Polskie Radio
Section05
marzec 1968

"Marzec’68 - najbardziej złożony kryzys w historii PRL-u"

- Marzec’68 to najbardziej złożony kryzys w historii PRL-u. Jego geneza jest bardzo trudna do wyjaśnienia. Protest studentów i nagonka antysemicka to dwa najbardziej wyraziste elementy, ale Marzec’68 to splot kilku wątków – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej. Gośćmi byli także Piotr Legutko z TVP Historia i senator, historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Władysław Gomułka PRL Żydzi Izrael

Marzec 68. Komentarze publicystów w PR24

- Państwo polskie powinno uczynić Marzec’68 częścią narracji historycznej, by edukować m.in. ludzi na Zachodzie na temat tego, czym był system komunistyczny, jak działał i w jaki sposób przekazywane były rozkazy z Moskwy do Warszawy – powiedział w Debacie Poranka Maciej Kożuszek z Gazety Polskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był także Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Władysław Gomułka

"Marzec '68 powinien być powodem do dumy, a nie do wstydu"

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata „Marzec'68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciwko Komunizmowi” w związku z obchodami 50. rocznicy studenckich protestów, w której wzięli udział: Irena Lasota, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Jerzy Eisler, prof. Dariusz Gawin i Mateusz Fałkowski. Debatę poprzedził wystąpieniem premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier kancelaria premiera Żydzi marzec 1968 sprawiedliwi wśród narodów świata

O Marcu’68: "Dla wielu ludzi był to moment zwrotny"

„Marzec '68 jest dla mnie symbolem drogi do wolności i symbolem solidarności” - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas debaty „Marzec '68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi”.  „Bez Marca nie byłoby pewnie później »Solidarności«” – zaznaczył premier. O znaczeniu Marca’68 mówił w audycji Północ-Południe historyk prof. Antoni Dudek z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Mateusz Morawiecki komunizm

Sellin: w Marcu'68 komuniści napuścili na siebie Polaków

– Marzec ’68 był kolejnym wystąpieniem całego pokolenia Polaków, którzy nie godzili się na system komunistyczny w naszym kraju – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Narodowe Centrum Kultury w środę (7 marca, godz. 17.00) organizuje debatę "Marzec ’68. Ruch społeczny przeciw komunizmowi", którą będziemy transmitować na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust IPN Jarosław Sellin marzec 1968 Wojciech Jaruzelski POLSKA