Polskie Radio
Section05

miłość

Gdy życia koniec – szepce do początku

Urodził się w majętnej Rodzinie. Lubił podkreślać, że w prostej linii pochodzi od króla Jana III Sobieskiego. Zmarł w całkowitym zapomnieniu w przytułku dla ubogich… Życiowy pechowiec? Geniusz? Wieszcz? Dlaczego JP II i Prymas Tysiąclecia w swoich wypowiedziach chętnie odwoływali się do Jego poezji? Cyprian Kamil Norwid- urodził się 200 lat temu. Wraz z gośćmi nie będziemy opowiadać o tym jaki był- ale o tym, jak Jego twórczość „przerabia” ludzi współczesnych.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

"Czas to miłość". ABC Społecznej Krucjaty Miłości Prymasa Tysiąclecia

Dla prymasa Stefana Wyszyńskiego miłość to nie były tylko słowa, emocje, czy coś przelotnego - ale konkret życia. Sformułowane przez niego ABC Społecznej Krucjaty Miłości były skonkretyzowane w każdym szczególe. Konkretność była zachętą do działania i wyrastała z postawy prymasa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 beatyfikacja Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Stefan Wyszyński

Bliżej nieba – beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej

12 września – data znana w historii Polski i Europy, jako dzień Zwycięstwa pod Wiedniem, zapisze się w pamięci jeszcze jednym radosnym znakiem swoistej „odsieczy z nieba” – darowaniem Kościołowi i Polsce nowych polskich błogosławionych – Niezłomnego Prymasa  Tysiąclecia  Stefana Wyszyńskiego oraz Matki niewidomych, założycielki Dzieła Lasek – Elżbiety Róży Czackiej.  Dani nam w tym czasie - tu i teraz - jako opatrznościowe znaki błogosławieństwa – nieba dla ziemi.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

Kardynał s. Wyszyński- w służbie Kościoła i Ojczyzny…

Polskie Radio przekazuje w ręce słuchaczy najnowszy album płytowy, który pokazuje niezwykłość sylwetki Prymasa Tysiąclecia. To dźwiękowa opowieść autorstwa dziennikarki Elżbiety Staniszewskiej, twórczyni wielu płyt Polskiego Radia dotyczących najnowszej historii Kościoła. O procesie kanonizacji, o osobistych spojrzeniach na postać Prymasa Tysiąclecia i procesie tworzenia płyty opowiadać będą autorka- Elżbieta Staniszewska oraz ks. prof. Józef Naumowicz.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

Niech biją dzwony…

500 lat temu w ciepły lipcowy dzień , mieszkańcy Krakowa usłyszeli po raz pierwszy dźwięk dzwonu.„Nie tylko Bogu Najwyższemu, ale także na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego miał dzwonić”. Z biegiem lat urósł do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych. O historii najważniejszego polskiego dzwonu i sakralnym znaczeniu dzwonów kościelnych.  O ludzkich przymiotach nadawanych tym niezwykłym dziełom sztuki, tajemnicy rodzenia się i pękania serca, umierania.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć

Migranci: Przyjmować. Promować. Integrować.

Po krótkiej przerwie spowodowanej pandemią ponownie narasta migracyjna fala docierająca do Europy. Również w Polsce wzrosła ostatnio liczba przybyszy zza wschodniej granicy. Czy napływ migrantów zagraża tożsamości religijnej i kulturowej Polski i Europy? Jak integrować przybyszy z różnych kultur, aby budować społeczeństwo pojednanej różnorodności? Gościem audycji będzie m.in. bp. Krzysztof Zadarko przewodniczący Rady KEP ds. Migracji.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia śmierć