Polskie Radio
Section05
Marcin Pośpiech

Amerykańska pomoc dla Ukrainy. Komentarz Zbigniewa Parafianowicza

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła pakiet ustaw na mocy których Waszyngton może wesprzeć Kijów 61 miliardami dolarów. Decyzję tę przyjęli z zadowoleniem zarówno prezydent USA Joe Biden, który zapowiedział niezwłoczne podpisanie ustawy po przyjęciu jej przez Senat oraz przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski. O to, co amerykańska pomoc zmieni w sytuacji na froncie, Marcin Pośpiech zapytał dziennikarza "DGP" Zbigniewa Parafianowicza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Pośpiech

Problemy chińskiej gospodarki. Władze mają rozwiązanie. Rozmowa z Michałem Boguszem

W ciągu dekady z chińskiego rynku może zniknąć nawet 300 milionów pracowników, wzrostu PKB Kraju Środka nie napędza już rynek nieruchomości, rozpada się też globalny system wolnego handlu, z którego Chiny korzystały latami. Przed Pekinem, zdaniem wielu, stoi więc najpoważniejsze wyzwanie od lat 90. ub. wieku. Odpowiedzią na chińskie problemy gospodarcze mają być inwestycje w nowe moce produkcyjne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Bogusz, ekspert OSW i autor bloga "Za wielkim murem". 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pośpiech Chiny Azja Wschodnia

Pół roku izraelskiego odwetu w Strefie Gazy. Wojciech Szewko o planach Tel Awiwu

Mija sześć miesięcy od rozpoczęcia przez siły izraelskie operacji odwetowej w reakcji na atak ekstremistów z Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku. W tym czasie, wedle strony palestyńskiej, zginęło ponad 33 100 Palestyńczyków. Możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w Strefie Gazy wskazywał w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Bliskiego Wschodu Wojciech Szewko.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pośpiech Wojciech Szewko Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy

PR24 AI ACT. Ekspert ocenia nowe przepisy Unii Europejskiej

Wprowadzanie regulacji prawnych dotyczących nowej technologii pod względem jej ryzyka dla użytkowników jest właściwe - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert portalu niebezpiecznik.pl Michał Maj, odnosząc się do AI ACT przyjętego w Unii Europejskiej. Wskazał jednak, że zaproponowane przepisy budzą szereg wątpliwości.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja nowe technologie ŚWIAT Marcin Pośpiech Unia Europejska

Deszcze i upały w Tatrach – jak je przetrwać?

Koniec sierpnia to tradycyjnie koniec sezonu turystycznego w Tatrach. Mimo pandemii na tatrzańskich szlakach widać prawdziwe tłumy. Ilość turystów przekłada się na ilość wypadków, które mają miejsce w Tatrach – tylko w ostatnim czasie zginęły dwie osoby. O to, jakich błędów uniknąć, zapytaliśmy ratowników TOPR-u.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Pośpiech Przemysław Bolechowski Michał Kirmuć Tatry turystyka bezpieczeństwo ratownik górski góry TOPR