Polskie Radio
Section05
marzec 1968

Kulisy Spraw: Drugie dno Marca ‘68

Mija 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL, będących pokłosiem Marca ’68. Jak jednak podkreślał w Kulisach Spraw prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aspekt dotyczący wydalenia z komunistycznej Polski kilkunastu tysięcy Żydów jest tylko jednym z kontekstów wydarzeń sprzed półwiecza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 historia Polski Władysław Gomułka Dziady Kazimierz Dejmek

Marzec '68 a konflikt polsko-izraelski

– Obecna atmosfera nie sprzyja wspólnej refleksji, a budzeniu demonów – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, politolog z Polskiej Akademii Nauk. Mija 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL. Tymczasem dziś, w kontekście izraelsko-polskiego konfliktu na tle nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, stosunki na linii Warszawa-Tel Awiw są napięte.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Izrael Dziady Kazimierz Dejmek

Marzec'68. Prawdziwe przyczyny exodusu Żydów z Polski

Z okazji 50 rocznicy tzw. wydarzeń marcowych Warsaw Enterprise Institute zaprezentuje publikację przypominającą prawdziwe przyczyny exodusu Żydów z Polski pod koniec lat 60. W trakcie konferencji uczestnicy chcą pokazać, że antysemicka kampania nie miała społecznego charakteru, lecz była wynikiem walk frakcyjnych wewnątrz partii komunistycznej. O konferencji i wydarzeniach Marca’68 mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Rybikowski z WEI.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi marzec 1968 PRL komunizm

Jak wyjść z kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich? Komentarze polityków

Uchwalona przez polski parlament nowelizacja ustawy o IPN wywołała wiele protestów na arenie międzynarodowej. Ustawa zaczęła obowiązywać 1 marca br. Tego samego dnia doszło w Jerozolimie do pierwszego spotkania polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. O stosunkach polsko-izraelskich i szansach na wyjście z kryzysu w relacjach międzypaństwowych rozmawiali goście audycji "Śniadanie w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izrael stosunki polsko-żydowskie IPN marzec 1968 Beata Michniewicz Stanisław Tyszka Paweł Rabiej Ryszard Czarnecki Krzysztof Szczerski Jarosław Kalinowski Rafał Grupiński

Piotr Legutko: Marzec ’68 to był zryw niepodległościowy

– Trudno kwestionować to, co mówią Sprawiedliwi którzy heroicznie ratowali ludzkie życie. Ważne, że ten apel pojawił się w tym tygodniu, ponieważ w przyszłym tygodniu zaczną się obchody Marca’68 i należy się spodziewać, że osoby, którym zależy, by podkręcać zły klimat wokół Polski, na pewno tę okazje wykorzystają – mówił w Polskim Radiu 24 o zbliżającej się rocznicy Marca’68 szef TVP Historia Piotr Legutko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Izrael Piotr Legutko historia Polski Żydzi