy Instytut Wydawniczy zaplanował wyjątkową publikację, która współczesnemu czytelnikowi przybliży postać tragicznie zmarłego poety z odmiennej strony niż typowe książki w charakterze "wierszy wybranych/zebranych" poprzedzone biograficzno-komentatorskim wstępem. O publikacji oraz twórczości Tomasza Gajcego rozmawiali w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń. 
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Sławomir Mrożek - archiwalne gawędy w dziesiątą rocznicę śmierci pisarza [POSŁUCHAJ]

W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski. 15 sierpnia przypada dziesiąta rocznica jego śmierci. 
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek rocznica literatura emigracyjna po 1939 literatura polska historia Polski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Z czego wynikał fenomen Tadeusza Dołęgi-Mostowicza?

Najbardziej poczytny polski prozaik okresu międzywojennego, a także scenarzysta, dziennikarz i redaktor. Największych rozgłos przyniosły mu powieści: "Znachor", "Doktor Murek" i "Kariera Nikodema Dyzmy". 125 lat temu, 10 sierpnia 1898 roku, urodził się Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Kim był, dlaczego stał się aż tak popularny i czy dzisiaj jego powieści wciąż są aktualne?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Tadeusz Dołęga-Mostowicz historia Polski